Powrót Aktualności

Kurs na zieloną pracę

źródło: Artykuł sponsorowany
2015-04-10r.

Zielony potencjał, zielone za­wody, zielony rozwój - to temat konferencji podsumowującej projekt - Zielony potencjał subre-gionu płockiego szansą rozwoju rynku pracy. Od 2012 roku pro­wadził go w Płocku Zakład Dosko­nalenia Zawodowego, wspierany przez partnerów: Miejski Urząd Pracy, Powiatowy Urząd Pracy oraz SET Doradztwo Personalne.

Zakład Doskonalenia Zawodo­wego jest pozarządową organizacją oświatową działającą na rynku usług edukacyjnych od ponad 40 lat. Swo­im zasięgiem obejmuje całą Polskę, koncentrując działalność na obszarze województwa mazowieckiego oraz wybranych powiatów województwa łódzkiego. Misją zakładu jest świad­czenie usług w zakresie kształcenia ustawicznego, gwarantujących jak najbardziej skuteczne i efektywne zaspokajanie potrzeb i oczekiwań wielu grup zawodowych i bezrobot­nych oraz osiąganie wiodącej pozy­cji na rynku edukacyjnym.

Zasadnicze kierunki działania ZDZ w Płocku to: kształcenie za­wodowe młodzieży i dorosłych w formach szkolnych, kształcenie zawodowe w formach kursowych, kształcenie ustawiczne nauczycieli, poradnictwo zawodowe i pośrednic­two pracy, komisje egzaminacyjne. Poza bieżącą działalnością - związa­ną z realizacją działań statutowych -jest wnioskodawcą wielu projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Jednym z nich jest projekt „Zielony potencjał sub-regionu płockiego szansą rozwoju rynku pracy" realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet VI. Ry­nek pracy otwarty dla wszystkich -projekty innowacyjne, Poddziałanie 6.1.1. Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy.

Początki projektu sięgają czerwca 2012. Zakończenie przewidziane jest w kwietniu br. Całkowita wartość projektu wynosi 2 128 040,00 zł.
- Głównym celem projektu „Zie­lony potencjał subregionu płockiego szansą rozwoju rynku pracy" był wzrost zainteresowania nowymi za­wodami w obszarze zielonej gospo­darki na terenie subregionu płockie­go przyczyniający się do zwiększenia kwalifikacji i umiejętności osób do 24 r.ż. pozostających bez zatrudnie­nia - podkreśla Aleksandra Grzy-bowska, kierownik projektu ZDZ w Płocku.
Grupa docelowa projektu była dość złożona. Wśród odbiorców bezpośrednich produktów znajduje się: 50 osób bezrobotnych młodych - do 24 roku życia zarejestrowa­nych w Miejskim Urzędzie Pracy oraz w Powiatowym Urzędzie Pracy w Płocku, a ponadto 16 doradców zawodowych oraz 10 pracodawców bądź przedsiębiorców subregionu.

Wśród użytkowników wypracowa­nych produktów znajdują się: przed­stawiciele ministerstw, organów sa­morządowych, pracodawców, szkół zawodowych z obszaru Mazowsza i całego kraju.
Co najważniejsze, realizacja pro­jektu zakończyła się pełnym sukce­sem. Dziś pomocą jest interaktywna baza zielonych zawodów, którą znaj­dziemy na www.portal.zielonypo-tencjal.pl. Powstał też program do­skonalenia doradców zawodowych w zakresie trendów rozwojowych zielonej gospodarki oraz program kształcenia i doskonalenia osób bezrobotnych do 24 r.ż. w zakresie ekotechnolog. Ponadto w urzędach pracy działają Laboratoria Zielonych Zawodów.
•    Czas na dyskusję
Okazją do dyskusji na temat pro­jektu była czwartkowa konferencja. Spotkali się na niej nie tylko przed­stawiciele Zakładu Doskonalenia Zawodowego oraz partnerzy pro­jektu, ale też osoby zainteresowane tematem zielonych zawodów. Po­dobny projekt w Radomiu realizo­wał dr Krzysztof Symela, kierownik Ośrodka Pedagogiki Innowacyjnej Gospodarki. W swoim wystąpie­niu zwrócił uwagę na perspektywy związane z zielonymi zawodami wiążącymi się w dużej mierze ze strategiami rozwojowymi obowią­zującymi w całej Europie.
- Musimy się wpisać i generować nowe zawody ~w obszarze zielonej gospodarki związanej ze strategią Europa 2020, która zastąpiła po­przednią strategię uczenia się przez całe życie. Pojawiają się tutaj tech­nologie kluczowe dla Europy, które generują nowe kwalifikacje i nowe
zawody związane z zieloną gospo­darką - tłumaczył w swoim wystą­pieniu doktor.
Efektem przyjętych w całej Euro­pie kluczowych technologii są tzw. inteligentne specjalizacje. Zwią­zane są m.in. z nanotechnologią, mikrotechnologią, biotechnologią. - Polska przyjęła 18 takich inteli­gentnych specjalizacji. Obowiązują również na poziomie regionalnym, czyli na terenie Mazowsza będą nas obligowały tzw. inteligentne regio­nalne specjalizacje - mówi Krzysz­tof Symela.
Za inteligentnymi specjaliza­cjami kryją się badania naukowe, rozwiązania technologiczne czy organizacyjne, a także metody czy systemy, które będą obsługiwać konkretni specjaliści.
- Poza tym Polska do 2020 roku musi zwiększyć wskaźnik korzysta­nia t odnawialnych źródeł energii Z aktualnego poziomu 8% do 15%. Europa ma 12% wykorzystania tego wskaźnika. W związku z tym, wstęp­nie analizując, można powiedzieć, Że natura sama generuje nam przy­szłe miejsca pracy. Za nośnikami wiatru, wody, słońca, ziemi, upraw i innych kryją się procesy przygo­towawcze, wdrożeniowe, inwesty­cyjne i eksploatacyjne. To generu­je nam nowe miejsca pracy i nowe zawody. Ważne jest przygotowanie bazy i przygotowanie kadry - pod­kreślał Symela.
W Radomiu sprawdził się np. nowy zawód technik gospodar­ki odpadami. Został sprawdzony w Ośrodku Pedagogiki Innowacyj­nej Gospodarki od strony praktycz­nej. Kierunek ma zostać wprowa­dzony do sieci ZDZ. - Zależy nam na budowaniu bazy zawodów czy szkoleń, które rozpoczęto w Płocku, jak również integrowaniu zasobów,
Żeby były ~w jednym miejscu i żeby z nich wspólnie korzystać - zazna­czył specjalista z Radomia.
• Ciekawostki z Grzybowa
Ciekawy wykład na konferencji wygłosiła Ewa Smuk-Stratenwerth ze Stowarzyszenia Ekologiczno-Kultu-ralnego „Zózm?". A temat jej wystą­pienia to „W poszukiwaniu zielonych zawodów na Mazowszu Płockim. Do­świadczenia ze wsi Grzybów".

Wszystko zaczęło się w 1989 roku. Na 4 i pół hektara ziemi Szwajcar, mąż Ewy Smuk-Stratenwerth, posta­nawia utworzyć gospodarstwo specja­lizujące się w produkcji tradycyjnego szwajcarskiego sera. Nie przeszka­dza mu, że w gospodarstwie brakuje wody, że musi ją dowozić z oddalonej wiele kilometrów miejscowości. Od­nosi sukces. Gospodarstwo ekologicz­ne rozwija się systematycznie i rośnie w sławę. Specjalizuje się nie tylko w produkcji serów, ale też w wypieku chleba, zajęciach ekologicznych dla dzieci. Przyjeżdżają tu ludzie z całe­go świata. Nie tylko zwiedzają, ale też uczą się rolnictwa ekologicznego. Zatrudnienie znajdują tutaj bezrobot­ni z okolicznych miejscowości. - To mała inicjatywa, ale wciąż przyciąga wiele osób. Realizujemy to, co nas in­teresuje. To nasza wartość—tłumaczy Ewa Smuk-Stratenwerth. Wymieniła przy okazji całą listę zielonych za­wodów, którymi może poszczycić się Stowarzyszenie „Ziarno". To za­równo rolnik ekolog, jak i producent ekologicznej żywności, sprzedawca na kiermaszach, animator społecz­ności lokalnej oraz przyszłościowy hodowca trzmieli, który jest coraz bardziej poszukiwany w związku z zanikaniem w przyrodzie owadów zapylających. Anajnowsza inicjatywa „Ziarna" to z kolei Ekologiczny Uni­wersytet Ludowy, oferujący 20 mło­dym osobom dwa lata nauki, w tym 14 miesięcy praktyk u rolników eko­logicznych. Obok nauki gwarantuje rozwijanie pasji i zainteresowań. Pro­jekt rusza we wrześniu.
• Doradcy
Ogromnym zainteresowaniem podczas konferencji cieszył się też wykład Grzegorza Gacka, dy­rektora handlowego Solar Energy S.A. i jednocześnie wiceprezesa Do­liny Czystej Energii, który przybli­żył zebranym temat fotowoltaiki. To dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecz­nego na energię elektryczną. Chodzi o ekologiczne wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego.
-To nie jest opłacalne na krótką metę. To inwestycja długotermino­wa, przynosząca małe, ale stałe zyski w długim okresie. Na szczęście co­raz więcej osób przekonuje się do tej metody. Sądzę, że przez najbliższe 5 lat ten biznes będzie się rozwijał, bo zmienia się nastawienie społeczeń­stwa. Mamy coraz większą świado­mość ekologiczną - mówi Grzegorz Gacek. Jest optymistą, pomimo że dziś systemy fotowoltaiczne w Pol­sce są traktowane po macoszemu. Miejmy jednak nadzieję, że szybko nauczymy się brać przykład z innych krajów np. z Algierii, gdzie fotowol-taika ma 100% poparcia rządu, 100% finansowania i nie ma utrudnień for­malnych.

Na koniec konferencji o roli dorad­cy zawodowego w planowaniu karie­ry ekologicznej opowiedziała Urszula Wojtalewicz, doradca zawodowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Oka­zuje się, że według danych urzędów pracy zielonych zawodów przybywa. Na topie są zarówno ekobudownic-two, jak i ekorolnictwo. Polska jest na razie daleko w tyle za Europą, ale w najbliższych latach na pewno zwiększy się choćby zatrudnienie w zawodach związanych z energią odnawialną. A dlaczego warto udać się do doradcy zawodowego? - Do­radca dzięki swojej wiedzy jest w sta­nie odpowiednio ukierunkować osoby bezrobotne. Ponadto urzędy pracy oferują też pomoc pracodawcom, któ­rym podpowiadają jak ekologicznie dostosować, czyli zazielenić istnieją­ce stanowiska pracy - wymienia Ur­szula Wojtalewicz.
Powoli, ale stale zmienia się świa­domość życia społeczeństwa. Wszy­scy chcemy być bardziej eko, chcemy żyć lepiej. Jeśli przy okazji możemy realizować się zawodowo i mieć z tego zyski, tym bardziej nastawie­ni jesteśmy na pozytywne zmiany.

LIDER PROJEKTU
PARTNERZY PROJEKTU
Zakład Doskonalenia Zawodowego w Płocku
09-402 Płock, ul. Ułańska 1 www.zdz-plock.com.pl
MIEJSKI URZĄD PRACY
w PŁOCKU www.mup.plock.eu
www.setdoradztwo.pl
POWIATOWY URZĄD PRACY
w PŁOCKU
09-400 Płock, ul. Kostroga) 1
www.pupplockpl

Drukuj
    • Numer alarmowy- 112
    • Pogotowie ratunkowe- 999
    • Policja- 998
    • Straż Miejska- 986
    • Pogotowie Ciepłownicze- 993
    • Pogotowie Energetyczne- 991
    • Pogotowie Gazowe- 992
    • Pogotowie Wodno-Kanalizacyjne- 994
    • Pogotowie drogowe- 954, 24 268-02-22
    • Pogotowie elektryczne- 24 264-03-08
    • Pogotowie hydrauliczne- 24 264-55-94
    • Pogotowie opiekuńcze- 24 262-36-85
    • Pogotowie weterynaryjne- 24 262-40-72,   262-39-92
    • Rejonowe Płockie WOPR- 24 262-92-28
  • Kurs średni z dnia 2024-04-25

    • USD
      4,3341
      +0,23
    • USD
      4,3341
      +0,23
    • USD
      4,3341
      +0,23
    • EUR
      4,7073
      -0,24
    • EUR
      4,7073
      -0,24
    • EUR
      4,7073
      -0,24
    • CHF
      4,7014
      -0,22
    • CHF
      4,7014
      -0,22
    • CHF
      4,7014
      -0,22
    • GBP
      5,3443
      -0,38
    • GBP
      5,3443
      -0,38
    • GBP
      5,3443
      -0,38

    * portal plocman nie ponosi odpowiedzialności za aktualność umieszczonych danych umieszczonych danych




Nove  Kino  Przedwiośnie  zaprasza

  • repertuar
  • aktualności
rezerwacja

Kalendarz imprez

Pon Wt Śr Czw Pi Sob Nie