Ból zęba po leczeniu kanałowym
źródło: Materiał partnera
2022-03-02r.
Ból zęba po leczeniu kanałowym nie należy do rzadkości, ponieważ zabieg narusza tkanki okalające chory ząb. Zwykle nie utrzymuje się długo i ustępuje po około trzech dobach. Zdarza się jednak, że dokucza kilka bądź kilkanaście dni. Czas trwania dolegliwości należy łączyć z indywidualnymi predyspozycjami organizmu do regeneracji.
Dlaczego boli ząb po leczeniu kanałowym?
Ząb po leczeniu kanałowym staje się martwy, a mimo to po zabiegu często odczuwane są dolegliwości bólowe, które mogą utrzymywać się przez dłuższy czas. Leczenie kanałowe jest zabiegiem stosowanym w sytuacji nieodwracalnego zapalenia miazgi. W jego trakcie dentysta opracowuje, czyści i wypełnia kanał - ząb zostaje pozbawiony naczyń i nerwów. Ból zęba po leczeniu kanałowym jest następstwem tego zabiegu.
Nieprzyjemne dolegliwości wynikają z ingerencji stomatologa zarówno w strukturę kości, jak i tkanki go otaczające. Ból dotyczy więc okolicy zęba, a nie jego samego i zwykle szybko ustępuje. Już w trzeciej dobie zauważana jest znaczna poprawa i zmniejszenie opuchlizny. Po zabiegu warto przestrzegać zaleceń specjalisty i płukać jamę ustną płynem o właściwościach antybakteryjnych, aby nie doszło do rozwoju stanu zapalnego. Doraźnie dobrze jest przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które można dostać bez recepty. Skuteczne są zwłaszcza te, które zaliczamy do grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Przed ich zażyciem koniecznie należy zapoznać się z ulotką, która zawsze jest dołączona do opakowania i przestrzegać zasad dotyczących dawkowania. Jeśli ból utrzymuje się lub dolegliwości nasilają się to znak, że należy skonsultować się ze specjalistą, który sprawdzi, czy w miejscu martwego zęba nie doszło do rozwoju stanu zapalnego. Niekiedy konieczne będzie powtórzenie zabiegu dentystycznego, np. w sytuacji, kiedy kanał zęba nie został właściwie oczyszczony lub szczelnie wypełniony.
Inne przyczyny bólu po leczeniu kanałowym
O ile ból bezpośrednio po zabiegu poza tym, że może utrudniać normalne funkcjonowanie, nie powinien wzbudzać naszego niepokoju, to jeśli wystąpił dopiero po kilku lub kilkunastu dniach od ingerencji stomatologa, wymaga już interwencji specjalisty. Zdarza się, że stan zapalny w tkankach okalających ząb rozwija się powoli i postępuje bezobjawowo, po czym nagle manifestuje się dotkliwymi dolegliwościami. Przyczyną mogą być powikłania po zabiegu, ale także pęknięty korzeń zęba czy bakterie, które zaatakowały tkanki.
Leczenie kanałowe wymaga przygotowania zęba do zamknięcia kanałów, a co się z tym wiąże jego wyjałowienia. Zdarza się jednak, że w trakcie zabiegu w przestrzeni kanału zostaną bakterie, które zamknięte namnażają się, wywołując bolesne zapalenia. Podobnie dzieje się, kiedy kanał nie został przez stomatologa prawidłowo zamknięty. Mimo dopływu światła i tlenu bakterie namnażają się w powstałych kieszeniach, powodując przykre dolegliwości. Powikłaniem pozabiegowym jest także pominięty kanał, którego stomatolog nie był w stanie zlokalizować. Natomiast jeśli dojdzie do pęknięcia korzenia, konieczne jest już usunięcie martwego zęba. W każdej sytuacji, w której występują niepokojące objawy, należy skonsultować się ze specjalistą. Ból zęba potrafi być bardzo uciążliwy, pulsujący i nasilać się szczególnie przy pochylaniu.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo