Jak wygląda badania USG kota?
źródło: Materiał partnera
2024-04-16r.
Badanie ultrasonograficzne to jedno z najczęściej przeprowadzonych badań diagnostycznych. Pozwala na szybkie i bezbolesne rozpoznanie licznych chorób. Umożliwia przy tym ocenę funkcjonalności narządów wewnętrznych. Już dziś dowiedz się, na czym polega badanie USG u kota.
USG należy do podstawowych narzędzi diagnostycznych, które dostarczają ważnych informacji na temat zdrowia pupila. Weterynaryjne badania obrazowe ułatwiają przeprowadzenie dokładnej diagnostyki chorób. Nie wiesz, kiedy należy przeprowadzić badanie ultrasonografem? Nie jesteś pewien, jak przygotować kota do wizyty lekarskiej? W dzisiejszym artykule poznasz odpowiedzi na najważniejsze pytania!
Kiedy przeprowadza się badanie USG u kota?
USG jest nieinwazyjne i w pełni bezpieczne, dzięki czemu należy do podstawowych badań obrazowych wykorzystywanych w weterynarii. Ultrasonograf umożliwia ocenę funkcjonowania narządów wewnętrznych, w tym nerek, pęcherza oraz wątroby. Wykorzystywany jest także do badania płuc, jeśli istnieje ryzyko gromadzenia się płynów w jamie opłucnej.
Może być stosowany w celach profilaktycznych oraz diagnostycznych. Służy do obserwacji narządów w czasie rzeczywistym, przez co badanie przeprowadzane jest w przypadku podejrzenia ciąży, powiększenia narządów oraz zmian rozrostowych. Wśród wskazań wymienia się również podejrzenie nowotworu, stanów zapalnych oraz obecność ciała obcego. USG wykonywane jest przy tym w przypadku ryzyka występowania urazów wewnętrznych.
Jak przebiega badanie USG?
Wizytę u weterynarza zawsze rozpoczyna krótki wywiad, podczas którego lekarz będzie zadawać pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia i objawów. Często przed badaniem zachodzi konieczność zgolenia futerka, co pozwoli na uzyskanie dokładniejszego obrazu. Warto pamiętać o tym, że sonda musi pozostawać cały czas w kontakcie ze skórą. W przeciwnym razie diagnostyka może okazać się niewiarygodna.
Następnie kot układany jest w pozycji na boku lub plecach, ułatwiając dokładne zbadanie całego obszaru jamy brzusznej. Na głowicę zostaje nałożony specjalny żel, który jest w pełni bezpieczny dla zwierząt. Po przeprowadzeniu badania weterynarz sporządza dokładny opis.
Samo badanie jest bezbolesne, jednak może stanowić źródło stresu. Może okazać się, że kilka osób będzie musiało trzymać kota w celu jego unieruchomienia. Niekiedy zachodzi konieczność podania środków uspokajających lub nasennych.
Jak przygotować kota do badania?
W przypadku badania jamy brzusznej kot powinien być na czczo. Zaleca się odstawienie posiłków co najmniej 8 godzin przed badaniem. Najlepiej jednak zdecydować się na 12-godzinną głodówkę. Treść pokarmowa może znacznie zmniejszyć wiarygodność uzyskanego obrazu.
Badanie pęcherza moczowego wymaga dodatkowo pełnego pęcherza. Warto zachęcić kota do napicia się większej ilości płynu oraz zapobiec oddaniu moczu bezpośrednio przed wizytą u lekarza. Aby zniechęcić pupila do korzystania z kuwety, możesz zdecydować się na jej schowanie lub zmianę żwirku na mniej atrakcyjny.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo