Jak obniżyć koszt energii w dużej firmie?
źródło: Materiał partnera
2022-06-01r.
Ceny energii elektrycznej dla firm dalej rosną. Na początku 2021 roku, cena hurtowa prądu na rynku terminowym z odbiorem w 2023 roku na Towarowej Giełdzie Energii wynosiła 262,38 zł/MWh, podczas gdy cena sprzedaży detalicznej prądu dla firm wynosiła 300-350 zł/MWh w zależności od dostawcy prądu w Polsce. 6 maja 2022 cena prądu na rynku terminowym z odbiorem w 2023 była na poziomie 1 000 zł/MWh, a ceny prądu dla firm na rynku detalicznym były na poziomie 1240 zł/MWh. Jak można zabezpieczyć się przed podwyżkami cen prądu dla firm w Płocku?
źródło:https://tge.pl/energia-elektryczna-otf
Polska energetyka jest przestarzała. Takie są konkluzje raportu Najwyższej Izby kontroli z grudnia 2019 roku na temat polskiej energetyki. Według NIK-u, „brak stosownej strategii działań administracji rządowej, zaostrzające się kryteria ekologiczne Unii Europejskiej, zmienność regulacji prawnych wpływających na decyzje inwestycyjne oraz trudności i znaczne opóźnienia przy realizacji niektórych inwestycji rodzą ryzyko braku pokrycia pełnych potrzeb gospodarki na energię elektryczną.” To powoduje, że utrzymanie obecnej infrastruktury jest coraz bardziej kosztowne. W dodatku inwestycje w jej modernizację są nieuniknione i wymagają dużych nakładów finansowych, które przynajmniej w części pochodzić będą z kieszeni odbiorców. Opłata mocowa wprowadzona w 2021 roku do rachunku za prąd, ma na celu utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego polskiej infrastruktury energetycznej. Ze zwiększeniem zapotrzebowania polskiej gospodarki na prąd i wymaganej modernizacji sieci dystrybucji, te potrzeby finansowe będą rosnąć.
Polska energetyka jest oparta na węglu (w 70%). Jest to druga najbardziej emisyjna gospodarka Unii Europejskiej, po Estonii. W kontekście europejskiego systemu handlu emisjami dwutlenku węgla, polskie elektrownie węglowe tracą rentowność. Unijny system handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU-ETS) ma prowadzić do ograniczenia emisji CO2. W związku z tym, pula dostępnych na rynku uprawnień z roku na rok maleje, zgodnie z celami redukcyjnymi UE. Ograniczona podaż podnosi ceny uprawnień. W styczniu 2018 byłe one na poziomie 7,68 euro za tonę. W kwietniu 2022 natomiast, na poziomie 84,28 euro za tonę.
źródło: https://energy.instrat.pl/co2_prices
W związku z naturą systemu handlu emisjami, uprawnienia które polskie elektrownie węglowe muszą kupić w celu dalszego funkcjonowania sprawiają, że ceny energii elektrycznej rosną.
W dodatku do tych fundamentalnych, ekonomicznych przyczyn wzrostu cen energii, należy dodać czynniki geopolityczne: otwarcie gospodarki i zwiększenie zapotrzebowania energetycznego po obostrzeniach związanych z COVID-19, inwazję Rosji na Ukrainie, sankcje przeciwko Rosji i zaprzestanie dostawy gazu przez Rosję do Polski.
Co firmy w Płocku mogą zrobić w celu zabezpieczenia się przed wzrostami cen prądu? Można zmienić dostawcę energii elektrycznej, wystarczy ustalić jaki dostawca prądu jest najtańszy i oferuje korzystne warunki umowy. Procedura zmiany dostawcy jest prosta i bezpieczna. Pozwala ona zoptymalizować rachunki za prąd o 10-20%. Co ważniejsze, pozwala ona również zabezpieczyć się przed kolejnymi podwyżkami prądu dla firm dzięki możliwościom zakupu energii po stałej, gwarantowanej cenie do końca 2027 roku.
Powyższa treść została przygotowana przez portal internetowy dobryprad.pl, broker energetyczny dla firm. Postaraj się o tani prąd dla firmy w Płocku. Wypełnij formularz na https://dobryprad.pl/tanszy-prad-dla-firmy/, przygotujemy ofertę dla Ciebie za darmo!
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo