Jakie sporty możemy uprawiać w ciąży?
źródło: Materiał partnera
2022-04-28r.
Sport w ciąży jest korzystny zarówno dla matki, jak i dziecka. Obecnie kobiety są zachęcane do umiarkowanej aktywności fizycznej w ciągu tygodnia. Najczęściej mówi się o minimum 120 minutach, co daje około 20-30 minut dziennie. Dla kobiet, które przed ciążą były aktywne fizycznie, bezpieczne jest utrzymanie w dużej mierze swoich nawyków treningowych, podczas gdy kobietom mniej aktywnym zaleca się stopniowe włączanie ćwiczeń do swoich codziennych zajęć. Jakie sporty w ciąży najlepiej wpływają na zdrowie?
Najlepsze sporty w ciąży
Tak długo, jak lekarz zezwala na wykonywanie ćwiczeń, możesz rozważyć kilka następujących ćwiczeń, aby zwiększyć krążenie krwi, wzmocnić układ sercowo-naczyniowy i zmniejszyć możliwość powikłań po porodzie.
Sport w ciąży – zacznijmy od pływania
Pływanie oraz aerobik w wodzie mogą być idealnymi ćwiczeniami podczas ciąży. W wodzie ważysz znacznie mniej niż na lądzie, dzięki czemu czujesz się lżejsza i zwinniejsza. Kąpiel w basenie łagodzi również częste nudności, ból kulszowy i opuchnięte kostki. Dlaczego pływanie to najpopularniejszy sport w ciąży według wielu lekarzy i specjalistów? A no dlatego, że podczas ćwiczeń w basenie dziecko unosi się razem z Tobą. W związku z tym Twoje stawy i więzadła odpoczywają od codziennych czynności.
Spacery
Nie ma łatwiejszych ćwiczeń, które wpasowałyby się w Twój napięty harmonogram niż spacerowanie. Jest to rodzaj treningu, który możesz wykonywać aż do daty porodu. Co więcej, spokojny spacer nie wymaga od Ciebie żadnego specjalistycznego sprzętu – wystarczą wygodne buty!
Bieganie
Doświadczone kobiety, które przed zajściem w ciąże uprawiały sport, mogą pozostać w cyklu treningowym, mając zgodę swojego lekarza. Do takiego treningu zalicza się popularne bieganie. Pamiętaj jednak, aby biegać po równym terenie i nigdy się nie przeforsowywać, ponieważ w czasie ciąży Twoje stawy i więzadła są bardziej narażone na kontuzje niż zazwyczaj.
Taniec i aerobik
Zajęcia z aerobiku i ćwiczenia taneczne o niskiej intensywności, takie jak Zumba, to doskonały sposób na zwiększenie tętna i przypływ pozytywnych endorfin. W miarę powiększania się Twojego brzucha unikaj wszelkich czynności, które wymagają od Ciebie niezachwianej równowagi. Unikaj skakania lub ruchów o dużej intensywności i nigdy nie ćwicz do wyczerpania swoich sił. Taniec w trakcie trwania ciąży daje także możliwość ćwiczeń i spędzania wolnego czasu ze swoim partnerem!
Kolarstwo
Kolejnym dobrym sportem w ciąży jest jazda na rowerze. Niestety niewskazane jest kolarstwo górskie po wyboistym terenie. Najlepszym rozwiązaniem jest tzw. kolarstwo halowe. Do tego wykorzystuje się stacjonarne rowery bez kół. Jazda na rowerze stacjonarnym może być świetnym ćwiczeniem, ponieważ pozwala pedałować we własnym tempie bez ryzyka upadku lub ucisku na stawy skokowe i kolanowe. Staraj się unikać sprintów, a jeśli poczujesz się zmęczona, zrób sobie krótką przerwę na regenerację sił. Pamiętaj również o wyregulowaniu kierownicy, aby siedzieć prosto bez pochylania się do przodu. Tą prostą czynnością zadbasz o swoje plecy, które podczas ciąży są bardzo obciążone.
Joga
Joga to kolejny sport w ciąży na naszej liście idealnych ćwiczeń dla przyszłych mam. Aktywność ta zachęca do relaksu całego ciała, zwiększa elastyczność i wymusza głębszy oddech. Wszystko to zalicza się do prawidłowego przygotowania do porodu. Staraj się szukać zajęć specjalnie dostosowanych do kobiet w ciąży lub poproś swojego instruktora o zmodyfikowanie niektórych pozycji, aby były dla Ciebie w pełni bezpieczne.
Podnoszenie ciężarów
Podnoszenie ciężarów to dobry sposób na zwiększenie napięcia mięśniowego. W trakcie ciąży staraj się używać mniejszych ciężarów niż zwykle i rób od 12 do 15 powtórzeń. Możesz również przejść na maszyny, które ograniczają zakres ruchu, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji. Przed treningiem z ciężarami zapytaj lekarza, czy musisz dokonać modyfikacji w swojej rutynie, chyba że już wcześniej trenowałaś na siłowni i doskonale wiesz, jak Twój organizm się zachowuje.
Medytacja
Starożytna forma medytacji nosi nazwę Tai Chi. Obejmuje ona powolne ruchy, które pozwalają nawet najmniej gibkim kobietom wzmocnić swoje ciała bez ryzyka kontuzji. Podobnie jak w przypadku jogi staraj się szukać zajęć poświęconych kobietom w ciąży lub trzymaj się ćwiczeń, które dobrze znasz.
Korzyści ze sportu dla kobiet w ciąży
Uprawianie sportu w ciąży pomaga zarówno matce, jak i płodowi. Jeśli lekarz stwierdzi, że ciąża nie jest zagrożona i przebiega pomyślnie, dodatkowe ćwiczenia pomogą Ci cieszyć się tym najpiękniejszym etapem w życiu każdej matki. Poniżej przedstawiamy, jak sport w ciąży wpływa na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne:
-
Poprawia wytrzymałość fizyczną i dodaje energii,
-
Wzmacnia serce i wydolność płuc,
-
Sport w ciąży wzmacnia mięśnie okolicy miednicy,
-
Pomaga zmniejszyć niepokój i stres, a w rezultacie poprawia jakość snu,
-
Pomaga zapobiegać uszkodzeniom stawów,
-
Reguluje rytm jelit, niwelując wystąpienie zaparć,
-
Poprawia krążenie krwi,
-
Łagodzi ból pleców i poprawia postawę ciała,
-
Zwiększa obronę immunologiczną,
-
Zmniejsza ryzyko powikłań ciążowych.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo