Korekty w płockiej oświacie
źródło: Urząd Miasta Płocka
2013-02-25r.
- To była bardzo trudna, ale uzasadniona decyzja – mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Tak naprawdę potwierdziła jednak decyzję, którą wcześniej podjęli już rodzice uczniów mieszkających w obwodzie Gimnazjum nr 2. Jak widać, dla swoich dzieci wybierają oni inne szkoły. Rosnące koszty utrzymania szkoły i słabe wyniki osiągane przez uczniów Gimnazjum nr 2 były tylko argumentami dodatkowymi.
Szczegółowo o przesłankach do stopniowego wygaszania Gimnazjum nr 2 mówiła kierownik Oddziału Edukacji Aleksandra Jadczak. Wspominała m.in. o tym, że w ostatnich latach tylko niespełna 30 proc. uczniów z obwodu chodziło do Gimnazjum nr 2.
Aleksandra Jadczak zaprezentowała także wyniki egzaminów zewnętrznych w płockich gimnazjach. W 9-stopniowej skali staninowej Gimnazjum nr 2 osiąga od wielu lat stanin nr 2, czyli bardzo niski. To, jaki jest wkład szkoły w osiągane przez uczniów rezultaty końcowe, pokazuje wskaźnik Edukacyjnej Wartości Dodanej (EWD). Na podstawie wskaźnika EWD placówki dzieli się na: „szkoły sukcesu”, „szkoły niewykorzystanych możliwości”, „szkoły wspierające” oraz „szkoły wymagające pomocy”. Gimnazjum nr 2 niezmiennie od kilku lat jest w grupie tych ostatnich. Co więcej, wskaźnik EWD dla Gimnazjum nr 2 jest od kilku lat najniższy spośród wszystkich płockich gimnazjów.
O rosnących kosztach utrzymania szkoły mówił Maciej Krzemiński, dyrektor Zarządu Jednostek Oświatowych. Proporcjonalnie do spadającej liczby uczniów w Gimnazjum nr 2 rosną koszty utrzymania szkoły. W 2012 roku udział środków z budżetu miasta w całkowitych kosztach utrzymania szkoły wynosił 64,07 proc. i był najwyższy w porównaniu z innymi miejskimi gimnazjami.
Prezydent Andrzej Nowakowski opowiadał również o ewentualnym przeznaczeniu budynku po gimnazjum. Jeszcze w tym roku ma się tam przenieść Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2. Poza tym pojawiła się szansa na utworzenie w Płocku kolejnej Szkoły Mistrzostwa Sportowego. W razie wygaszenia Gimnazjum nr 2 do budynku po nim przeniesiono by Centrum Kształcenia Ustawicznego, które obecnie funkcjonuje w Zespole Szkół Technicznych. W zamian za to w „Siedemdziesiątce” swoją siedzibę mogłaby mieć Szkoła Mistrzostwa Sportowego dla szczypiornistów. Docelowo byłaby to szkoła dla piłkarek i piłkarzy, którzy uczyliby się na poziomie gimnazjum i liceum. Trwają uzgodnienia w tej sprawie między Związkiem Piłki Ręcznej a ratuszem. Jeśli uda się sprawę sfinalizować, w Szkole Mistrzostwa Sportowego pracę mogłoby rozpocząć kilkudziesięciu nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących. Wśród nich ci, którzy pracują w Gimnazjum nr 2.
Podczas konferencji prezydent zwrócił także uwagę na propozycję innej uchwały. Jeśli radni się zgodzą, miasto będzie mogło fundować granty dla pracowników naukowych wyższych uczelni. Celem dofinansowania będzie uzyskanie habilitacji i tytułu samodzielnego pracownika naukowego. – Umożliwi to zwiększenie kadry samodzielnych pracowników naukowych w Płocku – podkreślił Andrzej Nowakowski.
Jak zapowiedziano na konferencji, podczas sesji ma być zaprezentowana także informacja na temat sytuacji ekonomicznej Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej.
Podczas spotkania zastępca prezydenta Płocka Cezary Lewandowski przedstawił informację o sposobie rozpatrzenia 13 uwag do zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Płocka”.
Małgorzata Palusińska
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo