Powrót Aktualności

Filmoterapia z sensem 26.04 - NK Przedwiośnie

źródło: plocman.pl
2019-04-23r.

Poświęcenie - niezależność. MATKA  to temat najbliższego spotkania w ramach Filmoterapii z Sensem, organizowanej przez największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce Millennium Docs Against Gravity. Pokaz filmu „Amazona” w reż. Clare Weiskopf odbędzie 26 kwietnia o godzinie 18.15 w NovymKinie Przedwiośnie. 

Amazona” to film wyjątkowy, przede wszystkim z racji tematu, który podejmuje. Jego reżyserka – Clare, młoda Kolumbijka brytyjskiego pochodzenia, spodziewając się dziecka wyrusza w podróż do amazońskiej dżungli, by  odwiedzić mieszkającą na odludziu matkę. Kobieta wiązała się z wieloma mężczyznami, urodziła kilkoro dzieci i po latach nomadycznego, hipisowskiego trybu życia, na stare lata osiadła w głębi amazońskiej puszczy, z dala od cywilizacji. Matka odmalowuje barwną historię swojego życia, a jej córka przygląda się przeszłości matki i stara się zrozumieć motywy jej postępowania. Tym samym próbuje zamknąć ten rozdział swojego życia, przygotowując się na własne macierzyństwo. Matka wypowiada co prawda szereg okrągłych zdań i pięknych sentencji na temat życia, ale w rzeczywistości skoncentrowana jest wyłącznie na sobie i nie interesuje się swoimi dziećmi. „Amazona” to uniwersalny obraz trudnej relacji, w której córka wydaje się być bardziej stabilna emocjonalnie i odpowiedzialna od wielbionej przez siebie matki.

Stopniowo na fascynującym obrazie nieustraszonej matki-podróżniczki, artystki i awanturniczki zaczynają pojawiać się rysy i pęknięcia. Zaszłości i resentymenty wychodzą na światło dzienne także za sprawą brata głównej bohaterki, który zmaga się z nałogiem narkotykowym i twierdzi, że niekonwencjonalne sposoby wychowania i specyficzna postawa matki miały wpływ na jego psychikę. Film jest ciekawym i niekonwencjonalnym obrazem rodzicielstwa i wpływu, jaki decyzje rodziców mają na ich dzieci, niezależnie czy dzieje się to w europejskiej metropoliiczy w samym sercu Amazonii, gdzieś na końcu kolumbijskiej mapy.

Film Weiskopf jest jej autobiograficzną, intymną podróżą do świata matki – realnego i emocjonalnego. W ten sposób odtwarza również swoje dzieciństwo. To odważny obraz, rozliczeniowy – mówi Anna Dymek, prowadząca Filmoterapię z Sensem w Płocku. W jego bohaterach  można odnaleźć fragmenty siebie i własnych rodziców, stanowi świetne pole do rozmowy szczególnie w Polsce,  bo ciągle żywa jest w Matka Polka jako wzorzec lub obiekt krytyki. Cały czas działają w nas społeczne oczekiwania wobec matek, ale również nasze - osobiste. „Amazona” dotyka problemów takich jak: potrzeba  samorealizacji a potrzeby dzieci, nadużycia w macierzyństwie, funkcjonowanie rodziny w stanie rozpadu i wielu innych. Ważną postacią jest w filmie syn – Diego, na którego decyzje obojga rodziców wpłynęły w szczególnie destrukcyjny sposób. Ciekawe, w jak różny sposób dorosłe już dzieci widzą siebie, kształtują swoje życie mając  tak specyficzną historię dzieciństwa.  W rozmowie po seansie przyjrzymy się tym wzajemnym zależnościom w kontekście współczesnej wiedzy psychologicznej, wspólnie  z gośćmi postaramy się pogłębić rozumienie bohaterów „Amazony” – dzieci i ich matki.

Film zdobył Nagrodę Publiczności podczas 56  edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cartagenie FICCI.

W dyskusji wezmą udział:

Beata Drychta - pedagog specjalny, certyfikowany psychoterapeuta psychoanalityczny, członek zwyczajny Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Prowadzi psychoterapię indywidualną dzieci, młodzieży i osób dorosłych, oraz psychoterapię par w gabinecie prywatnym w Toruniu. Realizuje i koordynuje projekty unijne, samorządowe i MEN skierowane do młodzieży, rodziców, nauczycieli oraz osób w podeszłym wieku.

Współpracuje z Fundacją Poza Schematami i Stowarzyszeniem MONAR. Interesuje się szczególnie problematyką wieku dojrzewania.

 

Aneta Adamkowska - ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Jest absolwentką SWPS w Warszawie, gdzie studiowała psychologię. Obecnie zdobywa nowe kwalifikacje w zakresie psychoterapii w paradygmacie psychodynamicznym oraz psychoterapii par w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie. Pracuje jako psychoterapeuta indywidualny, grupowy i par. Prowadzi gabinet prywatny w ramach grupy psychoterapeutów i psychologów – „Anteris”. Pracuje również w Centrum Psychologiczno - Pastoralnym Metanoia.  Prowadzi zajęcia z psychologii na wyższej uczelni. Swoją wiedzę i doświadczenia w zakresie psychologii wykorzystuje także jako biegły sądowy.

 

Spotkanie poprowadzi Anna Dymek, absolwentka polonistyki i nowego filmoznawstwa. Ceni kino, które pozostawia w widzu emocjonalny ślad i jest inspirujące intelektualnie.

Kurs filmoterapii - doświadczalne spotkania po filmie

Podczas spotkań widzowie będą mieli okazję poznać, na czym polega filmoterapia i jakie narzędzia się w niej stosuje Zostały one stworzone przez autorkę projektu www.filmoterapia.pl -  Martynę Harland, psychologa Uniwersytetu SWPS, absolwentkę Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich SWPS, a także Warszawskiej Akademii Filmowej. Współpracuje z TVP jako dziennikarka kulturalna, prowadzi także rozmowy z Grażyną Torbicką oraz rubrykę filmoterapeutyczną w Magazynie Sens. Narzędzia filmoterapeutyczne można również wypełniać online na stronie https://filmoterapia.pl/wez-udzial-w-treningu-3/ w zakładce trening. Widzowie uczestniczący w 5 spotkaniach, którzy wypełnią narzędzia filmoterapeutyczne będą mogli otrzymać certyfikat Filmoterapii z Sensem – szczegóły na stronie https://filmoterapia.pl

 

Filmoterapia z Sensem

Filmoterapia z Sensem ma już trzy lata! Podczas naszych psychologicznych spotkań z filmem dokumentalnym odbyliśmy ponad 50 rozmów, w których brało udział ponad 4,5 tysiąca widzów, w 4 miastach. Po tym ogromnym sukcesie ruszamy z trzecią edycją cyklu! W tym roku po raz pierwszy ruszamy z naszym cyklem spotkań w Płocku.  Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami - w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas siedmiu comiesięcznych spotkań będziemy rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs AgainstGravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi (psychologami, terapeutami) będziemy rozmawiać i konfrontować wspólne emocje oraz światopoglądy.

Płocczanie w ramach “Filmoterapii z Sensem” mogą zobaczyć najnowsze i najciekawsze dokumenty z całego świata, prezentowane podczas Milllennium Docs Against Gravity Film Festival. 16. edycja tego największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych odbędzie się już niebawem, w dniach 10 - 19 maja.  

 

Organizator: Against Gravity, Milllennium Docs Against Gravity Film Festival, Akademia Dokumentalna

Partnerzy:  Magazyn SENS, Filmoterapia.pl, Chillizet

Drukuj
    • Numer alarmowy- 112
    • Pogotowie ratunkowe- 999
    • Policja- 998
    • Straż Miejska- 986
    • Pogotowie Ciepłownicze- 993
    • Pogotowie Energetyczne- 991
    • Pogotowie Gazowe- 992
    • Pogotowie Wodno-Kanalizacyjne- 994
    • Pogotowie drogowe- 954, 24 268-02-22
    • Pogotowie elektryczne- 24 264-03-08
    • Pogotowie hydrauliczne- 24 264-55-94
    • Pogotowie opiekuńcze- 24 262-36-85
    • Pogotowie weterynaryjne- 24 262-40-72,   262-39-92
    • Rejonowe Płockie WOPR- 24 262-92-28
  • Kurs średni z dnia 2024-04-23

    • USD
      4,3341
      +0,23
    • USD
      4,3341
      +0,23
    • USD
      4,3341
      +0,23
    • EUR
      4,7073
      -0,24
    • EUR
      4,7073
      -0,24
    • EUR
      4,7073
      -0,24
    • CHF
      4,7014
      -0,22
    • CHF
      4,7014
      -0,22
    • CHF
      4,7014
      -0,22
    • GBP
      5,3443
      -0,38
    • GBP
      5,3443
      -0,38
    • GBP
      5,3443
      -0,38

    * portal plocman nie ponosi odpowiedzialności za aktualność umieszczonych danych umieszczonych danych




Nove  Kino  Przedwiośnie  zaprasza

  • repertuar
  • aktualności
rezerwacja

Kalendarz imprez

Pon Wt Śr Czw Pi Sob Nie