Co nas łączy z Czechami?
źródło: Materiał partnera
2022-01-24r.
Na pozór dwa różne kraje o odmiennych mentalnościach, a jednak łączy je nie tylko wspólna granica. Polska i Czechy mają przede wszystkim ważny kawałek wspólnej historii, o której jednak nie pamiętamy zbyt często robiąc sobie wycieczkę do Pragi. To ważne, aby dowiedzieli się o nim i pamiętali nie tylko historycy.
Współpraca na granicy
Wspólna droga Polski i Czech do demokratycznych rządów i wyzwolenia spod reżimu komuny zaczyna się początkiem lat 80'. To właśnie wtedy w obu krajach rozpoczęła się akcja solidarnościowa dążąca do przełomowych zmian ustrojowych. Polacy, w tym młode pokolenie, znają opowieści o ruchach Solidarności głównie z własnego podwórka. Tymczasem te wykraczały poza sąsiednią granicę.
Działacze opozycyjni z Polski i Czechosłowacji podjęli równie trudną i długą drogę do demokracji, współpracując ze sobą w podziemiu. Pierwsze kontakty miały miejsce już w 1978 roku, a w trzy lata później narodziła się Solidarność Polsko-Czechosłowacka. Była to pierwsza międzynarodowa struktura opozycyjna w bloku sowieckim. Dla czechosłowackiej opozycji, Solidarność była inspiracją i wsparciem.
Solidarność Polsko-Czechosłowacka została powołana w celu wymiany informacji między opozycjonistami obojga krajów, dotyczących ruchów demokratycznych na ich terenie, a także represji ze strony władz komunistycznych. Siatka współpracowników doprowadziła też do powstania punktów przerzutowych, poprzez które transportowano ważny sprzęt i niezależne wydawnictwa, literaturę, instruktaże i dokumenty.
Dzięki współpracującej z Solidarnością grupie tłumaczy powstawały polskie przekłady zakazanej w tamtym okresie czeskiej i słowackiej literatury. Odbywały się polsko-czechosłowackie spotkania na granicy czy wspólne marsze ekologiczne, a nawet głodówki protestacyjne. Jednymi z najbardziej wymownych akcji były polskie protesty i demonstracje na rzecz uwolnienia więźnia politycznego i działacza Solidarności po stronie czeskiej Petra Pospichala.
Solidarność Polsko-Czechosłowacka zainicjowała także powstanie Wschodnioeuropejskiej Agencji Informacyjnej. Za jej największe osiągnięcie uznaje się Międzynarodowe Seminarium „Europa Środkowa. Kultura na rozdrożu – pomiędzy totalitaryzmem a komercjalizmem”, które odbyło się we Wrocławiu w 1989 roku. Dwa tygodnie później w Czechosłowacji rozpoczęła się aksamitna rewolucja.
Dwa kraje, jedna wizja
W pierwszych latach funkcjonowania, działania na rzecz Solidarności Polsko-Czechosłowackiej prowadziły przede wszystkim ośrodki w Pradze i we Wrocławiu, a następnie kolejne powstały w Brnie i w Warszawie. Obecnie niewiele inicjatyw poświęca się pamięci o tej wyjątkowej, budującej współpracy.
zdjęcie: goodlooking.pl
Jedną z ciekawszych, którą podjęło Narodowe Centrum Kultury oraz Good Looking Studio była polsko-czeska „Ściana kultury”, czyli murale na temat solidarnościowej kooperacji obu krajów odsłonięte jednocześnie w Warszawie i w Pradze 9 października 2020 roku. Murale te powstawały równolegle i angażowały zarówno polskich, jak i czeskich artystów, co dodatkowo podkreśliło ich związek z historią.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo