Od czego zależy jakość i smak wina?
źródło: Materiał partnera
2023-08-07r.
Wiele można usłyszeć o dobrej jakości winie i jego wyjątkowym smaku. Mało kto jednak pochyla się nad tym zagadnieniem nieco głębiej. Zostało to udowodnione przez lata produkcji, że nie tylko jeden czynnik ma wpływ na niezwykłe walory estetyczne oraz smakowe. Od czego zatem zależy jakość oraz smak wybranego trunku? Odpowiedź w poniższym artykule.
W jakim stopniu pogoda wpływa na jakość wina?
Jednym z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na niesamowity smak tego trunku, są warunki atmosferyczne. Wybór odpowiedniej lokalizacji winnic ma swoje uzasadnienie, gdyż łagodny i ciepły klimat sprzyja produkcji najwyższej jakości win. Temperatura otoczenia nie powinna być zbyt wysoka, ponieważ istnieje wtedy zagrożenie, że owoce staną się zbyt słodkie. Z kolei zbyt mało stopni na zewnątrz nie pozwoli owocom dojrzeć. Liczba słonecznych dni, zwłaszcza w czasie wegetacji roślin, również odgrywa ważną rolę.
Różnice w temperaturach między dniem a nocą mają wpływ na smak wina, szczególnie białego. W miejscach, gdzie amplituda jest wysoka, wino może mieć bardziej wyraźny posmak kwasowy. Regiony o umiarkowanej temperaturze i mniejszej ilości dni słonecznych mogą skutkować winami o niskiej zawartości cukru i wysokiej kwasowości. Niemal każdy sklep z winem posiada odpowiednie oznaczenie co do intensywności oraz kraju pochodzenia.
Jakość i smak wina a metody leżakowania
Sposób produkcji i proces dojrzewania wina to kolejne czynniki, które mają wpływ na ostateczny smak tych wyjątkowych trunków. Zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne metody wytwarzania wpływają na końcowy rezultat. Istotne jest również to, jak długo i w jaki sposób wino dojrzewa, gdyż wiek i technika przechowywania mają znaczący wpływ na jego charakter. Warto również wiedzieć, że wino starsze zazwyczaj uznawane jest za lepsze ze względu na jego proces dojrzewania.
Może się on odbywać się w różnych rodzajach beczek, a wybór konkretnego typu i wieku drewna będzie wpływał na smak trunku. Dla przykładu, jeśli wino leżakuje w drewnianych beczkach, to ich rodzaj oraz wiek drewna będą miały znaczący wpływ na ostateczny smak i aromat wina. Podczas dojrzewania, wino przechowuje się przez co najmniej kilka miesięcy, a czasami nawet lata, aby osiągnęło preferowany przez producentów smak oraz aromat. Stabilna temperatura w zakresie od 5 do 15 stopni Celsjusza jest niezwykle ważna podczas tego procesu, dlatego wino często leżakuje w specjalnych piwnicach, które często można również obejrzeć w takim miejscu, jak sklep z winem.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo