Monohydraty – czym są i jak wpływają na trening?
źródło: Materiał partnera
2022-07-20r.
Monohydrat kreatyny to podstawowa odżywka w diecie każdego, kto chce skutecznie zwiększyć masę mięśniową. Jednak jego działanie nie ogranicza się jedynie do budowania mięśni. Z poniższego tekstu dowiesz się, czym są monohydraty i jakie mają znaczenie w treningu mięśniowym.
Jak zbudować idealne ciało? Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie wcale nie należy do najłatwiejszych. By tego dokonać potrzeba setek godzin wydajnego i jakościowego treningu, odpowiedniej ilości snu i odpoczynku oraz dopasowanej do naszego trybu życia diety. Jednak nawet najlepszy program treningowy może okazać się niewystarczający. Ludzkie ciało ma pewne ograniczenia, których nie da się pokonać bez „pomocy z zewnątrz”. Tę pomoc stanowią suplementy diety i odżywki. Jedną z nich są monohydraty, w tym najpopularniejszy z nich – monohydrat kreatyny.
Monohydraty – czym są?
Nazwa „monohydraty” to jeden z wielu rodzajów odżywek, znanych pod zbiorczą nazwą „kreatyna”. Jednakże, monohydrat kreatyny i kreatyna to nie do końca to samo. Ten pierwszy powstał z połączenia cząsteczki kreatyny z cząsteczką wody. W ten sposób stworzona została najprostsza i najlepiej przebadana forma kreatyny znana człowiekowi. Monohydraty, podobnie jak kreatyna, zbudowane są z trzech aminokwasów: argininy, glicyny i metioniny oraz wody. Ta ostatnia, stanowi swoistą „folię ochronną” i ma za zadanie bronić kreatynę przed kwaśnym pH, jakie panuje w naszym układzie pokarmowym. Dodatek wody zwiększa przyswajalność kreatyny i skuteczność jej działania.
Monohydraty – jak działają?
Monohydraty używane są przede wszystkim przez osoby, które regularnie uprawiają sport, zarówno zawodowy, jak i amatorski. Nie ma znaczenia dyscyplina oraz cel. Skutki stosowania monohydratu kreatyny odczują zarówno ci, którzy marzą o zbudowaniu idealnej sylwetki, jak i ci, którzy chcą poprawić swoje wyniki np. biegowe. Poniżej prezentujemy listę udowodnionych naukowo właściwości kreatyny:
- przyspieszenie resyntezy ATP;
- zwiększenie beztłuszczowej masy ciała;
- przyspieszenie wzrostu siły mięśniowej;
- poprawa wydajności mięśni;
- ogólny wzrost sprawności;
- odkwaszanie mięśni;
- poprawa regeneracji powysiłkowej.
Dodatkowo, suplementacja monohydratem kreatyny może mieć pozytywny wpływ na terapię chorób neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera, Huntingtona, Parkinsona czy epilepsja, a także zmniejsza ryzyko zaniku mięśni w wieku starczym.
Po jakim czasie działa monohydrat?
Rezultaty osiągane przy użyciu monohydratów mogą być lepsze niż oczekiwaliśmy. Jednak na to potrzeba czasu i cierpliwości. Każdy organizm reaguje inaczej na odżywki, witaminy i minerały, dlatego nie ma jednej, konkretnej daty, po której zobaczymy efekty z używania kreatyny. Badania wykazały, że pierwsze efekty stosowania monohydratu kreatyny mogą być widoczne już po miesiącu suplementacji. Z kolei przyrost beztłuszczowej masy ciała dzięki kreatynie sięga od 0,9 do 1,8 kg w ciągu 4 do 12 tygodni treningu. Co ważne, monohydrat kreatyny wyraźnie oddziałuje na naszą wytrzymałość. Stosując ją regularnie możemy ją zwiększyć nawet o 15%.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo