Jak rozwiązać sprawy spadkowe?
źródło: Materiał partnera
2022-04-07r.
Po śmierci spadkodawcy jego majątek (również długi) przechodzi na najbliżej spokrewnione osoby. Jeśli majątek jest wolny od długów, a spadkobiercy są zgodni, podział spadku nie przynosi wielu problemów. Jednak czasem sytuacja się komplikuje – wtedy pomocny może być prawnik. Płock to miasto, w którym bez problemu można znaleźć profesjonalistę, który udzieli pomocy prawnej i pomoże przejść przez proces spadkowy. Co warto wiedzieć o prawie spadkowym, aby łatwo rozwiązać sprawy spadkowe? Przedstawiamy najważniejsze informacje.
Spadek – co to jest?
Spadek to wszystkie prawa i obowiązki zmarłego, które przechodzą na spadkobierców. Zazwyczaj spadek dotyczy nieruchomości, ruchomości, obligacji, akcji, rzeczy prywatnych i zobowiązań finansowych. W przypadku znacznych długów czasem najlepszym rozwiązaniem jest odrzucenie spadku – w takim przypadku osoba dziedzicząca zrzeka się wszystkich praw i obowiązków wynikających z bycia spadkobiercą. Osoba dziedzicząca ma pół roku na odrzucenie spadku od dnia, w którym dowiedziała się o śmierci spadkodawcy (czyli nie zawsze będzie to data śmierci). W tym celu należy złożyć odpowiednie oświadczenie, a jego brak oznacza automatyczne przyjęcie spadku. Takie oświadczenie pomoże przygotować kancelaria https://plock-adwokat.pl/
Testament
Testament często nazywany jest ostatnią wolą zmarłego, gdyż to w tym dokumencie spadkodawca rozporządza swoim majątkiem po śmierci. Zazwyczaj testament sporządzany jest w formie pisemnej i potwierdzany notarialnie, zdarzają się jednak testamenty ustne, które zazwyczaj sporządzane są w sytuacjach nieprzewidzianych i muszą być potwierdzone przez świadków. Każda osoba ma prawo dowolnie zarządzać swoim majątkiem, co oznacza, że w testamencie można go dowolnie podzielić pośród wybrane osoby.
Co w sytuacji, gdy nie ma testamentu?
Dziedziczenie przy braku testamentu odbywa się na mocy ustanowionego prawa. Kolejność dziedziczenia uzależniona jest od stopnia pokrewieństwa. Głównymi spadkobiercami są dzieci oraz współmałżonek zmarłego, a w dalszej kolejności mogą to być również: wnuki, prawnuki, rodzeństwo, rodzice. W sytuacji, gdy żadna z dziedziczących osób nie przyjmie spadku, przechodzi on na rzecz gminy, w której mieszkał zmarły lub na rzecz Skarbu Państwa.
Zachowek
Zachowek ma zabezpieczać interesy osób, które obejmuje prawo dziedziczenia, ale zostały pominięte w testamencie. Zachowek to część spadku, która wynikałaby z mocy prawa. Zatem niewymienienie kogoś w testamencie nie pozbawia go prawa do spadku. Prawo do dziedziczenia tracą jedynie osoby, które zostały wydziedziczone w prawnie ważnym testamencie.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo