Marcelianek Majster-Klepka to projekt Stowarzyszenia Teatr Per Se.
źródło: plocman.pl
2018-09-04r.
Marcelianek Majster-Klepka idzie przez świat, spotykając niezaradnych ludzi. Marcelianek dzięki swojemu „węzełkowi wszystko zmieści nawet sto czterdzieści narzędzi” potrafi stworzyć wszystko czego potrzebują napotkane osoby: bosym robi chodaki „i już ich osty i ostre kamienie nie kłują”, Babuli buduje młyn „aby się nie męczyła i kamieniem o kamień nie tarła”, zmienia Ciemnogród w Jasnogród. Teks sztuki powstał na podstawie reprintu wydania z 1938 roku. Książka ma podtytuł „Przygód Marcelianka Majster-Klepki historyj 6 z czterobarwnymi linoleorytami Franciszki Themerson”.
Przygody Marcelianka Majstra-Klepki to spektakl teatralny wykorzystujący multimedia: kamery, mikser video, ekran do tylnej projekcji, nowoczesne brzmienia generowane przez cyfrowe przetworniki oraz nowatorskie podejście do przestrzeni scenicznej.
Występują: Zuzanna Pogonowska (uczennica szkoły powszechnej 14 lat), Julian Pogonowski (9 lat), Majka Rybicka, Bogumił Karbowski, Mariusz Pogonowski / Reżyseria: Mariusz Pogonowski / Muzyka: Krzysztof Misiak, Mariusz Pogonowski / Choreografia: Bogumił Karbowski / Wizualizacje: Zuzanna Pogonowska / Scenografia i kostiumy: Mariusz Pogonowski / Stylizacja szafy: Marta Prabucka (studentka I roku ASP Gdańsk)
Projekt Marcelianek Majsterklepka jest dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Płocka
Projekt Dofinasowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego
Współorganizator: POKiS
Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik
Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski
Patronat medialny: Radio Eska
Spektakl jako projekt porusza trzy ważne aspekty:
- Julian jest chłopcem z niepełnosprawnością (dziecięce porażenie mózgowe) Niedowład lewej strony ciała jest minimalny i dla niewprawionej osoby w pierwszym monecie niedostrzegalny, jednak klasyfikuje Julka w gronie osób niepełnosprawnych (orzeczenie o niepełnosprawności). Wykonanie głównej roli przez Julka będzie ważnym wydarzeniem ze względu na jego niepełnosprawność, przekraczanie barier związanych z wykluczeniem społecznym, będzie miało charakter rehabilitacyjny i społeczny.
- Udział dwójki dzieci w profesjonalnym przedstawieniu teatralnym u boku swojego ojca ma wymiar społeczny i jest promocją rodziny. J
- Tekst sztuki jest adaptacją „Przygód Marcelianka Majstra-Klepki” dowcipnego i edukacyjnego tekstu znanego na całym świecie polskiego prozaika i prekursora awangardowego kina Stefana Themersona. Premiera odbędzie się 6 września (rocznica śmierci Themersona) w nowej siedzibie POKiS.
Miejsce realizacji - nowa siedziba POKiS, Województwo Mazowieckie – Ośrodki Kultury
Adresatami zadania będą mieszkańcy miasta Płocka, teatralna publiczność, uczestnicy warsztatów teatralnych POKiS, oraz uczestnicy Festiwalu Themersonów SkArPa.
Projekt dofinansowany ze Środków Urzędu Miasta Płocka (produkcja i trzy prezentacje w Płocku) i Urzędu Marszałkowskiego (eksploatacja – 7 spektakli w województwie mazowieckim)
6 września 16:00 Premiera (rocznica śmierci S. Themersona)
8 września 16:00 Pokaz
W trakcie festiwalu Skarpa 19-21 października Pokaz
Wstęp Wolny
Mariusz Pogonowski
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo