Myślisz o akwarium? Możesz je założyć w 7 prostych krokach
źródło: Materiał partnera
2020-02-20r.
Akwarystyka słodkowodna to Twoja pasja? Czas zatem pomyśleć o akwarium. Wbrew pozorom zadanie wcale nie jest takie trudne. Wystarczy znaleźć dobry sklep akwarystyczny, w którym można kompleksowo zaopatrzyć się we wszystko, co niezbędne i... postępować zgodnie z wytycznymi.
Krok 1: Skompletuj niezbędny sprzęt
Nie warto rozpoczynać czegokolwiek w zakresie zakładania akwarium, dopóki nie skompletujemy niezbędnego sprzętu. Zakupy warto zatem zrobić "od A do Z", by następnie móc skoncentrować się wyłącznie na tworzeniu zbiornika. Wybierając dobry sklep akwarystyczny z pewnością znajdziesz wszystko, co potrzebne, a obsługa sklepu profesjonalnie doradzi Ci w wyborze. Podstawowa lista zakupów obejmować będzie przede wszystkim:
- akwarium, stabilny mebel pod akwarium i matę amortyzującą (na tym etapie zastanów się, gdzie będzie stało Twoje akwarium - najlepiej z dala od kaloryferów i nie w miejscu mocno nasłonecznionym),
- pokrywę, oświetlenie, grzałkę z termostatem, termometr,
- filtr,
- pompkę, węże i zawór,
- żwir i kamienie, dekoracje,
- rośliny żywe lub sztuczne,
- testy do wody,
- siatkę do odławiania ryb.
Krok 2: Sprawdź szczelność akwarium
Na początku warto upewnić się, że zbiornik jest szczelny i nie przecieka. Jeśli jednak okaże się, że wystąpiły problemy ze szczelnością, akwarium trzeba będzie uszczelnić specjalnym klejem lub w ostateczności wymienić na nowe.
Pamiętaj, że akwarium zawsze należy stawiać na materiale amortyzującym, a jeśli ciężar akwarium będzie spory (wybrałeś duże akwarium), pod nogi podstawy (mebla) pod akwarium warto podłożyć płytki umożliwiające równomierne rozprowadzanie ciężaru.
Krok 3: Żwir, korzenie i inne dekoracje
Ten etap należy rozpocząć od umieszczenia kratki na membranie filtra (podżwirowego) i podłączenia jej do wężyków. Na kratce (lub bezpośrednio na dnie akwarium w zależności od wybranego wcześniej filtra) rozłóż żwir na ok. 7,5 cm grubości. Pamiętaj, że żwir należy wcześniej dobrze wypłukać, np. w wiaderku z wodą.
Konieczność przepłukania, tyle że pod bieżącą wodą, dotyczyć będzie także zakupionych korzeni oraz innych dekoracji. Po przepłukaniu możesz zacząć formować z nich akwariowy krajobraz.
Krok 4: Grzałka, termometr, kostka napowietrzająca
Grzałkę z termostatem należy umieścić w zbiorniku tak, aby nie dotykała żwiru. Termometr powinien znaleźć się możliwie jak najdalej od grzałki. Z kolei kostkę napowietrzającą należy umieścić w tylnej części akwarium, podłączyć za pomocą wężyka, a wolną końcówkę wsunąć w komin filtra podżwirowego.
Krok 5: Napełnij akwarium wodą
Na tym etapie musisz jedynie pamiętać, aby akwarium napełniać delikatnie, aby nie naruszyć utworzonego podłoża.
Krok 6: Możesz rozpocząć sadzenie roślin akwariowych
Ogólna zasada to: rośliny niższe sadzimy w przedniej, a wyższe w tylnej części zbiornika. Na tym etapie należy także zamontować oświetlenie.
Krok 7: Po 7-14 dniach możesz umieścić w akwarium ryby
Jeśli wszystko działa sprawnie, należy pozostawić włączone urządzenia na około 7-14 dni zanim wpuścimy do akwarium ryby. Oświetlenie wystarczy jeśli będzie pracowało przez 12 godzin na dobę.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo