Czy masło orzechowe jest zdrowe?
źródło: Materiał partnera
2022-03-28r.
Masło orzechowe to zdecydowanie jeden z najchętniej wybieranych produktów do smarowania pieczywa. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem aksamitna konsystencja i słodko-słonawy smak kremu sprawiają, że to właśnie taką przekąską zastępujemy wiele innych słodyczy. Jakie dokładnie składniki odżywcze zawiera masło orzechowe i czy jego spożywanie jest wskazane przy zdrowej diecie?
Czym są masła orzechowe?
Masło orzechowe jest nisko przetworzonym produktem, składającym się głównie z orzeszków ziemnych. Ten wyrób spożywczy powstaje wskutek odpowiedniego prażenia i mielenia orzechów lub ziarna w ponad 200-stopniowej temperaturze, aż do uzyskania jednolitego kremu. Masła orzechowe najczęściej wytwarzane są z orzechów arachidowych, jednak spotyka się również kremy z pistacji czy migdałów. Na rynku dostępne są też smarowidła z kawałkami orzechów, które w swoim składzie zawierają cukier, olej palmowy, a nawet niezdrowe kwasy tłuszczowe trans. Regularne spożywanie takiego masła znacząco podnosi ryzyko zachorowania na dolegliwości układu sercowo-naczyniowego. Dlatego tak ważne jest, aby sięgać wyłącznie po sprawdzone produkty, charakteryzujące się wysoką zawartością orzechów arachidowych, sięgającą nawet do 100%.
Jakie składniki zawarte są w maśle orzechowym?
Masło orzechowe przede wszystkim zawiera pełnowartościowe białko. Orzechy ziemne cechują się bowiem bogatą ilością aminokwasów, które stanowią istotny budulec masy mięśniowej, zapobiegają chorobom serca, a także neutralizują stres oksydacyjny. Pasty orzechowe są również niezwykle cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Te zdrowe tłuszcze wykazują pozytywny wpływ na pracę układu krążenia oraz redukują uszkodzenia mięśni po treningu. W maśle orzechowym znajduje się też wiele istotnych witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na szczególną uwagę zasługuje jednak duża zawartość witamin z grupy B, wspierających pamięć i koncentrację oraz witamina E, która stabilizuje metabolizm. Masło orzechowe okaże się więc idealną przekąską dla osób narażonych na nadmierny wysiłek umysłowy i fizyczny. Orzechy arachidowe zawierają również niacynę, wspomagającą działanie układu nerwowego. Ponadto, wysoki poziom błonnika reguluje pracę jelit oraz przemianę materii. W składzie masła orzechowego można też odnaleźć sporo węglowodanów złożonych. Ich spożywanie powoduje uczucie sytości, co pozwala uniknąć dodatkowego podjadania niezdrowych produktów w ciągu dnia.
Właściwości masła orzechowego
Chociaż masło orzechowe jest dosyć kaloryczne to jednak stosowane w odpowiednich ilościach może stać się doskonałym uzupełnieniem zbilansowanej diety. Orzeszki ziemne wyróżniają się wysoką zawartością białka, tłuszczu i błonnika, które pozwalają skutecznie kontrolować głód, co znacząco reguluje metabolizm. Ponadto zastępowanie wysokokalorycznych przekąsek masłem orzechowym pomaga szybciej zrzucić zbędne kilogramy. Nienasycone tłuszcze zawarte w maśle orzechowym znacząco wspierają również krążenie i obniżają zły poziom cholesterolu. Spożywanie orzeszków arachidowych zmniejsza też ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego. Tego rodzaju pasta stanowi także znakomitą propozycję dla osób aktywnych fizycznie i kulturystów, poszukujących dodatkowych źródeł białka.
Masło orzechowe z pewnością można więc zaliczyć do zdrowych produktów, które warto włączyć do swojej diety. Jako bogate źródło błonnika pokarmowego, witamin i minerałów, przyniesie wiele korzyści dla organizmu. Należy jednak szczególnie pamiętać, aby ze względu na wysoką kaloryczność sięgać po ten pyszny krem w rozsądnych ilościach.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo