Jakie czynniki wpływają na cenę bitcoina?
źródło: Materiał partnera
2022-12-20r.
Bitcoin oraz cały rynek kryptowalut charakteryzuje się bardzo dużą zmiennością cenową. Tendencja do częstych fluktuacji cenowych przez jednych jest postrzegana jako szansa na uzyskanie ponadprzeciętnych stóp zwrotu. Natomiast dla innych fakt ten, jest wyraźnym sygnałem, że inwestowanie na rynku kryptowalut wiąże się z wysokim ryzykiem. Niezależnie od tego, jak postrzegamy różnice cenowe, warto wiedzieć jakie czynniki wpływają na stale zmieniający się kurs kryptowalut. Wychodząc temu naprzeciw w niniejszym artykule przedstawiamy jakie czynniki wpływają na cenę najpopularniejszej z kryptowalut.
Jakie czynniki mogą wpływać na kurs kryptowalut w długoterminowym horyzoncie czasowym?
Kurs kryptowalut jest determinowany przez mechanizmy charakterystyczne dla wolnego rynku. Innymi słowy, cena bitcoina oraz innych kryptowalut jest zależna od popytu i podaży. Oczywiście zarówno na popyt, jak i podaż wpływa szereg różnych czynników. Niemożliwe jest wymienienie wszystkich zmiennych, jakie determinują popyt i podaż, gdyż czysto teoretycznie czynników mających wpływ na rynek krypto może być nieskończenie wiele. Natomiast w ramach uproszczenia warto mieć na uwadze, że w długoterminowej perspektywie na popyt mogą wpływać między innymi poniższe aspekty:
• Doniesienia prasowe i szeroko pojęty marketing, jaki panuje wokół rynku kryptowalut – na przykład to, ile doniesień pojawia się w mediach społecznościowych i w branżowych portalach oraz jaka jest ich treść. Czasami niektóre doniesienia medialne mogą sprawić, że wielu inwestorów zacznie zastanawiać się, gdzie kupić bitcoina lub masowo sprzedawać co naturalnie dosyć szybko powinno mieć swoje odzwierciedlenie w malejącym, lub wzrastającym kursie.
• Sytuacja gospodarcza – na przykład brak alternatyw inwestycyjnych sprawia, że inwestorzy coraz chętniej patrzą na inwestycje w nieco bardziej ryzykowne aktywa, z drugiej strony pogarszająca się koniunktura gospodarcza na świecie może wpływać hamująco na rynek kryptowalut.
• Uregulowania i przepisy prawne – niepewna sytuacja legislacyjna w niektórych krajach nie sprzyja popytowi, natomiast ułatwienia zastosowane w niektórych jurysdykcjach mogą napędzać popyt.
• Rozwój technologii blockchain – rozwój fin-techów oraz licznych projektów powiązanych z branżą kryptowalut sprzyja coraz większej adopcji kryptowalut, co powinno się przekładać na popyt.
• Kwestie techniczne i zabezpieczenia – małe projekty kryptowalutowe mierzą się z problemami dotyczącymi bezpieczeństwa, z kolei większe projekty mogą mieć problem ze skalowalnością. Rozwiązanie tych problemów sprzyja rozwojowi branży.
• Aktualny sentyment inwestorów – rynek kryptowalut charakteryzuje się pewną cyklicznością, w związku z czym naturalne jest, że raz panuje hossa, a raz bessa.
Powyższe czynniki to elementy, które wpływają na rynek kryptowalut w perspektywie długoterminowej. Z kolei w perspektywie krótkoterminowej rynek jest podatny na działania, jakie w danym momencie odbywają się na rynku.
• Na przykład przesłanie dużej sumy z portfela tak zwanego wieloryba może zatrząść rynkiem.
• Kolejnym przykładem może być spadek ilości transakcji lub wprost przeciwnie wzmożony ruch w sieci.
• Dodatkowo osobnym tematem są kwestie związane z analizą techniczną i pewnymi zależnościami, jakich niektórzy doświadczeni inwestorzy doszukują się na wykresach cenowych.
Kurs walut fiducjarnych oraz kryptowalut – na czym polega fundamentalna różnica związana z podażą?
Trzeba odnotować, że kurs bitcoin w pewnych aspektach istotnie różni się od tego, co obserwujemy na rynku walut fiducjarnych. W przypadku walut FIAT wiele jest zależne od zastosowanej polityki monetarnej. Rada polityki pieniężnej może ingerować w podaż pieniądza, wykonując dodruk pustego pieniądza. Istotną rolę na rynku walut FIAT spełnia także mechanizm podnoszenia stóp procentowych, dzięki któremu ograniczana jest podaż pieniądza wpływającego na rynek. Tego typu działania nie są możliwe na rynku kryptowalut, które działają w sposób zdecentralizowany (czego przykładem jest kryptowaluta bitcoin). Tutaj nie ma centralnej jednostki administracyjnej, która może manipulować podażą pieniądza. Na przykład bitcoin z góry ma ustaloną maksymalną ilość na poziomie 21 milionów jednostek, dzięki czemu w odróżnieniu od walut fiducjarnych charakteryzuje się silną presją deflacyjną. Podobnym mechanizmem w postaci niezmiennej maksymalnej podaży jednostek charakteryzują się także inne kryptowaluty (np. ethereum lub monero).
Kilka słów podsumowania
Rozpatrywanie, które czynniki wpływają na cenę bitcoina i na cały rynek kryptowalut to szerokie zagadnienie. Należy pamiętać, że kurs jest ustalany na podstawie popytu i podaży. Natomiast na te dwie siły wpływ może mieć bardzo duża ilość czynników o różnym podłożu. Podsumowując, im większy jest popyt i mniejsza podać tym wycena powinna być wyższa. Natomiast im mniejszy jest popyt i większa podaż tym kurs powinien być niższy.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo