Jak działa KSeF Krajowy System e-Faktur?
źródło: Materiał partnera
2023-12-18r.
KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur jest ogólnopolskim systemem informatycznym, który został wprowadzony przez Ministerstwo Finansów. Pozwala sprawnie i wygodnie wystawiać oraz odbierać faktury strukturalne w wersji elektronicznej. Jeśli przedsiębiorca już teraz skorzysta z KSeF, będzie mógł liczyć na korzyści podatkowe. Jak działa to narzędzie i co trzeba o nim wiedzieć? Czym jest Krajowy System e-Faktur?
Krajowy System e-Faktur
System komputerowy pozwala użytkownikom generować i udostępniać ustrukturyzowane faktury. Jego założeniem jest głównie skierowanie faktur w obrocie gospodarczym do jednego miejsca. Dzięki temu fakturowanie i księgowość połączone są z KSeF, zapewniając przesyłanie faktur sprzedaży przez to narzędzie. Ponadto można liczyć na odbieranie faktur księgowych, które już przeszły przez Krajowy System e-Faktur. Funkcja zarządzania uprawnieniami z kolei sprawia, że odpowiednio zabezpieczymy dostęp do istotnych danych.
Od kiedy wprowadzenie KSeF stanie się obowiązkowe? Wiemy już, że od stycznia 2022 roku do czerwca 2024 roku korzystanie z systemu jest dobrowolne. Jednakże przedsiębiorcy będą musieli obowiązkowo z niego korzystać od 1 lipca 2024 (czynni podatnicy VAT) lub 1 stycznia 2025 roku (nievatowcy, czyli podmioty zwolnione z VAT). Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie Poradnik Przedsiębiorcy.
Wystawianie faktur strukturalnych odbywa się w formacie XML, z pomocą zintegrowanego oprogramowania finansowo-księgowego. System precyzyjnie kontroluje to, czy dokument jest zgodny ze standardem i nadaje mu określony numer. Wystawca uzyskuje urzędowe potwierdzenie odbioru, a odbiorca ma dostęp do faktury poprzez uwierzytelnienie się w Krajowym Systemie e-Faktur lub podanie ważnych danych (dostęp anonimowy).
Zalety Krajowego Systemu e-Faktur
Jakie zalety ma wykorzystywanie Krajowego Systemu e-Faktur w swojej pracy? Obecnie ten system jest dobrowolny, dlatego samodzielnie możemy zdecydować, czy chcemy z niego korzystać. Jeśli zdecydujemy się na dobrowolne stosowanie KSeF, możemy uzyskać następujące korzyści:
- Skrócenie czasu oczekiwania na zwrot podatku (z 60 dni na 40 dni)
- Zwolnienie z obowiązku przechowywania i archiwizacji faktur (tę czynność wykonuje KSeF)
- Zwolnienie z obowiązku przekazywania plików JPK_FA na żądanie urzędu
- Możliwość pobierania kosztowych faktur z systemu, bez konieczności posiadania papierowej faktury
- Jednolity format faktury elektronicznej dla każdego, co zapewnia bezpieczeństwo interpretacyjne
- Usprawnienie obrotu fakturami
- Automatyzacja procesów fakturowania i księgowania, dzięki czemu skrócone zostają formalności przy rozliczeniach i zmniejszona jest podatność na błędy
Zastosowanie jednego wspólnego systemy dla przedsiębiorców sprawi, że fiskus będzie mógł na bieżąco uzyskiwać informacje o dokonywanych transakcjach zakupu i sprzedaży. To z kolei znacząco usprawni i ułatwi kontrole na gruncie VAT, co wiąże się także z uszczelnieniem podatku VAT i zwiększeniem dochodów budżetu państwa. Nic więc dziwnego, że obecnie coraz więcej przedsiębiorców stawia na niezawodny Krajowy System e-Faktur. Jego obsługa jest bardzo łatwa, dlatego nawet początkujące osoby nie będą miały z tym problemu.
Nowoczesny system teleinformatyczny wzbudza ogromne zainteresowanie wśród przedsiębiorców. Już teraz powinniśmy się z nim zapoznać, gdyż za kilka miesięcy podatnicy VAT będą z niego korzystać obowiązkowo. Nievatowcy mają na to trochę więcej czasu - ta grupa będzie korzystać z Krajowego Systemu Faktur KSeF od początku 2025 roku.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo