Na czym polega sprzedaż wierzytelności?
źródło: Materiał partnera
2022-09-19r.
Wierzytelność jest prawem majątkowym. Jej sprzedaż stosuje się między innymi wówczas, gdy kontrahent spóźnia się z uregulowaniem płatności. Dziś możemy korzystać nie tylko z usług firm windykacyjnych, ale również i giełd długów.
Sprzedaż wierzytelności – co to takiego?
Wedle definicji - sprzedaż wierzytelności to przeniesienie prawa do danej wierzytelności z jednego podmiotu gospodarczego na inny. Mowa o długu, który jest potwierdzony poprzez fakturę, umowę czy weksel. Dochodzi wówczas do tak zwanej cesji. Stronę sprzedającą określa się mianem cedenta, a kupującą cesjonariuszem. Istotne jest to, że sprzedaje się nie tylko samą wierzytelność, ale także związane z nią prawa, na przykład roszczenia o zaległe odsetki. W sporządzonej umowie cesji musimy zawrzeć informacje dotyczące tego, za jaką cenę dług zostanie sprzedany, a także kiedy transakcja będzie ostatecznie rozliczona.
Wierzytelności przedawnione
Najczęściej dochodzi do sprzedaży wierzytelności przedawnionych, a więc takich, których termin spłaty już upłynął. Najczęściej wierzytelność sprzedaje się, gdy dłużnik spóźnia się z zapłatą o kilka miesięcy. Wierzyciel decyduje się na taki krok, ponieważ nie chce toczyć postępowania sądowego. Wiąże się ono bowiem z kosztami takimi jak wynagrodzenie adwokackie, uiszczenie opłat kancelaryjnych czy kosztem wpisu sądowego. Ponadto należy również poczekać, aż sąd wyda w naszej sprawie wyrok. Dlatego też część osób woli po prostu sprzedać swoją wierzytelność. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
Wierzytelności niewymagalne
Zdarza się również, że termin spłaty nie został jeszcze przekroczony, jednak nam przydałaby się gotówka na już. W takiej sytuacji również możemy zdecydować się na sprzedaż wierzytelności. Wówczas otrzymujemy około 80% wartości sprzedawanej przez nas faktury od firmy faktoringowej. Następnie, gdy podmiot gospodarczy opłaci należność, my otrzymujemy pozostałą część kwoty, pomniejszoną o prowizję za usługę faktoringową. Warto wspomnieć, że faktoring jest również bardzo korzystny pod względem podatkowym. Musimy bowiem zapłacić jedynie podatek VAT od płaconej przez nas prowizji.
Koszt sprzedaży
Tak naprawdę na cenę, jaką możemy uzyskać za wierzytelność, wpływ mają dwa główne czynniki. Należy wziąć pod uwagę:
- wypłacalność dłużnika, czyli jego kondycję finansową,
- okres przeterminowania wierzytelności – zazwyczaj im dłuższy okres, tym niższa cena, jednak nie zawsze tak jest.
Najczęściej firmy zajmujące się wykupem wierzytelności sprawdzają sytuację dłużnika. Muszą bowiem ocenić, na ile prawdopodobne jest to, że będą w stanie ściągnąć z niego wszystkie należności. Zostanie sprawdzony rejestr przedsiębiorców, giełdy długów oraz biura informacji gospodarczej czy kredytowej. Zdarza się, że za wierzytelność otrzymamy nawet 90% jej wartości. Czasem jednak jest to kwota nawet o połowę niższa, wszystko zależy od sytuacji dłużnika. Musimy również pamiętać o tym, że zbycie wierzytelności podlega opodatkowaniu.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo