Pierwsza płocka umowa publiczno-prywatna
źródło: Urząd Miasta Płocka
2015-11-04r.
Umowa PP-P między Urzędem Miasta, a spółką Siemens podpisana została w trakcie konferencji prasowej w sali sejmowej ratusza.
Zakłada ona, że w 24 budynkach użyteczności publicznej – przedszkolach, szkołach, pływalniach, gmachu ratusza - Siemens zainstaluje nowoczesny sprzęt do ogrzewania oraz oświetlenia, a także całą automatykę, która będzie sterować dostawą energii elektrycznej I cieplnej w taki sposób, by zoptymalizować jej zużycie. Niektóre z tych obiektów Siemens najpierw ociepli, wykonując przy tej okazji nową elewację (większość budynków przeszła już termomodernizację).
Optymalizacja nie oznacza, że komukolwiek (zwłaszcza np. dzieciom) będzie w szkołach zimno. Wprowadzenie możliwości sterowania dostawami ciepła oznacza, że w piątek po lekcjach można w wybranej placówce szkolnej ograniczyć grzanie do minimum, by ponownie włączyć kaloryfery w niedzielę w nocy, aby w poniedziałek rano w klasach było już ciepło. Podobnie można zoptymalizować zużycie energii elektrycznej – lampy mogą włączać się wyłącznie tam, gdzie znajdować się będą ludzie. Sterowanie dostawami enegii jest zdalne, z jednego centrum Siemensa.
Umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym zakłada, że prywatny partner miasta przeprowadzi kompleksową modernizację placówek szkolnych do września przyszłego roku, a pozostałych – do końca 2016. Będzie ona kosztowała Siemensa 30 mln zł.
Pieniądze te miasto spółce zwróci z oszczędności w rachunkach za prąd I ciepło w zmodernizowanych budynkach. W przypadku energii elektrycznej umowa zakłada, że rachunki spadną o 34 proc. Zaoszczędzone pieniądze miasto zwróci Siemensowi. Jeśli oszczędności będą większe niż 34 proc. - środki te zostaną w kasie miasta.
W ten sposób samorząd będzie zwracał owe 30 mln zł przez 17 lat.
Są dwa elementy, które powodują, że umowa Urzędu Miasta Płocka I Siemens jest wyjątkowa: całość spłaty nastąpi z zaoszczędzonych środków (samorządy, które już zawierały takie umowy część spłat przewidują z własnych pieniędzy), a także fakt, że prywatny partner daje gwarancje na swoje urządzenia na cały okres 17 lat (zazwyczaj gwarancja ma dwa, trzy lata).
- Ponad rok trwała procedura wyłonienia partnera, negocjcaje trwały długoo, ale naturalne, że każda ze stron chciała dobrze zabezpieczyć swoje interesy (dialog konkurencyjny prowadzony z firmą Siemens zaczął się w sierpniu 2014 roku) – podkreślał prezydent Nowakowski.
- Prace możemy zaczynać już w styczniu – dodawał wiceprezydent Jacek Terebus.
- To najdłużej trwająca umowa tego typu. Dziś znajdujemy sie na początku tej drogi, cenę sukcesu zobaczymy za 17 lat – podkreślał z kolei dyrektor Działu Efektywności Energetycznej Siemens Marek Tobiacelli.
A Rafał Cieślak – radca prawny z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak&Kordasiewicz uzupełnił: - Umowa, którą państwo podpisujecie doskonale wpisuje w maksymę, którą zawiera herb Płocka I mówi o wzbogacaniu miasta przez męstwo I pracę. Do zawarcia partnerstwa publiczno-prywatnego potrzeba męstwa. Wiele organów powołanych do kontroli przyglądało się umowom PP-P zawieranym przez samorządy I wnisoki były pozytywne. Także w przypadku Płocka bezpieczeństwo prawne zostało zagwarantowane. W obecnej perspektywie unijnej możliwa jest realizacja projektów hybrydowych – właśnie takich jak ten z prywatnym partnerem. Umowę przygotowaliśmy w taki sposób, by można było sięgnąć po dotację z UE I okres trwania umowy skrócić – powiedział.
- Przetarliśmy pewien szlak I teraz zastanawiamy się nad kolejnymi umowami tego typu, np. na wymianę oświetlenia ulicznego na energoooszczędne – dodał wiceprezydent Jacek Terebus.
Siemens Sp. z o.o. to polska spółka regionalna globalnego koncernu Siemens AG, istniejąca od 1991 roku, jest firmą z branż elektronicznej i elektrotechnicznej. Oferuje na polskim rynku rozwiązania i produkty Siemensa, a także usługi inżynieryjne, doradcze i serwisowe z zakresu automatyki oraz techniki napędowej dla przemysłu, instalacji i systemów wytwarzania energii, a także jej przesyłu i rozdziału, techniki i aparatury medycznej, transportu szynowego, systemów zarządzania obiektami oraz infrastruktury komunalnej i specjalistycznej. Szczególne miejsce w ofercie zajmują kompleksowe usługi zarządzania zużyciem energii.
To nie pierwszy projekt efektywności energetycznej Siemensa realizowany w formule PPP. Między innymi w 2010 roku podpisana została umowa obejmująca obiekty oświatowe zlokalizowane w Radzionkowie. Początkowe założenia kontraktowe na poziomie około 54 proc. oszczędności zużycia energii zostały przekroczone. Po pierwszym roku funkcjonowania projektu miasto zaoszczędziło aż 55 proc. zużycia energii cieplnej. Kolejne lata przyniosły oszczędności na poziomie 57- i 58 proc. Wiedza ekspercka i doświadczenie budowane od lat, pozwalają Siemensowi oferować optymalne rozwiązania – dopasowane do potrzeb poszczególnych budynków. Skorzystały już z tego samorządów w Radzionkowie, Kluczborku, Wołowie, Karczewie, Sosnowcu, Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Dębem Wielkim, Świdnicy, Piekoszowie.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo