Kiedy charakterystyka energetyczna budynku nie jest wymagana?
źródło: Materiał partnera
2022-08-09r.
Charakterystyka energetyczna to termin znany wielu osobom planującym budowę lub zakup domu. Taki dokument pozwala określić zapotrzebowanie obiektu na energię, przekładające się na późniejsze koszty jego utrzymania. Czym właściwie jest charakterystyka energetyczna, co zawiera oraz kiedy nie będzie ona wymagana?
Charakterystyka energetyczna budynku – co to takiego?
Charakterystyka energetyczna to zbiór danych, określających szacunkowe, całkowite zapotrzebowanie na energię w konkretnym obiekcie. Jej wartości mogą znacząco różnić się dla poszczególnych typów budynków – będą one mniejsze, jeśli zdecydujemy się na projekty domów energooszczędnych, a większe – jeżeli wybierzemy obiekt wznoszony w technologii tradycyjnej. Wykonane przez specjalistów wyliczenia są ujęte w świadectwie energetycznym budynku, zamiennie nazywanym certyfikatem lub paszportem energetycznym. Będą one obejmować roczne zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania wnętrz i ciepłej wody użytkowej, oświetlenia ich czy wentylowania lub chłodzenia za pomocą instalacji klimatyzacyjnej. Taki dokument będzie ważny przez okres 10 lat, o ile wcześniej nie nastąpią działania zmieniające charakterystykę energetyczną budynku – takie, jak chociażby jego termomodernizacja.
Co zawiera charakterystyka energetyczna budynku?
Zawartość certyfikatu energetycznego budynku jest określona przepisami prawa. Przede wszystkim musi on zawierać dane identyfikacyjne budynku – jego adres, powierzchnię użytkową, kubaturę czy rok budowy. Znajdziemy w nim informacje o temperaturze panującej we wnętrzu oraz rodzajach i parametrach obecnych w nim instalacji. Elementem paszportu energetycznego są również fotografie budynku (w przypadku budynków istniejących) oraz najważniejsze wskaźniki obliczeniowe: EP (zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną), EK (zapotrzebowanie na energię końcową) i EU (zapotrzebowanie na energię użytkową). W takim dokumencie zawarte są dokładne obliczenia uwzględniające zapotrzebowanie na energię konieczną do ogrzania pomieszczeń i wody, użytkowania klimatyzacji i wentylacji czy też oświetlenia wnętrz. Co więcej, obecne są w nim również zalecenia, jakie prace budowlane lub instalacyjne mogą nam pomóc w obniżeniu zużycia energii.
Kiedy charakterystyka energetyczna budynku nie jest wymagana?
Istnieje sporo sytuacji, w których nieobowiązkowe będzie zamówienie charakterystyki energetycznej budynku. Nie jest ona niezbędna dla budynków gospodarczych, inwentarskich i składowych. O jej wykonaniu nie muszą pamiętać właściciele obiektów mieszkalnych, które będą eksploatowane przez mniej niż 4 miesiące w roku lub ich powierzchnia użytkowa nie przekracza 50 m2. Certyfikatu energetycznego nie muszą posiadać miejsca działalności religijnej ani obiekty chronione przepisami o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Od sporządzenia takiej charakterystyki możemy odstąpić, jeżeli jesteśmy właścicielami gospodarstwa rolnego o wskaźniku EP wynoszącym maksymalnie 50 kWh/m2/rok. Nie jest ono wymagane również dla budynków przemysłowych lub gospodarczych, nie wyposażonych w instalacje zużywające energię – oprócz wbudowanego oświetlenia.
Charakterystyka energetyczna to dokument, który umożliwi nam określenie długofalowych kosztów eksploatacji budynku. Choć w wielu przypadkach nie jest ona obligatoryjna, warto zdecydować się na jej wykonanie. Dzięki temu łatwiej wybierzemy i zastosujemy rozwiązania, które umożliwią nam obniżenie wysokości rachunków, przynosząc znaczne korzyści finansowe.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo