Podsłuch w telefonie pod kątem prawnym
źródło: Materiał partnera
2020-02-21r.

Zdrada, kontrola dziecka czy pracowników - powodów podsłuchiwania innych ludzi jest tak wiele, jak wielu jest użytkowników podsłuchów. Jednak podsłuch w telefonie, choć stanowi legalne urządzenie, powinien być użytkowany jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Jak polskie prawo reguluje tę kwestię?
- Podsłuch telefonu a Kodeks Karny
- Podsłuch w telefonie dziecka i pracownika
- Podsłuch na telefon należący do życiowego partnera
Prawo do prywatności to jedno z podstawowych praw, jakie każdemu obywatelowi Polski gwarantuje Konstytucja. Jako dokument nadrzędny, zapewnia Polakom także prawo do ochrony komunikowania się i swobody, a według obowiązującego orzecznictwa, podsłuch telefonu prawa te narusza.
Podsłuch telefonu a Kodeks Karny
Podsłuch telefonu przeprowadzany w złej wierze i w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami podlega karze jako przestępstwo przeciwko ochronie informacji, na podstawie art. 267 §3 Kodeksu Karnego. Każdemu, kto bezprawnie używa podsłuchu w telefonie lub innego urządzenia, np. wizualnego, w celu pozyskania informacji, grozi kara. Może to być grzywna albo ograniczenie lub pozbawienie wolności nawet na 2 lata!
To ważne z perspektywy określenia, czy założenie podsłuchu na telefon jest legalne. Istotną rolę odgrywa cel podsłuchu i zamiar uzyskania informacji, zatem jeśli podsłuch telefonu jest prowadzony w celu nagrywania rozmów własnych z małżonkiem, adwokatem, dzieckiem lub jakimkolwiek innym rozmówcą, działanie to ma charakter legalny. Według orzecznictwa zdobyte w ten sposób nagranie może stanowić nawet dowód w sądzie. Traktuje się je wtedy jako dokument, a więc możliwe powinno być sprawdzenie czy jest unikalne i nie zostało zmanipulowane lub sfałszowane.
Podsłuch w telefonie dziecka i pracownika
Dziecko, podobnie jak osoba dorosła, ma prawo do prywatności, które gwarantuje mu Konwencja o Prawach Dziecka. Jednocześnie rodzic lub prawny opiekun ma obowiązek sprawowania kontroli nad dzieckiem w takim stopniu, w jakim kontrola ta ma za zadanie zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Nie oznacza to jednak, że można bezkarnie podsłuchiwać dzieci. Przykładowo, nastolatek jest już samodzielny i świadomy, dlatego w tym wypadku założenie podsłuchu na telefon byłoby dużym nadużyciem.
Z podobnymi wyjątkami można spotkać się w miejscu pracy. Pracodawca, w celu ochrony własnego mienia i poufnych informacji, może założyć podsłuch w telefonie pracowników. Warunkiem jest jednak uzyskanie ich zgody. Tak założony podsłuch może być użytkowany jedynie czasowo, np. do momentu, aż pracodawca zdobędzie dowody na popełnienie przestępstwa, o które podejrzewał swojego pracownika. Temat podsłuchów w miejscu pracy jest kontrowersyjny w firmach, w których funkcjonuje call center. W miejscach tych często rozmowy pracowników z klientami są nagrywane non stop. Jest to w pełni legalna procedura pod warunkiem, że pracodawca poinformuje pracownika o konieczności nagrywania jego rozmów.
Podsłuch na telefon należący do życiowego partnera
Przeciętny Polak, który na co dzień nie musi używać urządzeń i technologii służących do podsłuchiwania, zaczyna je wykorzystywać najczęściej w przypadku chęci wykrycia zdrady przez życiowego partnera. To praktyka częsta, ale kontrowersyjna, narusza bowiem nie tylko konstytucyjne prawo do prywatności drugiego człowieka, ale często jest odbierana przez partnera jako brak zaufania. Podsłuch na telefon Polacy zakładają swojemu partnerowi nie tylko w przypadku podejrzenia zdrady, ale również dla sprawowania kontroli nad jego życiem, co znacznie wykracza poza dozwolone prawnie ramy użycia podsłuchu.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo