Jak odzyskać dane z uszkodzonej karty pamięci?
źródło: Materiał partnera
2021-12-16r.
Karta SD (karta pamięci) jest bardzo wygodnym, bo niewielkim i pojemnym, nośnikiem danych. Można na niej zapisywać wszystkie pliki pobrane przez smartfon, tablet lub aparat fotograficzny. Zdarza się jednak, że ulegnie uszkodzeniu i odczytanie zapisanych plików nie jest możliwe. Czy rzeczywiście zostały one utracone bezpowrotnie? Czy można cokolwiek zrobić, aby je odzyskać? Jak dbać o kartę SD, aby służyła jak najdłużej i o dane, jakie się na niej znajdują?
Objawy uszkodzenia karty SD
W wyniku długotrwałego, intensywnego użytkowania karta SD może przestać funkcjonować prawidłowo. Zazwyczaj objawia się to następująco:
-
System pokazuje błąd dostępu podczas próby uruchomienia niektórych plików
-
Nie można otworzyć żadnego pliku
-
Niektóre pliki „znikają”
-
Telefon (komputer) nie widzi karty
-
Wyświetla się komunikat „wykonaj formatowanie”
-
Wyświetla się komunikat, że jest za mało pamięci na karcie, choć nie jest ona zapełniona.
Przyczyn uszkodzenia karty SD może być dość dużo i trudno je zazwyczaj jednoznacznie ustalić. Najczęściej mamy do czynienia ze wspomnianym długim i intensywnym użytkowaniem nośnika, przegrzanie urządzenia lub samej karty podczas procesu zapisywania obszerniejszego pliku, a także zbyt małe naładowanie baterii i w konsekwencji całkowite jej rozładowanie w trakcie zapisywania pliku. Przyczyną może być również niewłaściwie dobranie typu karty do urządzenia, w którym ma być używana.
Pierwsza pomoc w domu – a co dalej?
Osoba, która orientuje się w nowoczesnych technologiach i potrafi obsługiwać urządzenia elektroniczne na poziomie wyższym niż przeciętny użytkownik, może spróbować odzyskać pliki z karty pamięci we własnym zakresie, o ile posiada odpowiednie oprogramowania do odzyskiwania danych. Istnieje sporo aplikacji, specjalnie do tego przeznaczonych. Kartę pamięci trzeba za pośrednictwem telefonu podłączyć do komputera, a następnie uruchomić aplikację do odzyskiwania danych i zeskanować kartę. Aplikacja wychwyci naruszone obszary i wyświetli dostępne sposoby dalszego postępowania – odzyskiwanie uszkodzonych plików lub ich usunięcie. Po uruchomieniu procesu nie wolno wykonywać jakichkolwiek operacji; należy poczekać do zakończenia procesu. Używanie w tym czasie karty może spowodować nadpisanie danych, a tym samym bezpowrotną utratę zapisanych wcześniej.
Ważne: jeżeli komputer (laptop) posiada wbudowany czytnik kart, należy się upewnić, czy jest on kompatybilny z kartą pamięci, z której mają być odzyskane dane. Prawidłowe odczytanie karty zostanie zasygnalizowane na ekranie.
Użytkownik, który niezbyt dobrze porusza się w tematyce, nie powinien samodzielnie próbować odzyskiwania danych z karty SD. Najlepiej postąpi, udając się do punktu usługowego jednej z wielu firm, zajmujących się odzyskiwaniem danych z komputerów, tabletów, aparatów fotograficznych i smartfonów. Jedną z takich firm jest DataLab. Istnieje na rynku od ponad 20 lat, dysponuje doskonale wyszkolonym i doświadczonym personelem i świadczy usługi odzyskiwania danych z różnych nośników. Koszt usługi wynosi od 100 nawet do powyżej 1000 zł, w zależności od pojemności karty oraz typu uszkodzenia – logicznego lub technicznego.
Jak zapobiegać uszkodzeniom kart SD?
Profilaktyka jest zawsze lepsza niż leczenie – dotyczy to także sprzętu elektronicznego. Najlepiej nie dopuścić do uszkodzenia karty pamięci, dbając o nią w należyty sposób. Z całą pewnością znacznie ograniczy to możliwość wystąpienia awarii. Jak należy, a jak nie należy postępować?
Po pierwsze, karta pamięci musi być właściwie przechowywana. Powinna spoczywać w specjalnie do tego przeznaczonym etui z tworzywa, a szczególnie należy zabezpieczyć styki chipa, niezwykle wrażliwe na kurz i zawilgocenie. Po drugie, podczas transferu danych nie wolno wyjmować karty z urządzenia. Przed rozpoczęciem przenoszenia danych telefon (tablet) musi być naładowany. Rozładowanie się urządzenia podczas transferu danych może skutkować ich utratą. Po trzecie, przy podejrzeniu uszkodzenia karty powinno się ją natychmiast usunąć z urządzenia i włożyć zapasową, którą warto mieć przygotowaną na takie sytuacje. Pozostawienie karty, która może być uszkodzona, niesie ryzyko nadpisania danych, a wówczas nie będzie żadnej możliwości ich odzyskania.
Karta pamięci, podobnie jak całe urządzenie, nie może być też narażona na działanie wilgoci, pyłu i kurzu, preparatów chemicznych, tłuszczu, bardzo wysokich albo bardzo niskich temperatur, wstrząsów, itp. Każdy taki kontakt może spowodować jej uszkodzenie, niekiedy nieodwracalne.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo