Powrót Aktualności

Budowa garażu... wszystko co trzeba wiedzieć

źródło: plocman.pl
2015-07-07r.

Garaż jest budynkiem przydatnym na każdej posesji. Oprócz miejsca parkingowego dla auta może spełniać funkcję schowka na sprzęt i narzędzia. Bardzo często jest też magazynek na rzeczy, które obecnie nie są używane. Poza tym garaż to "samotnia" każdego mężczyzny!

Budowa garażu a Polskie Prawo...


Garaż budowany jako pomieszczenie wolnostojące podlega przepisom prawa budowlanego (ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414). Ponieważ garaż nie wlicza się w budynek gospodarczy, to wymaga otrzymana pozwolenia na budowę. W celu otrzymania dokumentu należy złożyć wniosek do Starostwa Powiatowego wraz z dodatkowymi dokumentami takimi jak oświadczenie dotyczące prawa do dysponowania nieruchomością, projekt budowlany oraz decyzję o warunkach zabudowy. Wszelkie sprawy papierkowe należy załatwić przed rozpoczęciem budowy. Za nieprzestrzeganie przepisów można zostać obarczonym wysoką opłatą legalizacyjną, a także otrzymać nakaz rozbiórki.

Co warto wiedzieć o projekcie budowlanym...


Budowa garażu wymaga posiadania projektu budowlanego. Można otrzymać go na dwa sposobu. Pierwszym jest zakup u architekta, drugą kupno w pracowniach projektowych. Każdy ma prawo wnieść w projekt swoje indywidualne oczekiwania lub też kupić projekt gotowy... który jest dużo tańszy. Kupując ów projekt, należy zwrócić uwagę na rodzaj dachu, kształt bryły garażu oraz całkowitą powierzchnię budynku. Chcąc zaoszczędzić, należy wybrać projekt garażu z dachem jednospadowym o prostej konstrukcji. Bardziej skomplikowane kształty mogą być droższe zarówno w wykonaniu, ale też projekt będzie bardziej kosztowny.

Każdy domownik dbający o estetyczny wygląd posesji powinien dopasować wygląd garażu wolnostojącego do typu budynku mieszkalnego. Ważne jest także wkomponowanie go w całe otoczenie, ażeby zachować harmonię. Posiadając dom zbudowany z drewna najlepiej wybrać garaż drewniany. Jeśli budynek mieszkalny został stworzony z cegły, to najlepiej wybrać do budowy garażu ten sam materiał. Warto zwrócić także uwagę zachowanie odpowiednich proporcji. Chyba oczywiste jest, że dom musi górować nad garażem, a nie zaś odwrotnie.
Patrząc na koszt zakupu gotowego projektu budowlanego, to waha się on w granicach 1000-3000 złotych. Jak wcześniej wspomniano, garaż prosty będzie cenowo bardziej atrakcyjny, zaś garaż o skomplikowanej konstrukcji będzie relatywnie droższy.

Jak ulokować garaż na naszej działce?

Okazuje się, że nie tylko otrzymanie pozwolenia na budowę garażu jest czasochłonne. Samo dobranie lokalizacji jest także utrudnione przepisami. Nie możemy samodzielnie wybrać dogodnego miejsca. Musimy liczyć się z prawem budowlanym. Zazwyczaj twierdzi się, że np. garaże drewniane stawia się w miejscu, gdzie podjazd dla auta jest najprostszy i najkrótszy. Zwiększa to komfort kierowcy i domowników.
Zanim rozpoczniemy budowę, należy bezwzględnie zapoznać się z treścią rozporządzenia ministra infrastruktury 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75, poz. 690 z późn. zm.). Owo rozporządzenie wymaga przestrzeganie pewnych zasad. Po pierwsze garaż musi być usytuowany w odległości co najmniej 3 metrów od granicy działki sąsiadującej, o ile budynek jest zwrócony ku granicy ściana bez okien i drzwi. Jeśli garaż zwrócony jest w tą, że stronę ścianą z otworami, to odległość ta zwiększa się do co najmniej 4 metrów.
Garaż ponadto musi być umieszczony w odległości 1,5 m od granicy działki, o ile działka ma mniej niż 16m szerokości, długość garażu jest mniejsza niż 5,5m, a jego wysokość nie przekracza 3m. Istnieje możliwość usytuowania garażu bezpośrednio przy granicy, o ile będzie on przylegał całą powierzchnią do budynku stojącego na działce sąsiedniej. Nie może jednak być on ani szerszy, ani wyższy od tegoż budynku. Jeśli na działce nie ma faktycznego budynku, ale zostało wydane pozwolenie na jego budowę, to także garaż może stać bezpośrednio przy granicy.
 

Jak garaż zbudować?


Jak wcześnie wspomniano warto budować garaż z takiego samego materiału, z jakiego zrobiony jest budynek mieszkalny. Obecnie najczęściej wybieranymi typami garaży są:
l garaż blaszany tak zwany "blaszak". Obecnie najczęściej wznoszona konstrukcja. Jej atutem jest przede wszystkim niska cena. Nie opłaca się tworzyć garażu samodzielnie. Najlepiej kupić gotową konstrukcje, która nie spowoduje zbytniego "zubożenia" naszego portfela. Ponieważ mrozy są największym wrogiem samochodu, to warto zadbać o odpowiednie ocieplenia garażu blaszanego.
l garaż murowany jest inwestycją na długie lata. Dodatkowo wygląda dużo bardziej estetycznie niż "blaszak" W garażu murowanym jest znacznie lepsza termoizolacja, szczególnie jeśli dodatkowo ocieplimy go wełną mineralną. Dodatkowo garaże murowane są cichsze i bardziej przytulne, dlatego możne tam znaleźć miejsce na majsterkowanie i wyciszenie.
l garaż drewniany jest wspaniałą alternatywą dla pozostałych typów garaży. Po pierwsze walory estetyczne przewyższają pozostałe konstrukcje. Po drugie istnieje możliwość zakupu gotowego garażu bez potrzeby samodzielnego budowania. Kolejną kwestią jest naturalny materiał, z którego jest zrobiony. Można także wybrać rodzaj zadaszenia. Niestety garaż drewniany wymaga co jakiś czas impregnacji.
Budując garaż warto także zastanowić się nad funkcjami, jakie ma spełniać. Jeśli posiadamy więcej niż jedno auto to warto zastanowić się nad budowa większego garażu. Podobnie dzieje się, gdy chcemy parkować tam np. motor, skuter czy inny pojazd. Jeśli chcemy wykorzystać garaż jako pomieszczenie na np., naprawy lub jako magazyn to warto wybudować garaż z pomieszczeniem gospodarczym.
 

Jaki będzie koszt budowy garażu?


Koszt budowy wolnostojącego garażu jest trudny do oszacowania. Oczywiście zależy to od bardzo wielu czynników takich jak materiał do wykonania konstrukcji, rozmiar i kształt budynku, rodzaju pokrycia dachu, rodzaj grunt oraz ewentualne korzystanie z usług specjalistów.
Najłatwiej jest określić koszt "blaszaka", ponieważ jest on gotową konstrukcją. Zatem garaż blaszany wymaga takiego nakładu finansowego, jaki jest koszt gotowego garażu. Należy jednak doliczyć do tej kwoty koszt przygotowania podłoża. Na rynku ceny blaszaków wahają się od 2000-8000 złotych. Oczywiście te najlepszej jakości są jednocześnie najdroższe. Jeśli chodzi o przygotowanie podłoża, to cena wyniesie około 1000 złotych.
Koszt budowy garażu murowanego i garażu drewnianego jest trudny do oszacowania. Oczywiście można kupić gotowe budynki drewniane, ale ich cena jest bardzo wysoka.
Budując garaż warto poprosić o pomoc zaprzyjaźnionego fachowca lub zamówić firmę usługową. Samodzielne wykonanie garażu jest bardzo czasochłonne i wymaga posiadania dużej wiedzy budowlanej. Zatem warto oddać to "w ręce" doświadczonych specjalistów, którzy szybko, terminowo i solidnie stworzą "dom dla twego auta". Warto dodać, że ceny takich usług wcale nie są bardzo kosztowne. Decydują się na samodzielność, powinniśmy zawsze korzystać z pomocy fachowca. Z taką pomocą praca okaże się na pewno mniej stresująca i bardziej solidna.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. wiaty i garaże drewniane wykonywane pod wymiar: ( http://ogrodolandia.pl/garaze ).

DrukujNove  Kino  Przedwiośnie  zaprasza

  • repertuar
  • aktualności
rezerwacja

Kalendarz imprez

Pon Wt Śr Czw Pi Sob Nie

SocialBOX PÓŁ ŻARTEM CAŁKIEM SERIO

Region

Na rondzie przy Budmacie przewróciła się ciężarówka. Są utrudnienia w ruchu [FOTO] https://t.co/0kjGTgN9gf
Wspieramy płockich działkowców w realizacji ich pasji 🌷🌹🍅🍏🍒 Także w tym roku przeznaczyliśmy z budżetu miasta 200 tys. zł 💰na rozwój infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Przyznaliśmy już 120 tys. zł. Od poniedziałku 22 lipca można składać wnioski o...
Audioriver Festival 16 godzin(y) temu
Ищу Русскоязычную компашку на ривер😉😎
Kino za Rogiem Płock 18 godzin(y) temu
UWAGA! Brak biletów na seans DOBRZE SIĘ KŁAMIE...
Marek Jakubiak 20 godzin(y) temu
"Polska się o nas upomni" - Grób Henryka Dobrzańskiego, herbu Leliwa, ps. „Hubal” [2016] (...)
Elżbieta Gapińska 21 godzin(y) temu
Nie ma wakacji, jest praca wśród ludzi i na ich rzecz.Na mediach społecznościowych będę informowała na bieżąco, gdzie się spotykamy.Dla mnie to normalna sprawa,bo nie unikam ludzi i codziennie z nimi rozmawiam.Zapraszam do śledzenia moich mediów społecznościowych:Facebook, Instagram i Twitter.Do zobaczenia.😀
Radio mixx 21 godzin(y) temu
8. miejsce w klasyfikacji generalnej dla Adam Tomiczek oraz 10. dla Maciek Giemza #101. Motocykliści ORLEN Team zakończyli we wtorek zmagania na trasie bardzo wymagającego rajdu Silk Way Rally 2019, którego trasa liczyła ponad 5 tysięcy km i prowadziła przez terytorium...
Audioriver Festival 21 godzin(y) temu
Sprzedam dwa karnety dwudniowe;-) Więcej info na priv.
Audioriver Festival 21 godzin(y) temu
10 days left!
Pyszna samodzielnie zrobiona pizza, włoska muzyka i podchody o tematyce Włoch - prawdziwy włoski dzień na Mini Koloniach :)
Gazeta Wyborcza Płock 22 godzin(y) temu
Progi punktowe w płockich liceach. Małachowianka, Jagiellonka, III LO i inne. Kto miał szanse na wymarzoną szkołę https://t.co/6TbPXpmoS8

Sport

Tomasz Ćwiąkała 4 minut(y) temu
Jeżeli nic nie wyłoży się na ostatniej prostej, były piłkarz Wisły Kraków, Rafał Pietrzak powinien podpisać kontrakt z Mouscron.
Najbardziej podoba mi się opcja trzecia 😂 https://t.co/4L01gYdRdG
RT @juana1902: @wilkowicz Panie Pawle, czy mogę prosić o RT tweeta Kamili? Potrzebna pomoc. Dziękuję bardzo! #KamilaDajeMukęChorobie https…
Do startu Serie A spokojnie przeczyta. Dostarczone do Pana Calcio @PDumanowski 🇮🇹⚽️ https://t.co/f0e3JhVjPw
RT @WeszloFM: W naszej nowej ramówce debiutuje także program "Trójmiasto jest nasze" - gdzie @PawelPaczul zajmował się będzie piłką na Pomo…
Great story about the benefits of teaming up with @GeniusSports to @thetournament. https://t.co/nUS2SDDwjL
Tak to wygląda u mnie. Skład z myślą o całej rundzie, a nie pierwszej kolejce. #UstawLige Zakładanie drużyn:… https://t.co/R05NSjWI5s
Grzesiu , uważaj , bo możesz być wezwany do walki. :-) https://t.co/HtAys9TE2T
Sandro Kulenovic o meczu z Europa FC. Jak to było kibice Legii? "Legia to My"? No chyba nie... Bo Kulenovic nikogo… https://t.co/s1YKaMJuTQ
RT @danawhite: So BAD ASS!!!!! Laguna Beach, California https://t.co/6V2yu6X0lP
W oczekiwaniu na nowy sezon EK, napisałem o pracy przy niej w latach 2008-2011, sentymentach, Michale Probierzu, kt… https://t.co/mZfCdk46yC
RT @etotopl: Już możecie obejrzeć nowy odcinek #wRingu 🥊 Eksperci w studiu: @BorekMati, @akosekos, Janusz Pindera, @GProxa i @SaletaPrzeme…
RT @standardsport: LA Dodgers tycoon Todd Boehly considers bid for top London clubs Exclusive ✍ @JamesOlley https://t.co/mfOKA3VdFJ

Kraj

Jarosław Kuźniar 5 minut(y) temu
RT @RobStrzelecki: True #technology fan should know them all 👇🏻 #WorldEmojiDay #RobertStrzelecki https://t.co/xqDYz83up0
Jarosław Kuźniar 5 minut(y) temu
RT @GirlsFutureRdy: Yesterday, I had really great time making #podcast for #PodcastZawodowcy🙋🏼‍♀️ Thank you @karol_stryja✊🏻 It will be avai…
Jarosław Kuźniar 5 minut(y) temu
RT @KuzniarMedia: Dziś obchodzimy #WorldEmojiDay 🎉 Z tej okazji @Apple zaprezentował 59 nowych emotikon, które będą dostępne od jesieni ✊🏻…
Jarosław Kuźniar 5 minut(y) temu
RT @NASA: ☄️ . * . * ...
Jarosław Kuźniar 5 minut(y) temu
RT @AnnaGodzwon: Rozbiórka terminala na lotnisku w Radomiu była przedwczesna. Można by uruchomić czartery dla uczniów z Warszawy. PS: Jakb…
Tygodnik WPROST 8 minut(y) temu
Arłukowicz podejmie kroki prawne wobec Radia Szczecin. Chodzi o czarny pasek na oczach https://t.co/7ZMWEvxmyg
Radio ZET 9 minut(y) temu
Występ Swietłany Romaszyny w pływaniu artystycznym podczas Mistrzostw Świata w Pływaniu w Gwangju w Korei Południow… https://t.co/p9PmoCafXs
Tygodnik WPROST 11 minut(y) temu
Jennifer Lopez, Lili Reinhard i Cardi B jako striptizerki. Jest zwiastun filmu „Hustler” https://t.co/fctYj16tFb #Hustler
Radio ZET 25 minut(y) temu
RT @DankaWoznicka: #Eurobarometr #UniaEuropejska Ponad 8 na 10 obywateli twierdzi, że ważna jest dla nich skuteczna ochrona sądowa przez ni…
Ministerstwo Obrony 27 minut(y) temu
Sprawdź jak wygląda wojskowa służba już w tę sobotę! #WojskoweWyzwanie możesz podjąć 20 lipca w @_6BPD_ w #Kraków.… https://t.co/hmYzafwI9b
Ministerstwo Obrony 38 minut(y) temu
Sprawdź jak wygląda wojskowa służba już w tą sobotę! #WojskoweWyzwanie możesz podjąć 20 lipca w @_6BPD_ w #Kraków.… https://t.co/YzAcd0o9vc
Radio ZET 48 minut(y) temu
Komisja Europejska przechodzi do drugiego etapu procedury naruszenia przez Polskę unijnego prawa. Chodzi o nowy sys… https://t.co/QATK8MBL2B
Ministerstwo Obrony 57 minut(y) temu
Bohaterem kolejnego odcinka #MojePowstanie będzie Pan Tadeusz Roman - uczestnik #PowstanieWarszawskie, łącznik o ps… https://t.co/qLL0KbLDAE
Agnieszka Gozdyra 59 minut(y) temu
RT @ewapfeifer: Gucio został zakładnikiem kliniki. Wykupmy Gucia. https://t.co/4DipMKNE5D przez @ratujemy
Szef NATO Jens Stoltenberg ogłosił, że jego zastępcą będzie Rumun Mircea Geoana. Wcześniej spekulowano, że to stano… https://t.co/hsBcSJmBA2

Rozrywka

Cytaty 3 godzin(y) temu
Ta rada dotyczy głównie serca
KWEJK 9 godzin(y) temu
Co tu się odwaliło?! 😅
Demotywatory 10 godzin(y) temu
Chcę mieć takiego słodziaka! 😍
Demotywatory 12 godzin(y) temu
Nigdy nie jest za późno:
Demotywatory 13 godzin(y) temu
Czy polscy urzędnicy byliby w stanie zrobić coś takiego?
Demotywatory 15 godzin(y) temu
Niektórzy ludzie to istne potwory 😢
KWEJK 15 godzin(y) temu
Zabawa się skończyła 😜
Memy polityczne 16 godzin(y) temu
/ Domer.
KWEJK 16 godzin(y) temu
To coś dla nich 😆
Demotywatory 16 godzin(y) temu
Trafione w punkt:
Humor 16 godzin(y) temu
Zaufaj mi...
KWEJK 17 godzin(y) temu
Przypał 😅
Humor 17 godzin(y) temu
Ciekawa sytuacja w restauracji