Jak urządzić mieszkanie w stylu japońskim?
źródło: Materiał partnera
2021-09-30r.
Charakterystyczne cechy stylu japońskiego to prostota, minimalizm i umiłowanie harmonii. W porównaniu do europejskich wnętrz, japońskie pomieszczenia mogą wydawać się ascetyczne, ale są wyjątkowo przytulne, pomagają zrelaksować się i osiągnąć spokój po intensywnym dniu. Aranżacja w stylu japońskim związana jest z odniesieniami do buddyjskiej filozofii zen. Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni i ustawienie przedmiotów umożliwia właściwy przepływ powietrza, światła i energii.
Japoński wystrój wnętrz
Typowo japońskie meble są ustawione nisko nad podłogą, zamiast łóżek Japończycy używają z reguły składanych na dzień materacy. Chcąc zachować wygodne łóżko i duży stół, a jednocześnie zastosować estetykę japońską, należy wykorzystać naturalne materiały bambus, drewno, proste kształty i harmonijne kolory. Wystarczy zastosować pojedyncze elementy jak stolik kawowy czy komoda w stylu japońskim. We wnętrzach japońskich wykorzystywana jest bardzo stonowana kolorystyka, często jest to jasny odcień brązu, ale mogą występować drobne elementy w bardzo intensywnym kolorze żółtym, czerwonym lub pomarańczowym. Mogą być też zastosowane kontrasty, ale całość musi być wyważona.
Duże okna w domach japońskich nie posiadają rolet ani zasłon, od słońca chronią jedynie żaluzje wykonane z bambusa. Stylistyka japońska to coraz częściej stosowany trend, który może być zastosowany przez osoby nabywające nowe mieszkania na obido.pl.
Styl japoński - prostota i minimalizm
Tradycyjnie urządzone wnętrza w stylu japońskim to meble ustawione na środku pokoju, w ścianach ukryte są szafy, obudowane drewnianymi panelami. Wszystkie elementy wystroju wnętrz powinny być ze sobą powiązane. Pierwowzorem wyposażenia tradycyjnych japońskich domów była ascetyczna estetyka mieszkań mnichów buddyjskich, a jej głównym celem było sprzyjanie medytacji. Podłoga w stylu japońskim wykonana jest z drewnianego lub bambusowego parkietu, można też wykorzystać płytki, które imitują szary kamień. Współcześnie Japończycy wykorzystują dywany, ale w tradycyjnych domach nie były one w ogóle stosowane. Pomieszczenia oddzielano od siebie ruchomymi parawanami, w których zamiast przeszkleń stosowano papier ryżowy. Oświetlenie we wnętrzach japońskich jest punktowe, umożliwia to osiągnięcie efektu rozproszenia światła. Górny żyrandol powinny zastąpić lampiony i mniejsze, ale za to w większych ilościach, lampy.
Mieszkanie zaaranżowane w stylu japońskim powinno być pozbawione elementów dekoracyjnych, wszystkie przedmioty muszą spełniać głównie funkcje użytkowe. Typowe ozdoby to kaligrafie wykonane z pomocą tuszu, które są wieszane na ścianach oraz wazy wykonane z ceramiki. Z okazji świąt religijnych wykonywane są jednak bardzo dekoracyjne ozdoby, niekiedy wyjątkowo kolorowe i zaskakujące formą. Dekoracją wnętrz są często różnego rodzaju rośliny, które są także elementem kontaktu z naturą. Zazwyczaj stosowane są liście bambusa, storczyki lub orchidee. Charakterystyczne dla tego stylu jest także wykonane indywidualnie drzewko bonsai lub kompozycja ikebany.
Najważniejszym celem stylu japońskiego jest to, aby mieszkanie było przytulne i relaksujące, nie trzeba stosować wszystkich tradycyjnych elementów. Najlepiej jest zastosować japoński minimalizm i wybrać tylko te, które będą odpowiednie w naszym mieszkaniu.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo