Nieruchomości w ujęciu prawnym - co warto wiedzieć?
źródło: Materiał partnera
2021-10-15r.
Zgodnie z treścią Kodeksu Cywilnego, nieruchomość to część powierzchni ziemi, która stanowi odrębny przedmiot własności. Nieruchomością są więc zarówno grunty, jak i budynki i ich części trwale związane z gruntem, jeśli na mocy przepisów stanowią odrębny przedmiot własności. Jakie są rodzaje nieruchomości? Co warto wiedzieć o nieruchomościach w ujęciu prawnym?
Rodzaje nieruchomości w ujęciu prawnym
- Nieruchomości gruntowe – będące częścią powierzchni ziemskiej, która stanowi odrębną własność. Nieruchomością gruntową może być zarówno grunt rolny, jak również leśny, a także przeznaczony pod zabudowę lub usługi.
- Budynki – a także ich części, gdy są trwale związane z gruntem i stanowią odrębną własność na mocy przepisów szczególnych.
- Lokale gospodarcze – które są trwale związane z gruntem i na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębną własność.
Jak ustawa o księgach wieczystych i hipotece definiuje nieruchomości?
Nie tylko przepisy Kodeksu Cywilnego definiują nieruchomość, ale też ustawa o księgach wieczystych i hipotece. Zgodnie z jej brzmieniem, na jedną nieruchomość może składać się jedna lub wiele działek gruntu, jeśli należą do tego samego właściciela i zostały ujęte w jednej księdze wieczystej.
By można było wyodrębnić nieruchomość, należy dla niej założyć oddzielną księgę wieczystą – dzieje się tak na przykład wówczas, gdy duża działka ma zostać podzielona na kilka mniejszych z myślą o ich odsprzedaży.
Księgi wieczyste umożliwiają zweryfikowanie stanu prawnego nieruchomości – w dziale pierwszym znajdują się informacje o samej nieruchomości, a w dziale drugim o jej bieżącym właścicielu. Dział trzeci zawiera kluczowe informacje o prawach osób trzecich, jakie ciążą na nieruchomości, roszczeniach i ograniczeniach, dlatego tak ważna jest dokładna weryfikacja księgi wieczystej przed zakupem nieruchomości w Starej Iwicznej lub w jakiejkolwiek innej lokalizacji.
Prawo własności do nieruchomości i użytkowanie wieczyste
W świetle przepisów KC właściciel nieruchomości może nią dowolnie rozporządzać: użytkować ją, wynajmować lub wydzierżawiać, a także sprzedać ją, co może wiązać się z korzyściami finansowymi. Działania te nie mogą być sprzeczne z przepisami prawa i naruszać zasad współżycia społecznego.
Czym innym jest prawo własności nieruchomości, a czym innym prawo do jej użytkowania wieczystego – w tym drugim przypadku użytkownik wieczysty nie jest właścicielem nieruchomości, ale ma prawo do użytkowania jej. Jeszcze całkiem niedawno, przed styczniem 2019 roku, gdy znowelizowano ustawę o użytkowaniu wieczystym, wielu właścicieli mieszkań nie posiadało prawa do gruntu, na którym owe mieszkania zostały wybudowane – był to więc ten szczególny stan prawny, w którym nieruchomość budynkowa mogła mieć innego właściciela niż grunt, na którym stała.
Posiadanie prawa własności do mieszkania lub innego lokalu jest więc obecnie związane zazwyczaj z prawem własności do gruntu, na którym stoi budynek, a także z posiadaniem niewielkiego procentowo udziału we wszelkich częściach wspólnych budynku, jak klatki schodowe, garaże podziemne i tym podobne.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo