20-lecie działalności Klubu „Podróże”. Molo im. Tony’ego Halika
źródło: Urząd Miasta Płocka
2024-12-11r.
Zapraszamy na weekendowe wydarzenia związane z podróżnikiem Tonym Halikiem. Z okazji 20-lecia działalności płockiego Klubu „Podróże” im. Tony’ego Halika w sobotę 14 grudnia odbędzie się wieczór wspomnień z udziałem wybitnych gości oraz odsłonimy na molo tablicę nadającą imię podróżnika. W niedzielę 15 grudnia odbędzie się natomiast uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej Elżbiety Dzikowskiej. Oba spotkania odbędą się w Domu Darmstadt (pl. Stary Rynek 8), wstęp wolny.
14 grudnia, godz. 14:00
Molo im. Tony’ego Halika w Płocku, ul. Rybaki – Bulwar St. Górnickiego – Odsłonięcie tablicy nadającej imię Tony’ego Halika – Rada Miasta Płocka 26 września 2024 r. na wniosek radnej Darii Domosławskiej nadała imię dla tego obiektu użyteczności publicznej
Odsłonięcie tablicy nadającej imię Tony’ego Halika* przez Elżbietę Dzikowską – podróżniczkę, dziennikarkę, historyk sztuki i pisarkę, fotografka, która przez lata inspirowała Polaków swoimi opowieściami i fotografiami. Wspólnie z życiowym partnerem, Tonym Halikiem, stworzyła kultowy program telewizyjny „Pieprz i Wanilia”, który pozwalał widzom odkrywać najdalsze zakątki świata. Jest autorką licznych książek podróżniczych, w tym takich jak „Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce!”, które zachęcają do poznawania piękna naszego kraju. Podczas swoich podróży odwiedziła wszystkie kontynenty, dokumentując różnorodność kulturową i przyrodniczą świata. Jej fotografie to coś więcej niż obrazy – to okna do innych rzeczywistości, pełne emocji i historii ludzi, których spotkała na swojej drodze.
14 grudnia, godz. 17:00 – 20-lecia działalności płockiego Klubu „Podróże” im. Tony’ego Halika
Dom Darmstadt, Stary Rynek 8
Świętowanie rozpoczniemy spotkaniem z wyjątkowymi gośćmi, , którzy przeniosą nas w fascynujący świat podróży: Elżbieta Dzikowska, Dariusz Fedor – redaktor naczelny miesięcznika „Kontynenty”, Emilia i Dariusz Schmidt – twórcy Festiwalu Zorzy Polarnej.
O Klubie „Podróże”
Klub „Podróże” działający w Domu Darmstadt powstał w 2004 roku i od tego czasu stał się miejscem spotkań pasjonatów podróży. Comiesięczne prezentacje slajdów z wypraw w różne zakątki świata pozwalają uczestnikom odkrywać piękno i różnorodność naszej planety. Klub nosi imię Tony’ego Halika – znanego podróżnika, autora licznych książek i programów telewizyjnych, który swoją młodość związał z Płockiem, jako absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Małachowskiego. W kwietniu 2004 roku, podczas nadania klubowi imienia Tony’ego Halika, gościem honorowym była Elżbieta Dzikowska – dziś, po 20 latach, ponownie zawita do Domu Darmstadt.
Na przestrzeni 20 lat w Domu Darmstadt w ramach Klubu „Podróże” im Tony’ego Halika odbyło się ponad 200 prelekcji, swoje slajdy prezentowali studenci Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, ale również pracownicy naukowi, profesjonalni himalaiści, żeglarze. Największym zainteresowaniem cieszyły się pokazy opowiadające o krajach Ameryki Środkowej i Południowej. We współpracy z Uniwersytetem Warszawskim i dr Wojciechem Lewandowskim zorganizowane zostały Weekend Argentyński i Himalajski. Pokazy prowadziło wielu podróżników – pasjonatów, m.in. Elżbieta Dzikowska, Robert Gondek, Zbigniew Szwoch, Piotr Wnuk, Sebastian Bielak, Agnieszka Sosnowska i wielu innych.
Od 12 lat Dom Darmstadt współuczestniczy w Festiwalu Zorzy Polarnej. We współpracy ze Stowarzyszeniem TRAKT zapraszano podróżników, którzy odwiedzali Arktykę, m.in. Valerjana Romanowskiego, który ma na swoim koncie 11 potwierdzonych rekordów Guinnessa, Krzysztofa Michalskiego, Prezesa firmy Narval – Ekspedycje Polarne, czy prof. dr hab. Piotra Głowackiego, glacjologa, wieloletniego kierownika Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie, aktualnie Przewodniczącego Komitetu Badań Polarnych przy Prezydium PAN.
O miesięczniku „Kontynenty”
„Kontynenty” to jedno z najważniejszych polskich pism poświęconych podróżowaniu, literaturze i reportażowi. Pierwszy numer magazynu ukazał się w 1964 roku. Odnowioną wersję „Kontynentów” od 2011 roku prowadzi Dariusz Fedor, redaktor z bogatym doświadczeniem – wcześniej związany z „Gazetą Wyborczą”, „Gazetą Stołeczną”, „Logo” oraz wydawnictwem Agora.
O Festiwalu Zorzy Polarnej
Festiwal Zorzy Polarnej to wyjątkowe wydarzenie, które narodziło się w grudniu 2012 roku w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 w Płocku, podczas pierwszego spotkania poświęconego „aurorze borealis”. Twórcami festiwalu są Emilia i Dariusz Schmidtowie, podróżnicy i animatorzy kultury, którzy od ponad dekady popularyzują wiedzę o Laponi i Arktyce, w tym niezwykłych zjawiskach przyrodniczych, takich jak zorza polarna.
15 grudnia, godz. 16:30 – uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej Elżbiety Dzikowskiej – „Obraz świata”
Dom Darmstadt (ul. Stary Rynek 8)
Dzień później, zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej Elżbiety Dzikowskiej – „Obraz świata”, prezentującej niezwykły dorobek artystki z jej licznych podróży. Na zdjęciach uchwycone zostały nie tylko krajobrazy, ale także emocje, historie i duch miejsc z niemal każdego zakątka globu. Elżbieta Dzikowska zabierze Was w niezwykłą podróż przez obiektyw swojego aparatu, która pozwoli odkryć różnorodność i piękno naszej planety. Wydarzenie otwiera Wigilię przed Ratuszem, więc po obejrzeniu zdjęć zapraszamy również na świąteczne atrakcje na Starym Rynku. Nie przegapcie okazji do spędzenia tego wyjątkowego dnia w gronie przyjaciół i rodziny. Wystawa będzie czynna dla odwiedzających do 27 stycznia 2025 r.
* Tony Halik – polski podróżnik, dziennikarz, pisarz, operator filmowy, fotograf, autor programów telewizyjnych o tematyce podróżniczej (z partnerką Elżbietą Dzikowską) związany z Płockiem.
Tony Halik fot. Elżbieta Dzikowska
W rzeczywistości Tony Halik nazywał się Mieczysław Sędzimir Antoni Halik. Urodził się w w 1921 roku w Toruniu. Jego rodzice byli właścicielami m.in. majątku ziemskiego w Żabinie (w województwie warmińsko-mazurskim), gdzie nasz przyszły podróżnik zaczynał naukę. Następną jego szkołą była Małachowianka, a następnie Jagiellonka. I właśnie w czasie pobytu w Płocku Tony Halik wsiadł do łodzi i ruszył Wisłą na swoją pierwszą wyprawę – razem z flisakami ruszył Wisłą do Gdańska, dotarł nad morze i się nawet zaokrętował ale statek został zrewidowany przez policję, która szukała przemycanych towarów i przy okazji odkryła młodego podróżnika; straż portowa odwiozła go do Płocka.
Miał bogaty życiorys. W czasie okupacji prowadził zakład fotograficzny. W 1943 roku – jak wielu Polaków – został wcielony do Wermachtu. Służył najpierw w Królewcu, potem dostał skierowanie do Francji, gdzie zdezerterował. Dołączył do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i zaczął służbę w jednostce stacjonującej w Szkocji. Podczas wojny po raz pierwszy zetknął się z kamerą i połknął filmowego bakcyla.
Także w czasie wojny poznał swoją pierwszą żonę Pierrette Andrée Courtin, z którą po zakończeniu konfliktu zbrojnego wyjechał do Argentyny. Tam początkowo pracował jako pilot, a potem jako fotograf. W międzyczasie otrzymał argentyński paszport, a później – obywatelstwo. Przez lata podróżował po obydwu Amerykach. Od 1950 roku współpracował z telewizją NBC i był to właśnie czas, kiedy otrzymał przydomek „Tony”. Przyjęcie go do telewizyjnego zespołu było potwierdzeniem jego filmowych umiejętności.
Dla mediów zagranicznych relacjonował wizytę prezydenta Richarda Nixona w Polsce w 1972 r. czy strajk w Stoczni Gdańskiej w 1980. W latach 80. i 90. ubiegłego wieku ogromną popularnością cieszyły się jego programy telewizyjne „Tam, gdzie pieprz rośnie”, „Tam, gdzie rośnie wanilia” i „Pieprz i wanilia”. Tony Halik prowadził je razem ze swoją drugą partnerką życiową Elżbietą Dzikowską. Poprzez te kultowe programy znany podróżnik zabierał miliony Polaków do miejsc, o których tylko marzyli. Razem z nim w obywatele PRL, którzy nie mogli przecież swobodnie podróżować, przenosili się za oceany. W 1987 roku wyruszył w rejs dookoła świata na pokładzie żaglowca „Dar Młodzieży”.
Zmarł 23 maja 1998 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Bródnowskim. Cztery lata później na jego grobie stanął pomnik, autorstwa Gustawa Zemły (znanego w Płocku autora pomnika Władysława Broniewskiego). Jego przepastne archiwum filmowe trafiło do Filmoteki Narodowej.
Był szalenie barwną postacią. W jego życiu fikcja mieszała się z rzeczywistością, bo słynął z poczucia humoru i gawędziarskiego zacięcia. Niejednokrotnie kreował wydarzenia przez co narażał się na zarzuty, że bajdurzy, koloryzuje, przeinacza. Być może jednak dzięki temu potrafił zaciekawić opowieścią i przykuć uwagę słuchaczy. Teraz Tony Halik będzie patronował płockiemu molo (zgodnie z procedurą – po otrzymaniu z IPN informacji o tym, że jest to możliwe w świetle ustawy o zakazie propagowania komunizmu).
P. Grodecka, K. Kozłowski, H. Woźniak
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo