Fotowoltaika dla domu – co warto wiedzieć?
źródło: Materiał partnera
2023-11-27r.
Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. I nic w tym dziwnego – inwestycja w odnawialne źródła energii przynosi realne korzyści finansowe, jednocześnie przyczynia się do poprawy stanu środowiska. Jak działa fotowoltaika?
Szukasz efektywnego i ekologicznego sposobu pozyskiwania energii elektrycznej? Jeśli tak, to fotowoltaika będzie doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie! Instalacja PV pozwala w pełni uniezależnić się od rosnących cen prądu i nie tylko. Dowiedz się, dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę oraz jak dobrać moc instalacji do domu.
Jakie są główne zalety fotowoltaiki?
Montaż instalacji fotowoltaicznej to opłacalna inwestycja – zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Fotowoltaika zapewnia niezależność od dostawców i podwyżek cen prądu, co korzystnie wpływa na domowy budżet. Koszt inwestycji jest spory, jednak bardzo szybko się ona zwraca. Szacuje się, że już po 5-7 latach, po tym okresie zaczyna przynosić zyski. Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja będzie pracować nawet przez 25 lat.
Warto również wspomnieć, że pozyskiwanie darmowej energii ze słońca jest bardziej przyjazne środowisku. Panele fotowoltaiczne w trakcie eksploatacji nie emitują C02 oraz innych niebezpiecznych związków chemicznych. Ponadto, instalacja nie wymaga doprowadzenia wody i nie generuje odpadów.
Zasada działania instalacji fotowoltaicznej
Jak już wiesz, instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Proces jest stosunkowo prosty i zachodzi dzięki zjawisku nazywanym efektem fotowoltaicznym. Fotony (cząstki światła) padające na panele fotowoltaiczne zbudowane z kryształów krzemu, wprawiają w ruch elektrony. Na skutek ich przemieszczania się powstaje prąd elektryczny stały, który następnie trafia do falownika (inwertera) – tam zostaje przekształcony w prąd zmienny, dostosowany parametrami do sieci publicznej.
Energia uzyskana w ten sposób może być wykorzystywana do zasilania oświetlenia oraz urządzeń elektrycznych znajdujących się w domu.
Jak dobrać odpowiednią moc instalacji?
Jednym z najważniejszych aspektów przy wyborze modułów fotowoltaicznych jest ich moc, która powinna być dopasowana do zapotrzebowania na energię w danym obiekcie. Przyjmuje się, że każdy 1 kWp mocy instalacji PV wytwarza w ciągu roku 1000 kWh energii elektrycznej. Jeśli roczne zużycie energii w Twoim domu wynosi około 3500 kWh, to optymalnym wyborem będzie instalacja o mocy 3,5 kWp.
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dla domu?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Całkowity koszt inwestycji zależy od wielu czynników, w tym rodzaju i mocy modułów PV, nachylenia dachu oraz lokalizacji. Niemniej jednak instalacja fotowoltaiczna dla domu to wydatek od 15 000 do 30 000 zł. Warto tutaj zaznaczyć, że osoby zainteresowane zakupem i montażem fotowoltaiki mogą skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze”, pokrywającego do 50% kosztów kwalifikowanych.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo