Powrót Aktualności

Konferencja prasowa w Płockiej Galerii Sztuki w dniu 09.09.2019 (poniedziałek), godz.13:00.

źródło: Informacja prasowa
2019-09-09r.

Dotyczy wydarzeń  okazji płockich wydarzeń kulturalnych dostępnych dla Osób Niewidomych i Słabowidzących:

  • 21 września – 28 września 2019 roku - IX Festiwal Kultury i Sztuki (dla Osób Niewidomych), Płock 2019
  • 5 października2019 –udostępnienie osobom niewidomym wystawy fotografii Piotra Augustyniaka pn. „Czarno na białym” w Płockiej Galerii Sztuki.

Zaprosiliśmy Państwa by zapowiedzieć dwa wydarzenia, które łączą sztukę i niewidomego odbiorcę.

O IX Festiwalu Kultury i Sztuki (dla Osób Niewidomych), Płock 2019:

To jedyna taka impreza w Polsce, a być może i Europie - tygodniowy festiwal kultury i sztuki całkowicie dostosowany do potrzeb i możliwości osób niewidomych i słabowidzących.

Główne przesłania i cele Festiwalu pozostają nadal niezmienne. Są nimi wyrównanie szans osób niewidomych w dostępie do kultury i sztuki, zwrócenie uwagi widzącej części społeczeństwa, zwłaszcza twórców i filmowców, na bariery utrudniające osobom niewidomym dostęp do kultury.

 Festiwal (dla Osób Niewidomych) od kilku lat jest jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce, wspieranym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Prezydenta Miasta Płocka oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który objął IX Festiwal swoim honorowym patronatem.

To co najbardziej niezwykłe w festiwalu to widz - niewidomy odbiorca sztuki. Emocjonalne i niepowtarzalne  dyskusje, zdaniem twórców - gości, wyróżniają płocki  festiwal spośród innych festiwali filmowych w Polsce.

Cichym uczestnikiem/bohaterem festiwalu jest audiodeskrypcja. Tworzona przez najlepszych twórców, w tym wywodzących się z naszego, płockiego środowiska. Każda z audiodeskrypcji do filmu czy spektaklu jest tworzona w bliskim kontakcie z osobami niewidomymi (każdy film jest konsultowany bardzo dokładnie z niewidomym odbiorcą), i co cieszy coraz częściej w bliskim kontakcie z reżyserem/ scenarzystą.

W ramach IX Festiwalu zostaną zorganizowane projekcje filmowe i przedstawienia teatralne z audiodeskrypcją (dalej AD), koncerty, spotkania z książką, wykłady filmoznawców, spotkania z aktorami, reżyserami, twórcami kultury:

1) 14 pokazów filmów z AD, w tym 6-ciu polskich: „Ułaskawienie”, „Córka trenera”, „Ciemno prawie noc”, „Słodki koniec dnia”, „Wikołak”, „Nina” oraz 8 filmów zagranicznych, laureatów Oskarów, Złotej Palm, Złotego Niedźwiedzia, Złotego Lamparta oraz Złotych Globów: „Kraina lodu”, „Narodziny gwiazdy”, „Żona”, „Faworyta”, „Vice”, „Gdyby ulica Beale umiała mówić”, „Green Book”, „Roma”.

Wśród filmów które zagoszczą w tym kulturalnym tygodniu są filmy które podejmują trudne tematy społeczne zwrócę Państwa uwagę na dwa: „Boże ciało”, „Nina”.

„ Boże ciało” film Jana Komasy, który jest teraz okazał się dużym sukcesem polskiego kina.  Na Festiwalu w Wenecji pokaz filmu zakończył się kilkuminutową owacją na stojąco. Film o którym mówi się, że jest mocno osadzony w realiach polskich, ale dobrze broni się za granicą.

Pokazuje społeczność małego miasteczka w którym tragedia jaka rozegrała się jest katalizatorem skrywanych głęboko podziałów, nienawiści i nietolerancji. Jak mówią krytycy film bardzo nie o Bogu a o dobru. Film o potrzebie wyrwania się z letargu i tęsknocie za duchowością (w kościele). W role głownych bohaterów wcielają się Aktorzy Bartosz Bielenia, Eliza Rycombel.  Ten film zupełnie przedpremierowo obejrzą nasi widzowie.

 

„Nina” Film Olgi Chajdas miał premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie, na którym polska reżyserka otrzymała nagrodę przyznawaną twórcom poszerzającym granice języka filmowego. W 2018 roku jej film zwyciężył także w konkursie Inne Spojrzenie Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.  Joanna Kos-Krauze mówiła o nim: Ten film przechodzi do historii polskiego kina, jako jeden z najodważniejszych obrazów. Jedni mówią że to film o poszukiwaniu ludzkiej tożsamości a inni przyklejają mu łatkę filmu środowiska LGBT. Spotkamy się z twórcami tych filmów podobnie jak filmu „Córka trenera”.

3) 2 koncerty muzyczne znanych artystów Renaty Przemyk i Roberta Kasprzyckiego.

5) 5 spotkań z reżyserami i aktorami prezentowanych filmów.

1) Spektakle teatralne pt. „Mira” i „Związek otwarty” z audiodeskrypcją w Teatrze Dramatycznym w Płocku.

6) 1 „Spotkanie z książką na Festiwalu”: spotkania z pisarzami Ewą Winnicką i Cezarym Łazarewiczem, autorami książki "1968. Czasy nadchodzą nowe".

7) 2 wykłady filmoznawców: analiza filmoznawcza filmu „Ułaskawienie” prowadzona przez naukowca z UAM z Poznania na temat sztuki filmowej, oraz na temat dubbingu w filmie prowadzony przez Piotra Bartuszkę.

Projekcje filmowe organizowane będą w formule dyskusyjnych klubów filmowych, którym towarzyszyć będą spotkania i dyskusje. Dyskusje po filmach poprowadzą najbardziej znani krytycy filmowi w Polsce: Anita Piotrowska, Łukasz Maciejewski, Maciej Gil, Artur Zaborski czy Radosław Łabarzewski.

Ważną cechą wszystkich edycji Festiwalu Kultury i Sztuki (dla Osób Niewidomych) jest szeroki w nim udział płockich instytucji kultury i płockich artystów. W organizacji IX Festiwalu wezmą udział: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Teatr Dramatyczny im. Szaniawskiego, Nove Kino Przedwiośnie, Muzeum Żydów Mazowieckich, Książnica Płocka, także Ośrodek Studnia (który udostępnia zaadaptowaną na czas festiwalu salę kinową).

Festiwal to jedno z najważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Polski, na pewno najważniejsze dla osób niewidomych. Sukces stałego i dużego zainteresowania wśród osób niewidomych bierze się z prowadzenia przez Stowarzyszenie „De Facto” rzetelnej edukacji kulturalnej osób niewidomych w ramach innych projektów usuwających bariery w dostępie i aktywizujących kulturalnie osób niewidomych:

  • Internetowy Klub Filmowy Osób Niewidomych „Pociąg’, (www.ikfon.defacto.org.pl) w którym 300 członków Klubu (największy Klub filmowy z Polsce) otrzymuje w ciągu roku 16 filmów z audiodeskrypcją, o których potem dyskutują na dostępnym forum internetowym.
  • Kluby Filmowe Osób Niewidomych prowadzone w 10-ciu miejscowościach z całej Polski, we współpracy z kinami studyjnymi i lokalnymi instytucjami kultury, w których rocznie odbywa się 150 pokazów dla 2.000 niewidomych widzów.
  • Niewidzialna Galeria Sztuki która wydaje co miesiąc albumy dzieł sztuki w formie dostępnej dla osób niewidomych, czyli zawierających audiodeskrypcje dzieł sztuki w plikach tekstowych i dźwiękowych oraz w zapisie Braille`a. W albumach są także adaptacje dzieł sztuki w postaci wypukłej.
  • Opera dostępna, jedyna w Polsce i Europie inicjatywa polegająca na regularnej adaptacji dzieł operowych dla potrzeb i możliwości osób niewidomych. We współpracy z Operą Łódzką w ciągu 3 lat przystosowaliśmy 4 dzieła operowe i zorganizowaliśmy 6 pokazów w których uczestniczyło 450 osób niewidomych z całej Polski.

 

 

Szczegóły organizacyjne:

 

IX Festiwal Kultury i Sztuki (dla Osób Niewidomych), Płock 2019 rozpoczyna się w sobotę 21.09 potrwa tydzień. Miejsca wydarzeń festiwalowych to:

Nove Kino Przedwiośnie ul. Tumska 5a, Płock/sala nr 3/

STUDNIA, ul. Górna 1a, Płock/sala kinowa/parter/

POKIS, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, ul. Jakubowskiego 10, Płock

Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego, Nowy Rynek 11, Płock.

Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7, Płock

KONCERTY: Obowiązują wejściówki. Do odebrania w kasie POKIS od 10.09 2019 roku.

POKAZY FILMOWE Z AUDIODEKSRYPCJĄ: Są pokazami zamkniętymi, przeznaczonymi dla osób niewidomych i słabowidzących oraz ich przewodników. Wszystkie filmy opatrzone są audiodeskrypcją. Obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem defacto.org@wp.pl lub telefonem Stowarzyszenia „De Facto” 728 997 275

SPEKTAKLE TEATRALNE: Są pokazami zamkniętymi, przeznaczonymi dla osób niewidomych i słabowidzących oraz ich przewodników.

SPOTKANIA z GOŚĆMI: Wstęp wolny.

SPOTKANIE Z KSIĄZKĄ NA FESTIWALU: Wstęp wolny

Program i zapowiedzi wydarzeń (od 9.09.2019 na FB i w kinie).

https://www.facebook.com/StowarzyszenieDeFacto/

 

O wystawie:

Wystawa:

„Czarno na białym” to pierwsza w Płocku wystawa, która aktywnie włącza zarówno widzących jak i niewidomych w odbiór sztuki, umożliwiając poznanie ekspozycji. Będzie to możliwe dzięki przygotowanym, we współpracy ze  Stowarzyszeniem „De Facto” audiodeskrypcjom fotografii, opisom fotografii w zapisie Braille’a  oraz opracowaniu specjalnego katalogu, będącego swoistym przewodnikiem po wystawie dedykowanym niewidomemu odbiorcy sztuki.

Wystawie towarzyszyć będą spotkania autorskie z Piotrem Augustyniakiem, połączone z oprowadzaniem osób niewidomych po ekspozycji zawierającej fotografie z audiodeskrypcją. Terminy: 5 października godz.16:00 i 9 października godz.12:00. Udział w spotkaniach i zwiedzaniu wystawy będą bezpłatne dla osób niewidomych.

Renata Nych- Emocje. Tego oczekujemy wszyscy w kontakcie ze sztuką, niezależnie od sposobu jej odbioru. Zadaniem audiodeskryptora jest wykonanie opisu, by obraz, w tym wypadku fotografia - także poruszał. By przeżycia niewidomych odbiorców były podobne do wrażeń widzących.

Audiodeskrypcja nie polega jedynie na technicznym przekazaniu rozmieszczenia i wymiarów elementów fotografiii. Audiodeskrypcja  powinna przedstawić nastrój,  emocje, kontekst i intencje fotografa/artysty. A także wskazówki o technice wykonania zdjęcia. Powinna jednocześnie zapewnić przestrzeń do osobistych odczuć i interpretacji oglądających wystawę osób niewidomych.  Ważne by Twórca (Fotograf)  uczestniczył w procesie tworzenia opisu dla osób niewidomych. Dlatego audiodeksrypcje fotografii  z wystawy “Czarno na białym” będą powstawać z aktywnym udziałem Piotra Augustyniaka. Ważne jest  bycie blisko niewidomego odbiorcy, słuchaniei i konsultowanie fotografii.

Oprowadzenie po wystawie osób niewidomych będzie połaczone ze spotkaniem z autorem zdjeć. To spotkanie będzie miało ważny walor edukcyjny i poznawczy. Dla obu stron. Oprócz poznania autora, jego artystycznej osobowości, osoby niewidome dowiedzą się jak powstają zdjęcia, dlaczego ten a nie inny obraz został uwieczniony, jak wygląda obróbka zdjęć oraz wszystko co stanowi o indywidualizmie artysty.

Drukuj
    • Numer alarmowy- 112
    • Pogotowie ratunkowe- 999
    • Policja- 998
    • Straż Miejska- 986
    • Pogotowie Ciepłownicze- 993
    • Pogotowie Energetyczne- 991
    • Pogotowie Gazowe- 992
    • Pogotowie Wodno-Kanalizacyjne- 994
    • Pogotowie drogowe- 954, 24 268-02-22
    • Pogotowie elektryczne- 24 264-03-08
    • Pogotowie hydrauliczne- 24 264-55-94
    • Pogotowie opiekuńcze- 24 262-36-85
    • Pogotowie weterynaryjne- 24 262-40-72,   262-39-92
    • Rejonowe Płockie WOPR- 24 262-92-28
  • Kurs średni z dnia 2024-04-18

    • USD
      4,3341
      +0,23
    • USD
      4,3341
      +0,23
    • USD
      4,3341
      +0,23
    • EUR
      4,7073
      -0,24
    • EUR
      4,7073
      -0,24
    • EUR
      4,7073
      -0,24
    • CHF
      4,7014
      -0,22
    • CHF
      4,7014
      -0,22
    • CHF
      4,7014
      -0,22
    • GBP
      5,3443
      -0,38
    • GBP
      5,3443
      -0,38
    • GBP
      5,3443
      -0,38

    * portal plocman nie ponosi odpowiedzialności za aktualność umieszczonych danych umieszczonych danych




Nove  Kino  Przedwiośnie  zaprasza

  • repertuar
  • aktualności
rezerwacja

Kalendarz imprez

Pon Wt Śr Czw Pi Sob Nie