Czy łatwo uzyskać zwrot podatku z zagranicy?
źródło: Materiał partnera
2021-10-13r.
Tematyka zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego często powraca właśnie w okresie rozliczeń z fiskusem. Niemniej jednak zwykle mówimy o zwrocie podatku krajowego, tymczasem wielu podatnikom należy się także zwrot nadpłaconego podatku za pracę poza granicami Polski. Jak wygląda procedura odzyskania należnych kwot? Czy łatwo uzyskać zwrot podatku?
Dokumentacja i terminy
Każdy, kto chciałby ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego, musi skompletować całą, niezbędną dokumentację oraz przestrzegać wszelkich terminów podatkowych. Zwrot, co do zasady, przysługuje osobom, które były legalnie zatrudnione poza granicami Polski, nawet w ramach tak zwanej pracy sezonowej. Niestety, nie istnieje jeden katalog dokumentów, które trzeba zebrać, aby przedstawić je w zagranicznym fiskusie. Każdy kraj posiada bowiem własną, odrębną procedurę, a co za tym idzie, stawia on inne wymagania wobec osób, które chcą odzyskać nadpłacone kwoty. Przykładowo tego, jak wygląda procedura zwrotu podatku w Austrii, możemy dowiedzieć na się stronie https://holandia.org/zwrot-podatku/austria/. Okazuje się, że już w Niemczech, gdzie ludność posługuje się tym samym językiem, procedura będzie wyglądać zupełnie inaczej - o tym możemy przeczytać na stronie https://holandia.org/zwrot-podatku/zwrot-podatku-z-niemiec. Z tego też powodu podatnik musi dokładnie sprawdzić, jak ubiegać się o zwrot podatku w kraju, w którym podjął legalne zatrudnienie.
Jak długo należy czekać na zwrot pieniędzy?
Bez względu na to, w jakim kraju będziemy ubiegali się o zwrot podatku, należy przedstawić niezbędne dokumenty. Samo ich zebranie nie powinno być problematyczne, a jeśli którymkolwiek z nich nie dysponujemy, możemy zgłosić się po ich wydanie do pracodawcy. Następnie musimy złożyć wniosek wraz z całą dokumentacją. Możemy zrobić to osobiście lub za pośrednictwem biura rozliczeń. Zazwyczaj podatnicy zadają sobie pytanie, ile właściwie poczekają na zwrot podatku? W Polsce, co do zasady, skarbówka ma czas na wykonanie przelewu do 31 lipca roku następującego po roku podatkowym, którego zwrot dotyczy. Niemniej jednak mówimy tu o najprostszych przypadkach, czyli takich, gdy rozliczamy się sumiennie ze swoich dochodów w obowiązujących terminach. Warto jednak mieć świadomość, że lipcowy termin w żadnym przypadku nie obowiązuje zagranicą. Co gorsza, każdy kraj ma inne procedury, a zatem inny jest też czas ich trwania. W niektórych przypadkach na zwrot podatku poczekamy nawet pół roku i nie należy przejmować się tak długim okresem - wynika on z przepisów konkretnego kraju. Jeśli skarbówka będzie wymagała od nas dodatkowych wyjaśnień, zostaniemy wezwani do ich złożenia. Nie warto dzwonić czy pisać maili ponaglających, gdyż na niewiele się one zdadzą. Co więcej, zwrot podatku może zostać przyznany jedynie tym podatnikom, którzy sumiennie wywiązywali się ze wszystkich swoich zobowiązań wobec zagranicznego fiskusa, a zatem złożyli deklarację podatkowych w danym kraju, w obowiązującym ich ustawowym terminie.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo