Na czym polega laserowe leczenie zaćmy
źródło: Informacja prasowa
2015-12-22r.
Zaćma jest najczęstszą występująca współcześnie chorobą oczu. Według statystyk, w Polsce boryka się z nią około 800 tys. osób. Pojawia się zarówno u noworodków (wówczas jest to zaćma wrodzona), u osób dorosłych, będąc skutkiem urazów oczu lub powikłaniem po innych schorzeniach, jak i u ludzi starszych – jest rezultatem naturalnego starzenia się organizmu.
Jej głównym objawem jest pojawienie się na siatkówce charakterystycznych białych plamek lub zmętnień, które utrudniają przedostawanie się do niej światła słonecznego, co prowadzi do znacznego pogorszenia lub nawet utraty wzroku. Według statystyk portalu Biomedical, w naszym kraju co roku wykonuje się około 180 tys. zabiegów usuwania zaćmy, podczas gdy zapotrzebowanie wynosi nawet 300 tys. Dlatego czas oczekiwania na usunięcie zaćmy w publicznych szpitalach sięga nawet kilkudziesięciu miesięcy.
Laserowe usuwanie zaćmy – szybkie i skuteczne
Jeszcze kilka lat temu operacja usunięcia zaćmy była skomplikowana i wiązała się z licznymi niedogodnościami dla pacjenta. Często musiał on spędzić w szpitalu nawet 2-3 tygodnie, unikać wysiłku fizycznego przez kilka miesięcy, a dodatkowo niekiedy pojawiała się konieczność noszenia okularów do końca życia.
Obecne nowoczesne metody leczenia, wśród których najpopularniejsze jest laserowa operacja soczewki, sprawiają, że wszystkie te problemy znikają. Opierają się one na wykorzystaniu lasera femtosekundowego. – Połączenie lasera femtosekundowego, zastępującego w praktyce skalpel i rękę chirurga oraz ultradźwiękowej metody usuwania zmętniałej soczewki, zwanej fakoemulsyfikacją, pozwala na przeprowadzenie zabiegu w niezwykle bezpieczny sposób. Podczas operacji nie istnieje ryzyko uszkodzenia okolicznych, zdrowych tkanek i unika się uciążliwej rekonwalescencji oraz szwów pooperacyjnych – powiedział dr Tomasz Goździewicz z kliniki Kalmedica portalowi polki.pl.
Przed planowanym zabiegiem okulista przeprowadza u pacjenta badanie, które pozwala na określenie stopnia zaawansowania zmętnienia soczewki, a to warunkuje dokładny zakres operacji. Jest ona krótkotrwała (20-30 minut) i przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Przy pomocy lasera femtosekundowego lekarz wykonuje niewielkie nacięcia w rogówce. Następnie są przez nie wprowadzane narzędzia generujące fale ultradźwiękowe, które rozbijają zmętniałą soczewkę i jednocześnie zasysają uszkodzoną tkankę, usuwając ją w ten sposób z organizmu. Na miejsce uszkodzonej soczewki wprowadzana jest nowa – sztuczna, wykonana zazwyczaj z akrylu. Po jej umieszczeniu wykonane wcześniej nacięcia rogówki są od razu zamykane i praktycznie nie wymagają założenia opatrunku.
Już 2-3 godziny po zabiegu pacjent może wrócić do domu. W porównaniu do wykonywanych jeszcze niedawno tradycyjnych zabiegów usuwania zaćmy, rekonwalescencja po zabiegu z użyciem lasera jest mało kłopotliwa. Przez 2-3 tygodnie zaleca się unikanie dźwigania ciężarów oraz ograniczenie długotrwałego, kilkugodzinnego korzystania z komputera. Na noc warto również osłaniać oczy opaską, aby zminimalizować ryzyko urazów mechanicznych, np. ukłucia się rogiem poduszki.
Laserowe usuwanie zaćmy jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale – jak już wcześniej wspominano – wiąże się z bardzo długim okresem oczekiwania. Zabieg można wykonać także w klinikach prywatnych. Jego koszt – w zależności od miasta oraz rodzaju wszczepianej soczewki – wynosi od około 5 do 8 tys. zł (https://www.tourmedica.pl/ceny/operacje-zacmy/)
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo