Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Powrót Aktualności

20-lecie działalności Klubu „Podróże”. Molo im. Tony’ego Halika

źródło: Urząd Miasta Płocka
2024-12-11r.
20-lecie działalności Klubu „Podróże”. Molo im. Tony’ego Halika

Zapraszamy na weekendowe wydarzenia związane z podróżnikiem Tonym Halikiem. Z okazji 20-lecia działalności płockiego Klubu „Podróże” im. Tony’ego Halika w sobotę 14 grudnia odbędzie się wieczór wspomnień z udziałem wybitnych gości oraz odsłonimy na molo tablicę nadającą imię podróżnika. W niedzielę 15 grudnia odbędzie się natomiast uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej Elżbiety Dzikowskiej. Oba spotkania odbędą się w Domu Darmstadt (pl. Stary Rynek 8),  wstęp wolny.

14 grudnia, godz. 14:00
Molo im. Tony’ego Halika w Płocku, ul. Rybaki – Bulwar St. Górnickiego – Odsłonięcie tablicy nadającej imię Tony’ego Halika – Rada Miasta Płocka 26 września 2024 r. na wniosek radnej Darii Domosławskiej nadała imię dla tego obiektu użyteczności publicznej

Odsłonięcie tablicy nadającej imię Tony’ego Halika* przez Elżbietę Dzikowską – podróżniczkę, dziennikarkę, historyk sztuki i pisarkę, fotografka, która przez lata inspirowała Polaków swoimi opowieściami i fotografiami. Wspólnie z życiowym partnerem, Tonym Halikiem, stworzyła kultowy program telewizyjny „Pieprz i Wanilia”, który pozwalał widzom odkrywać najdalsze zakątki świata. Jest autorką licznych książek podróżniczych, w tym takich jak „Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce!”, które zachęcają do poznawania piękna naszego kraju. Podczas swoich podróży odwiedziła wszystkie kontynenty, dokumentując różnorodność kulturową i przyrodniczą świata. Jej fotografie to coś więcej niż obrazy – to okna do innych rzeczywistości, pełne emocji i historii ludzi, których spotkała na swojej drodze.

14 grudnia, godz. 17:00 – 20-lecia działalności płockiego Klubu „Podróże” im. Tony’ego Halika
Dom Darmstadt, Stary Rynek 8

Świętowanie rozpoczniemy spotkaniem z wyjątkowymi gośćmi, , którzy przeniosą nas w fascynujący świat podróży: Elżbieta Dzikowska, Dariusz Fedor – redaktor naczelny miesięcznika „Kontynenty”, Emilia i Dariusz Schmidt – twórcy Festiwalu Zorzy Polarnej.

O Klubie „Podróże”
Klub „Podróże” działający w Domu Darmstadt powstał w 2004 roku i od tego czasu stał się miejscem spotkań pasjonatów podróży. Comiesięczne prezentacje slajdów z wypraw w różne zakątki świata pozwalają uczestnikom odkrywać piękno i różnorodność naszej planety. Klub nosi imię Tony’ego Halika – znanego podróżnika, autora licznych książek i programów telewizyjnych, który swoją młodość związał z Płockiem, jako absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Małachowskiego. W kwietniu 2004 roku, podczas nadania klubowi imienia Tony’ego Halika, gościem honorowym była Elżbieta Dzikowska – dziś, po 20 latach, ponownie zawita do Domu Darmstadt.

Na przestrzeni 20 lat w Domu Darmstadt w ramach Klubu „Podróże” im Tony’ego Halika odbyło się ponad 200 prelekcji, swoje slajdy prezentowali studenci Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, ale również pracownicy naukowi, profesjonalni himalaiści, żeglarze. Największym zainteresowaniem cieszyły się pokazy opowiadające o krajach Ameryki Środkowej i Południowej. We współpracy z Uniwersytetem Warszawskim i dr Wojciechem Lewandowskim zorganizowane zostały Weekend Argentyński i Himalajski. Pokazy prowadziło wielu podróżników – pasjonatów, m.in. Elżbieta Dzikowska, Robert Gondek, Zbigniew Szwoch, Piotr Wnuk, Sebastian Bielak, Agnieszka Sosnowska i wielu innych.
Od 12 lat Dom Darmstadt współuczestniczy w Festiwalu Zorzy Polarnej. We współpracy ze Stowarzyszeniem TRAKT zapraszano podróżników, którzy odwiedzali Arktykę, m.in. Valerjana Romanowskiego, który ma na swoim koncie 11 potwierdzonych rekordów Guinnessa, Krzysztofa Michalskiego, Prezesa firmy Narval – Ekspedycje Polarne, czy prof. dr hab. Piotra Głowackiego, glacjologa, wieloletniego kierownika Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie, aktualnie Przewodniczącego Komitetu Badań Polarnych przy Prezydium PAN.

O miesięczniku „Kontynenty”
„Kontynenty” to jedno z najważniejszych polskich pism poświęconych podróżowaniu, literaturze i reportażowi. Pierwszy numer magazynu ukazał się w 1964 roku. Odnowioną wersję „Kontynentów” od 2011 roku prowadzi Dariusz Fedor, redaktor z bogatym doświadczeniem – wcześniej związany z „Gazetą Wyborczą”, „Gazetą Stołeczną”, „Logo” oraz wydawnictwem Agora.

O Festiwalu Zorzy Polarnej
Festiwal Zorzy Polarnej to wyjątkowe wydarzenie, które narodziło się w grudniu 2012 roku w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 w Płocku, podczas pierwszego spotkania poświęconego „aurorze borealis”. Twórcami festiwalu są Emilia i Dariusz Schmidtowie, podróżnicy i animatorzy kultury, którzy od ponad dekady popularyzują wiedzę o Laponi i Arktyce, w tym niezwykłych zjawiskach przyrodniczych, takich jak zorza polarna.

 

15 grudnia, godz. 16:30 – uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej Elżbiety Dzikowskiej – „Obraz świata”
Dom Darmstadt (ul. Stary Rynek 8)

Dzień później, zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej Elżbiety Dzikowskiej – „Obraz świata”, prezentującej niezwykły dorobek artystki z jej licznych podróży. Na zdjęciach uchwycone zostały nie tylko krajobrazy, ale także emocje, historie i duch miejsc z niemal każdego zakątka globu. Elżbieta Dzikowska zabierze Was w niezwykłą podróż przez obiektyw swojego aparatu, która pozwoli odkryć różnorodność i piękno naszej planety. Wydarzenie otwiera Wigilię przed Ratuszem, więc po obejrzeniu zdjęć zapraszamy również na świąteczne atrakcje na Starym Rynku. Nie przegapcie okazji do spędzenia tego wyjątkowego dnia w gronie przyjaciół i rodziny. Wystawa będzie czynna dla odwiedzających do 27 stycznia 2025 r.

* Tony Halik – polski podróżnik, dziennikarz, pisarz, operator filmowy, fotograf, autor programów telewizyjnych o tematyce podróżniczej (z partnerką Elżbietą Dzikowską) związany z Płockiem.

Tony Halik za kołem sterowym żaglówki

Tony Halik fot. Elżbieta Dzikowska

W rzeczywistości Tony Halik nazywał się Mieczysław Sędzimir Antoni Halik. Urodził się w w 1921 roku w Toruniu. Jego rodzice byli właścicielami m.in. majątku ziemskiego w Żabinie (w województwie warmińsko-mazurskim), gdzie nasz przyszły podróżnik zaczynał naukę. Następną jego szkołą była Małachowianka, a następnie Jagiellonka. I właśnie w czasie pobytu w Płocku Tony Halik wsiadł do łodzi i ruszył Wisłą na swoją pierwszą wyprawę – razem z flisakami ruszył Wisłą do Gdańska, dotarł nad morze i się nawet zaokrętował ale statek został zrewidowany przez policję, która szukała przemycanych towarów i przy okazji odkryła młodego podróżnika; straż portowa odwiozła go do Płocka.

Miał bogaty życiorys. W czasie okupacji prowadził zakład fotograficzny. W 1943 roku – jak wielu Polaków – został wcielony do Wermachtu. Służył najpierw w Królewcu, potem dostał skierowanie do Francji, gdzie zdezerterował. Dołączył do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i zaczął służbę w jednostce stacjonującej w Szkocji. Podczas wojny po raz pierwszy zetknął się z kamerą i połknął filmowego bakcyla.

Także w czasie wojny poznał swoją pierwszą żonę Pierrette Andrée Courtin, z którą po zakończeniu konfliktu zbrojnego wyjechał do Argentyny. Tam początkowo pracował jako pilot, a potem jako fotograf. W międzyczasie otrzymał argentyński paszport, a później – obywatelstwo. Przez lata podróżował po obydwu Amerykach. Od 1950 roku współpracował z telewizją NBC i był to właśnie czas, kiedy otrzymał przydomek „Tony”. Przyjęcie go do telewizyjnego zespołu było potwierdzeniem jego filmowych umiejętności.

Dla mediów zagranicznych relacjonował wizytę prezydenta Richarda Nixona w Polsce w 1972 r. czy strajk w Stoczni Gdańskiej w 1980. W latach 80. i 90. ubiegłego wieku ogromną popularnością cieszyły się jego programy telewizyjne „Tam, gdzie pieprz rośnie”, „Tam, gdzie rośnie wanilia” i „Pieprz i wanilia”. Tony Halik prowadził je razem ze swoją drugą partnerką życiową Elżbietą Dzikowską. Poprzez te kultowe programy znany podróżnik zabierał miliony Polaków do miejsc, o których tylko marzyli. Razem z nim w obywatele PRL, którzy nie mogli przecież swobodnie podróżować, przenosili się za oceany. W 1987 roku wyruszył w rejs dookoła świata na pokładzie żaglowca „Dar Młodzieży”.

Zmarł 23 maja 1998 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Bródnowskim. Cztery lata później na jego grobie stanął pomnik, autorstwa Gustawa Zemły (znanego w Płocku autora pomnika Władysława Broniewskiego). Jego przepastne archiwum filmowe trafiło do Filmoteki Narodowej.

Był szalenie barwną postacią. W jego życiu fikcja mieszała się z rzeczywistością, bo słynął z poczucia humoru i gawędziarskiego zacięcia. Niejednokrotnie kreował wydarzenia przez co narażał się na zarzuty, że bajdurzy, koloryzuje, przeinacza. Być może jednak dzięki temu potrafił zaciekawić opowieścią i przykuć uwagę słuchaczy. Teraz Tony Halik będzie patronował płockiemu molo (zgodnie z procedurą – po otrzymaniu z IPN informacji o tym, że jest to możliwe w świetle ustawy o zakazie propagowania komunizmu).

P. Grodecka, K. Kozłowski, H. Woźniak

Drukuj
    • Numer alarmowy- 112
    • Pogotowie ratunkowe- 999
    • Policja- 998
    • Straż Miejska- 986
    • Pogotowie Ciepłownicze- 993
    • Pogotowie Energetyczne- 991
    • Pogotowie Gazowe- 992
    • Pogotowie Wodno-Kanalizacyjne- 994
    • Pogotowie drogowe- 954, 24 268-02-22
    • Pogotowie elektryczne- 24 264-03-08
    • Pogotowie hydrauliczne- 24 264-55-94
    • Pogotowie opiekuńcze- 24 262-36-85
    • Pogotowie weterynaryjne- 24 262-40-72,   262-39-92
    • Rejonowe Płockie WOPR- 24 262-92-28
  • Kurs średni z dnia 2025-04-07

    • USD
      4,3341
      +0,23
    • USD
      4,3341
      +0,23
    • USD
      4,3341
      +0,23
    • EUR
      4,7073
      -0,24
    • EUR
      4,7073
      -0,24
    • EUR
      4,7073
      -0,24
    • CHF
      4,7014
      -0,22
    • CHF
      4,7014
      -0,22
    • CHF
      4,7014
      -0,22
    • GBP
      5,3443
      -0,38
    • GBP
      5,3443
      -0,38
    • GBP
      5,3443
      -0,38

    * portal plocman nie ponosi odpowiedzialności za aktualność umieszczonych danych umieszczonych danych




Nove  Kino  Przedwiośnie  zaprasza

  • repertuar
  • aktualności
rezerwacja

Kalendarz imprez

Pon Wt Śr Czw Pi Sob Nie
1 2 3 4 5 6
7
7.4.2025

* Najgłośniejsza akcja profilaktyczna tej wiosny w Płocku! „BądźMY Oryginalni!” już 7 kwietnia z telewizyjnym rozmachem i festiwalową energią!

Już w najbliższy poniedziałek, 7 kwietnia, Płock stanie się gospodarzem jednej z najbardziej wyczekiwanych akcji profilaktycznych w Polsce – ogólnopolskiej trasy „BądźMY Oryginalni!”. To wydarzenie o ogólnokrajowym zasięgu odbędzie się dokładnie w Światowy Dzień Zdrowia, podkreślając znaczenie troski o młodych ludzi w czasach pełnych wyzwań.

* Najgłośniejsza akcja profilaktyczna tej wiosny w Płocku! „BądźMY Oryginalni!” już 7 kwietnia z telewizyjnym rozmachem i festiwalową energią!

Po raz kolejny ruszyła ogólnopolska, wiosenna akcja psychoedukacyjna „BądźMY Oryginalni!” marki Agencja Profilaktyki Zdrowia Psychicznego „Projektanci Dobrostanu”, która jest profesjonalnym działaniem profilaktycznym dla nastolatków. Cały program „BądźMY Oryginalni!”, stworzony przez „Projektantów Dobrostanu”, to psychoedukacyjne spotkania autorskie o charakterze profilaktycznym w zakresie projektowania dobrostanu dot. zdrowia psychicznego z nastolatkami w wielu miastach w Polsce, podczas których twórca, producent i promotor programu, doświadczony profilaktyk, socjoterapeuta i psycholog - Adrian Zalewski, wraz ze współtwórczynią programu, psychologiem i trenerem mentalnym - Aną Zalewską oraz cenionym artystą młodego pokolenia - Adamo RUDNIK, raper, który w swojej twórczości od wielu lat niesie bardzo ważny społeczny przekaz, podejmą psychoedukacyjne działania na rzecz zdrowia psychicznego nastolatków. Oryginalnej akcji towarzyszy ambasadorka empatii i przyjaźni piesek o imieniu Kejsi. Tematem przewodnim drugiej edycji, wiosennej, ogólnopolskiej akcji będzie bycie oryginalnym, które twórcy i realizatorzy programu rozumieją jako bycie sobą! Akcja BądźMY Oryginalni!” została objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

8 9 10
10.4.2025

* 104. rocznica odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych

Zapraszamy mieszkanki i mieszkańców Płocka do wspólnego uczczenia ważnych kwietniowych rocznic.

 

11
11.4.2025

* Do Płocka wracają Food Trucki od Food Truck Festivals

Plac przy Galerii Wisła zamieni się w kulinarną strefę pełną wyjątkowych smaków. To będzie prawdziwa uczta dla miłośników dobrego jedzenia.

12
12.4.2025

* O mało co…

"O mało co…" Dereka Benfielda to gwiazdorska komedia teatralna, w której sport, jedzenie i ubrania często zmieniają swoje przeznaczenie!
 

* O mało co…

"O mało co…" Dereka Benfielda to gwiazdorska komedia teatralna, w której sport, jedzenie i ubrania często zmieniają swoje przeznaczenie!
 

* O mało co…

"O mało co…" Dereka Benfielda to gwiazdorska komedia teatralna, w której sport, jedzenie i ubrania często zmieniają swoje przeznaczenie!
 

* Wielkanocne warsztaty kreatywne w Centrum Handlowym Auchan Płock

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, czas rozpocząć świąteczne przygotowania! Tych, którzy lubią samodzielnie wykonywać dekoracje i chcą wprowadzić wiosenną atmosferę do swojego domu, Centrum Handlowe Auchan Płock zaprasza na wielkanocne warsztaty kreatywne. Zajęcia odbędą się w sobotę 12 kwietnia od godziny 10.00 do godziny 17.00 w pasażu centrum handlowego. Wstęp wolny!


imprezy trwające:

* Do Płocka wracają Food Trucki od Food Truck Festivals

Plac przy Galerii Wisła zamieni się w kulinarną strefę pełną wyjątkowych smaków. To będzie prawdziwa uczta dla miłośników dobrego jedzenia.

13
13.4.2025

* 13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, która wydarzyła się wiosną 1940 roku.

Pamiętamy o obywatelach II Rzeczypospolitej zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD. W 85. rocznicę tej zbrodni wspólnie oddamy hołd ofiarom.

W niedzielę 13 kwietnia:


imprezy trwające:

* Do Płocka wracają Food Trucki od Food Truck Festivals

Plac przy Galerii Wisła zamieni się w kulinarną strefę pełną wyjątkowych smaków. To będzie prawdziwa uczta dla miłośników dobrego jedzenia.

14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

7.4.2025

* Najgłośniejsza akcja profilaktyczna tej wiosny w Płocku! „BądźMY Oryginalni!” już 7 kwietnia z telewizyjnym rozmachem i festiwalową energią!

Już w najbliższy poniedziałek, 7 kwietnia, Płock stanie się gospodarzem jednej z najbardziej wyczekiwanych akcji profilaktycznych w Polsce – ogólnopolskiej trasy „BądźMY Oryginalni!”. To wydarzenie o ogólnokrajowym zasięgu odbędzie się dokładnie w Światowy Dzień Zdrowia, podkreślając znaczenie troski o młodych ludzi w czasach pełnych wyzwań.

* Najgłośniejsza akcja profilaktyczna tej wiosny w Płocku! „BądźMY Oryginalni!” już 7 kwietnia z telewizyjnym rozmachem i festiwalową energią!

Po raz kolejny ruszyła ogólnopolska, wiosenna akcja psychoedukacyjna „BądźMY Oryginalni!” marki Agencja Profilaktyki Zdrowia Psychicznego „Projektanci Dobrostanu”, która jest profesjonalnym działaniem profilaktycznym dla nastolatków. Cały program „BądźMY Oryginalni!”, stworzony przez „Projektantów Dobrostanu”, to psychoedukacyjne spotkania autorskie o charakterze profilaktycznym w zakresie projektowania dobrostanu dot. zdrowia psychicznego z nastolatkami w wielu miastach w Polsce, podczas których twórca, producent i promotor programu, doświadczony profilaktyk, socjoterapeuta i psycholog - Adrian Zalewski, wraz ze współtwórczynią programu, psychologiem i trenerem mentalnym - Aną Zalewską oraz cenionym artystą młodego pokolenia - Adamo RUDNIK, raper, który w swojej twórczości od wielu lat niesie bardzo ważny społeczny przekaz, podejmą psychoedukacyjne działania na rzecz zdrowia psychicznego nastolatków. Oryginalnej akcji towarzyszy ambasadorka empatii i przyjaźni piesek o imieniu Kejsi. Tematem przewodnim drugiej edycji, wiosennej, ogólnopolskiej akcji będzie bycie oryginalnym, które twórcy i realizatorzy programu rozumieją jako bycie sobą! Akcja BądźMY Oryginalni!” została objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka.