Gdzie w 2024 szukać pracy w Płocku i okolicach?
źródło: Materiał partnera
2024-02-05r.
W 2023 roku powiat płocki wyróżniało wysokie bezrobocie, ale wciąż zatrudnienie można było znaleźć w branży paliwowo-rafineryjnej, chemicznej i odzieżowej. Osoby pracujące w Płocku i okolicach w grudniu mogły liczyć na przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w wysokości ponad 8,5 tys. złotych brutto, czyli około 600 złotych więcej niż w styczniu 2023. Jak obecnie wygląda lokalny rynek pracy? Jaka praca w powiecie płockim czeka na kandydatów w 2024 roku?
Praca w Płocku – gdzie znaleźć wolne miejsca pracy?
Kandydaci, których interesuje praca Płock, powinni dobrze przygotować się do poszukiwania zatrudnienia. Dane udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny pokazują, że lokalnie poziom bezrobocia jest znacznie wyższy niż średnia wojewódzka. Zgodnie z najnowszymi danymi bezrobocie w listopadzie 2023 wynosiło 5,0% w Polsce, 4,1% na Mazowszu i aż 9,5% w powiecie płockim.
Praca w Płocku może być trudniej dostępna, co oznacza, że warto poznać lokalny rynek pracy i bardzo dobrze przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. Ważnym elementem każdej rekrutacji jest także profesjonalne CV – jego przygotowanie ułatwi kreator CV online.
Gdzie szukać ofert pracy? Poza serwisami ogłoszeniowymi przydatne mogą być ogłoszenia publikowane przez urząd pracy. To wolne miejsca pracy, staże i praktyki zawodowe, a w tym praca dla Ukraińców czy osób z niepełnosprawnościami. W II półroczu 2023 roku UP w Płocku odnotował największe zainteresowanie takimi stanowiskami jak: pracownicy obsługi technicznej biur i hoteli, robotnicy budowlani, pracownicy biurowi, specjaliści ds. kontroli jakości, magazynierzy, inżynierowie geodeci, sprzedawcy, fryzjerzy, opiekunki dziecięce i kierownicy budowy.
Zawody deficytowe – praca dla Ukraińców i nie tylko
Prognozy rynku pracy na 2024 rok są optymistyczne dla pracowników z branży budowlanej i transportowej. Praca w województwie mazowieckim powinna być również łatwo dostępna dla osób poszukujących zatrudnienia w oświacie czy służbie zdrowia.
Jak wskazują dane Barometru Zawodów, deficyt będzie najbardziej odczuwalny w przypadku pracowników budowlanych, zarówno tych wyspecjalizowanych (betoniarze i zbrojarze, cieśle, dekarze, murarze), jak i pracowników robót wykończeniowych. Praca dla uchodźców będzie czekała na magazynach, w transporcie (samochody ciężarowe) i opiece nad osobami starszymi oraz osobami z niepełnosprawnościami. Wakaty mają też czekać na lekarzy, nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych, piekarzy, pracowników służb mundurowych czy samodzielnych księgowych.
Jak sytuacja będzie wyglądała w powiecie płockim? Praca Płock to głównie oferty skierowane do fizjoterapeutów, kierowców samochodów ciężarowych, nauczycieli praktycznej nauki zawodu, psychologów i spawaczy. Brak wystarczającej liczby kandydatów do pracy w tych zawodach ma wynikać z faktu, że szukającym pracy nie odpowiadają warunki pracy lub nie posiadają oni odpowiednich kwalifikacji, wymaganych przez pracodawców.
Kto może mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia? Barometr Zawodów wskazuje na ekonomistów – absolwentów, którzy nie posiadają ani doświadczenia, ani umiejętności. Z tego powodu coraz częściej kierowani są na miejsca pracy aktywizacji zawodowej lub szukają pracy w pokrewnych dziedzinach np. księgowości.
Praca w województwie mazowieckim – jakie zarobki w Płocku?
Praca w Płocku i okolicach w grudniu 2023 dawała przeciętne miesięczne wynagrodzenie w wysokości 8588 złotych brutto (7670 złotych brutto dla całej Polski). Najwięcej zarabiają pracownicy z sektora informacji i komunikacji. Najniższe płace otrzymują osoby zatrudnione w administrowaniu i działalności wspierającej.
Przeciętne wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w województwie mazowieckim w grudniu 2023 roku wynosiły od 6311 do 12 741 złotych brutto. Wynagrodzenia według GUS w regionie kształtowały się następująco:
- administrowanie i działalność wspierająca – 6311 złotych brutto;
- zakwaterowanie i gastronomia – 6385 złotych brutto;
- transport i gospodarka magazynowa – 7747 złotych brutto;
- przetwórstwo przemysłowe – 7862 złotych brutto;
- przemysł – 8170 złotych brutto;
- budownictwo – 8328 złotych brutto;
- handel, naprawa pojazdów samochodowych – 8426 złotych brutto;
- obsługa rynku nieruchomości – 9181 złotych brutto;
- informacja i komunikacja – 12 741 złotych brutto.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo