Pergola w nowoczesnym budownictwie
źródło: Materiał partnera
2022-12-14r.
Na nowoczesne budownictwo składają się cechy takie jak funkcjonalność, komfort i estetyka. Wiedzieli o tym bardzo dobrze architekci XX wieku – ich projekty do dziś budzą zachwyt. Minimalizm, wykorzystanie naturalnego światła i przestrzeni, proste bryły oraz lekkość, a także umiłowanie płaskich dachów budynków mieszkalnych, na których zaaranżowano tarasy, były znakiem rozpoznawczym modernizmu. Sztuka zatacza koło. Dziś spotykamy się z powrotem do dawnych rozwiązań tak zwanej małej architektury, a jest nią między innymi pergola tarasowa.
Cechy pergoli
Pergola nie jest oczywiście wynalazkiem przypisywanym architektom XX wieku, lecz udoskonaleniem czegoś, co było znane ogrodowej sztuce zachodniej już od średniowiecza, czyli prostych słupów, na których wznosił się zakratowany dach, po których wspinały się pnącza roślin takich jak leszczyna czy wierzba. W ciągu epok pergola ulegała modyfikacjom; podróżując po miastach Europy czy USA, niekiedy spotykamy delikatne konstrukcje z drewna bądź z metalu i szkła, innym razem masywne pergole wznoszące się na kolumnach w stylu klasycystycznym, nawiązującym do budowli starożytnej Grecji i Rzymu. Pergole znakomicie wpisują się w miejską sztukę ogrodową — nadają ogrodom i budynkom lekkości, smaku elegancji i nowoczesności, a przy tym sprzyjają ciekawym aranżacjom ogrodowym. Spotkać je możemy szczególnie na terenach zielonych takich jak parki czy bulwary. Służą rekreacji, odpoczynkowi i dają cień. Przybierają najróżniejsze kształty, od bardzo prostych, po zdumiewające konstrukcje rodem z baśniowego labiryntu; wielu turystów robi sobie zdjęcia w tak zwanych zielonych tunelach, które są niczym innym jak pergolami owiniętymi roślinami. Czy równie zjawiskowy efekt możemy uzyskać tuż pod drzwiami naszego domu?
Pergola dla tarasu i ogrodu
Osoby posiadające nieco zielonej przestrzeni wokół domu cenią sobie możliwość wyjścia na zewnątrz, zwłaszcza jeśli pracują zdalnie, i popatrzenia sobie na niebo i na rozkwitające rośliny. Kontakt z naturą oraz świeże powietrze wpływają pozytywnie na zdrowie, na jakość pracy, na możliwości intelektualne. Pergola na tarasie lub w ogrodzie może sprzyjać niesłuchanie estetycznym aranżacjom z udziałem roślin oraz światła. Te pierwsze, jak już wiemy, pozwalając stworzyć oddychającą przestrzeń pełną zieleni, te drugie mogą sprzyjać romantycznej atmosferze – wystarczy zamontować LED-y, by cieszyć oczy i serce widokiem kolorów rozświetlających nasz ukochany taras. Po zamontowaniu szyb zimą pergola może posłużyć jako oranżeria. Całkiem ciekawe okaże się doświadczenie podziwiania śniegu prószącego z czterech stron świata, gdy tymczasem my, zanurzeni pod kocem, będziemy popijać ciepłą herbatę z rodziną lub z przyjaciółmi.
Zalety pergoli
Nikogo nie zdziwi fakt, że pergola spełnia funkcję estetyczną. Nie zapominajmy jednak, że równie istotna jest tu funkcja ochronna. Pergola chroni przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, których doświadczamy w Polsce cały rok: ostre słońce, wiatr, deszcz i śnieg. Jak wiemy, najwięcej czasu na zewnątrz spędźmy zwykle późną wiosną, latem i wczesną jesienią – wtedy dobrze zabezpieczyć się przed słońcem, groźnym dla dzieci, dla seniorów oraz dla osób z wrażliwą skórą. Dlatego sprawdź pergole tarasowe na Tarasola.pl i zainwestuj w pergolę już dziś.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo