Fundusze Europejskie w lutym w Twoim zasięgu!
źródło: Informacja prasowa
2020-02-07r.
Luty przyniósł kolejne szanse na pozyskanie funduszy europejskich na Mazowszu. Są środki na odnowę zabytków, termomodernizację budynków, rewitalizację, jak i kształcenie zawodowe uczniów oraz żłobki dla najmłodszych dzieci. O dofinansowanie mogą ubiegać się samorządy, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Coś dla siebie znajdą również przedsiębiorcy i naukowcy. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą dotacji i preferencyjnych pożyczek z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.
Żłobki dla najmłodszych
Fundusze europejskie wspierają tworzenie żłobków (również przyzakładowych) i klubów dziecięcych. Dzięki unijnemu wsparciu możliwe będzie dostosowanie już istniejących miejsc opieki do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Środki przeznaczone zostaną także na pokrycie kosztów związanych z opieką nad dzieckiem, np. pobytu w żłobku lub u opiekuna dziennego. O wsparcie mogą ubiegać się gminy i przedsiębiorcy z Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (czyli Warszawy i 39 sąsiednich gmin). . Konkurs potrwa od 13 do 28 lutego.
Więcej informacji o konkursie.
Łatwiejszy start w przyszłość
Cały czas można starać się o dofinansowanie kształcenia zawodowego uczniów techników, szkół branżowych lub szkół policealnych. O finansowanie takich projektów mogą ubiegać się samorządy i inne organy prowadzące szkoły. Fundusze europejskie przeznaczone zostaną na wsparcie współpracy z pracodawcami, np.: organizację staży, zajęć dodatkowych czy kursów przygotowujących do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich. Środki pomogą
w wyposażeniu szkolnych pracowni, dokształcaniu nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu, a także prowadzeniu doradztwa dla uczniów. Konkurs potrwa do 28 lutego.
Więcej informacji o konkursie.
Zabytki odzyskają dawny blask
Fundusze europejskie wspierają odnowę zabytków, zwłaszcza tych znajdujących się w najgorszym stanie. Wszystko
po to, aby odzyskały dawny blask i stały się miejscami ważnych dla mieszkańców aktywności, w szczególności kulturalnych i edukacyjnych. Wsparcie jednego projektu może wynieść do 1 miliona złotych. Pomoc obejmie miejsca wpisane do rejestru zabytków, uznane za pomniki historii, chronione miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a także parki kulturalne. O środki będą mogły ubiegać się samorządy, ich jednostki organizacyjne, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, kościoły, parki narodowe i krajobrazowe, ale też jednostki sektora finansów publicznych i spółki prawa handlowego. Konkurs potrwa od 28 lutego do 13 maja.
Więcej informacji o konkursie.
Bardziej oszczędne energetycznie budynki
Od końca lutego będzie można starać się o dofinansowanie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej,
np. urzędów, szkół, szpitali. Pierwszeństwo w wyścigu o wsparcie będą miały projekty kompleksowe, czyli zakładające głęboką modernizację energetyczną, w tym z możliwością wymiany źródeł ciepła i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Wsparcie jednego projektu wyniesie do 4 milionów złotych. O dofinansowanie będą mogły ubiegać się samorządy, ich jednostki organizacyjne, placówki medyczne, instytucje kultury, uczelnie, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), kościoły i organizacje pozarządowe. Konkurs potrwa od 28 lutego do 6 maja.
Więcej informacji o konkursie.
Dotacje to jednak nie wszystko. Dodatkową możliwością są pożyczki na termomodernizację. Na takie wsparcie mogą liczyć samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także TBS-y. Pożyczka może wynieść do 5 milionów złotych, a okres jej spłaty to nawet 20 lat.
Więcej informacji o pożyczkach.
Nowoczesne zaplecze badawcze jednostek naukowych
Aż do 16 marca jednostki i konsorcja naukowe mogą starać się o dofinansowanie rozbudowy lub modernizacji infrastruktury badawczo-rozwojowej. Wsparcie obejmie projekty, dzięki którym możliwe będzie prowadzenie badań w obszarach inteligentnej specjalizacji Mazowsza. Do obszarów tych należą: wysoka jakość życia, bezpieczna żywność, nowoczesne usługi dla biznesu oraz inteligentne systemy zarządzania. Co ważne, unijnym wsparciem zostaną objęte wyłącznie projekty wynikające z Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Mazowieckiego.
Więcej informacji o konkursie.
Innowacje biznesowe
Mikro, małe i średnie firmy, w tym start-upy mogą ubiegać się o pożyczki na wprowadzanie na rynek nowych lub ulepszonych produktów lub usług. Finansowanie obejmuje również rozwój produktów i usług opartych na handlu elektronicznym oraz zaawansowanych technologiach informacyjno-komunikacyjnych. Pożyczki to także wsparcie ekologicznych procesów produkcyjnych. Pomoc finansowa przekazywana jest w formie pożyczki małej (od 10 tysięcy złotych do 250 tysięcy złotych) lub pożyczki dużej (od 500 tysięcy złotych do 2,5 miliona złotych).
Więcej informacji o pożyczkach.
Rewitalizacja przestrzeni publicznych
Cały czas są dostępne pożyczki na kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne wynikające z programów rewitalizacji. O wsparcie mogą ubiegać się m.in.: samorządy, ich jednostki organizacyjne, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa, instytucje kultury, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, kościoły i związki wyznaniowe.
Na finansowanie mają szansę działania mające na celu przywrócenie do życia terenów znajdujących się w trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej. Wsparcie obejmie zagospodarowanie lub zmianę sposobu użytkowania przestrzeni publicznej, czy modernizację i adaptację istniejącej zabudowy do funkcji społecznych, gospodarczych, rekreacyjnych, kulturalnych, edukacyjnych oraz mieszkalnych. Pożyczka może wynieść do 20 milionów złotych, a okres spłaty –
do 15 lat.
Więcej informacji o pożyczkach.
Zapraszamy do ubiegania się o fundusze europejskie! Zachęcamy również do zapoznania się z pełnym harmonogramem konkursów o unijne dofinansowanie na 2020 rok.
O RPO WM
Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy
w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.
Gdzie szukać informacji?
Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego
w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.
Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Kontakt dla mediów:
Anna Penda
Wydział Informacji i Promocji Funduszy Europejskich
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
tel. 22 542 20 10
e-mail: media@mazowia.eu
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo