Powrót Aktualności

Nowe mieszkania komunalne

źródło: Urząd Miasta Płocka
2013-06-04r.

Blok komunalny przy ul. Jasnej 13 jest już oddany do użytku. Klucze do mieszkań wręczał prezydent Płocka Andrzej Nowakowski wspólnie z Piotrem Styczniem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

- To wyjątkowy moment i wyjątkowa okazja, by pokazać, w jaki sposób współpraca miasta z ministerstwem przynosi konkretne, oczekiwane przez mieszkańców efekty – mówił podczas uroczyści Andrzej Nowakowski.  – Budynek mógł powstać, bo z jednej strony gmina wygospodarowała pieniądze na wybudowanie mieszkań komunalnych, z drugiej, bo zaczął funkcjonować program, dzięki któremu miasto otrzymało wsparcie ze środków ministerstwa.

W ramach programu mogą powstawać budynki socjalne, komunalne oraz noclegownie. Jak podkreślał minister Piotr Styczeń, pieniądze nie są jednak wykorzystywane przez gminy. – Tym bardziej należy się podziękowanie miastu Płock za to, że przystąpiło do programu – mówił.
 
Blok przy ul. Jasnej 13 wybudowało Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. W budynku znajduje się piętnaście mieszkań. Ich łączna powierzchnia użytkowa to ponad 760 metrów kwadratowych. Najmniejsze z mieszkań ma ponad 33 metry kwadratowe, największe – ponad  67. Budynek jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Posiada windę oraz podziemny parking dla samochodów. Jest wyposażony we wszystkie media i wysokowydajne, energooszczędne ogrzewanie.

Całkowity koszt inwestycji to 3.882.922,23zł. Gmina Płock uzyskała bezzwrotne dofinansowanie z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie  w wysokości do: 903.944,29zł. tj. 40 proc. kosztów budowy powierzchni mieszkalnej lokali.

W perspektywie są już kolejne mieszkania komunalne, które powstaną w ramach tego samego programu, co blok przy Jasnej. – Powstają już lokale w kamienicy przy Sienkiewicza, w przyszłym roku wybudowany zostanie budynek na ul. Sikorskiego i być może na Kwiatowej – zapowiadał prezydent. W sumie w ciągu półtora roku przybędą 73 mieszkania, które oddamy do dyspozycji mieszkańców miasta.

Po południu w auli ratusza odbyło się spotkanie z ministrem Piotrem Styczniem poświęcone polityce mieszkaniowej Płocka na tle polityki mieszkaniowej kraju. Minister mówił m.in. o tym, że należy samorządom ułatwić dysponowanie zasobem mieszkaniowym, nie ograniczać sposobów jego użytkowania a lokatorom umożliwić nabycie mieszkań. Jednocześnie, zdaniem ministra, odzyskane po sprzedaży lokali pieniądze należałoby przeznaczyć na budowanie nowych zasobów mieszkalnych.

mp, hw
zobacz więcej Drukuj

Plan miasta

wyszukaj:


Panorama firm

Panorama Firm LogoKalendarz imprez

Pon Wt Śr Czw Pi Sob Nie