Dlaczego leczenie narkomani jest konieczne?
źródło: Materiał partnera
2022-09-29r.
Narkomanem jest się całe życie. Podobnie jak w przypadku alkoholizmu chory uczy się żyć bez substancji psychoaktywnej, terapia zaś pomóc mu ma walczyć z nałogiem i z problemami, które pchnęły go do uzależnienia. Sprawdźmy, czym jest narkomania, jak ją rozpoznać i na czym polega leczenie.
Definicja narkomanii
Termin ukuto z dwóch greckich określeń – odurzenie (narke) i szaleństwo (mania). Polega na silnym uzależnieniu od środków odurzających występujących w narkotykach np. marihuanie, kokainie, amfetaminie, LSD, w dopalaczach. Ośrodek leczenia uzależnień Opole ostrzega, że uzależnienie często zaczyna się od eksperymentu. Chcemy sprawdzić, czy faktycznie uciekniemy od rzeczywistości, od problemów, czy faktycznie poczujemy się lepsi, szczęśliwsi, wolni. Niestety są to tylko puste obietnice i iluzje. Eksperymentowanie zmienia się w nawyk, a nawyk w uzależnienie. Zażywanie narkotyków jest zachowaniem autodestrukcyjnym, prowadzącym do śmierci. Nie tylko wyniszczają organizm, ale też stwarzają ryzyko zarażenia się na przykład wirusem HIV.
Na czym polega leczenie?
Leczenie narkomanii zaczyna się już w głowie chorego. Przede wszystkim musi sobie uświadomić, że jest uzależniony, a dalsze branie substancji psychoaktywnej może skończyć się dla niego śmiercią poprzedzona smutnym, trudnym życiem i cierpieniem jego oraz osób najbliższych. Szybka diagnoza daje lepsze rokowania na przyszłość i powrót do normalnego życia. Leczenie zaczyna się od detoksu – jest to drugi krok, niestety niezbyt przyjemny, ale konieczny, aby osoba odzyskała świadomość i poczuła się lepiej. Detoksykacja odbywa się w warunkach bezpiecznych, w szpitalu, pod okiem specjalistów. Polega na odtruciu organizmu z toksyn przy jednoczesnym uzupełnianiu elektrolitów, witamin, soli mineralnych. Po przejściu przez etap detoksu chory może rozpocząć terapię indywidualną i grupową, gdzie zrozumie sposób działania mechanizmów zmuszających do sięgnięcia po substancję i wypracuje techniki radzenia sobie w trudnych sytuacjach, tak by zdławić potrzebę zażycia narkotyku. Ponadto będzie mogła odzyskać siłę i spokój ducha poprzez zajęcia z fizjoterapeutą, ćwiczenia fizyczne i kontakt z naturą.
Objawy narkomanii
Uzależnienie od substancji psychoaktywnych przybiera różne formy, najczęściej jednak wyróżniamy tu:
-
depresja,
-
problemy z pamięcią i koncentracją,
-
niepokój, lęk,
-
wahania nastrojów,
-
zaburzenia snu,
-
obsesyjne myślenie o zażywaniu narkotyków,
-
zaniedbanie obowiązków i relacji,
-
zmiana rozmiaru źrenic.
Jeśli zauważysz u siebie lub u osoby bliskiej następujące objawy nie lekceważ ich.
Najpopularniejsze substancje psychoaktywne
Marihuana traktowana jest jako narkotyk miękki. Wywołuje poczucie szczęścia bądź spokoju. Produkuje się ją z konopi indyjskich. Od 2017 roku można ją kupić w Polsce legalnie, w celach medycznych, na receptę.
Kokainę pozyskuje się z liści krasnodrzewu pospolitego i występuje w postaci białego proszku. Osoby uzależnione cierpią na halucynacje, depresję, myśli samobójcze. Wytrzeszczone oczy są symptomem zażycia kokainy.
Amfetamina występuje w postaci tabletek bądź proszku. Wzbudza agresję, wpływa na wygląd skóry, szybko wyniszcza organizm.
Oczywiście rynek narkotykowy oferuje wiele wyniszczających substancji. Każdy narkotyk jest niebezpieczny, a ich szczególną odmianą są dopalacze – niejednorodny skład chemiczny tych substancji utrudnia wypracowanie skutecznego wzorca w przypadku ciężkich zatruć.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo