Pompy ciepła Płock – jak wybrać odpowiedni model?
źródło: Materiał partnera
2024-09-02r.
Rozważasz montaż pompy ciepła w Płocku? Wybór odpowiedniego urządzenia to kluczowa kwestia – poprawnie dopasowane parametry gwarantują jego wydajną i niezawodną pracę oraz maksymalne możliwe oszczędności finansowe. Zobacz, czym się kierować.
Zacznij od ustalania zapotrzebowania na ciepło budynku
Przy doborze pompy ciepła kluczową kwestią jest nie tyle powierzchnia budynku, co jego OZC (obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło). To parametr, który informuje o tym, ile energii termicznej będzie musiało dostarczyć urządzenie.
Pierwsza kwestia to dopasowanie pompy do strefy klimatycznej zamieszkania. Płock, zgodnie z przyjętą klasyfikacją, znajduje się w strefie III. To oznacza, że przy wyliczeniach bierze się pod uwagę spadek temperatury na zewnątrz do -20°C. Oczywiście takie wartości to, zwłaszcza w obliczu ocieplenia klimatu, ekstremum. Musisz mieć jednak pewność, że pompa będzie wydajna nawet jeśli pojawią się duże przymrozki.
W strefie III możesz bez obaw sięgnąć po powietrzną pompę ciepła, która ma odpowiedni temperaturowy zakres pracy. Właściwy model znajdziesz np. w porównywarce Pompy.app.
Przy ustalaniu zapotrzebowania budynku na ciepło zwróć też uwagę na jego parametry. Istotne będą:
- powierzchnia okien oraz zapewniamy przez nie poziom termoizolacji;
- powierzchnia ścian zewnętrznych, podłóg, stropów i dachu; pamiętaj, że te przestrzenie również mogą być źródłem strat ciepła;
- typ wentylacji w budynku – najkorzystniejsza to wentylacja mechaniczna z rekuperacją.
Aby informacje o OZC były jak najprecyzyjniejsze, warto zlecić wykonanie kalkulacji zewnętrznemu audytorowi albo ekspertom z firmy odpowiedzialnej za montaż pompy.
Ustal zapotrzebowanie na c.w.u.
Pompa ciepła może zapewnić również podgrzew ciepłej wody użytkowej. Model z taką funkcją to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, dzięki któremu zyskasz oszczędności przez cały rok. Zanim jednak wybierzesz odpowiednie urządzenie, oblicz zapotrzebowanie na to medium. Przy jego wyliczaniu ważne są: stała liczba mieszkańców domu, dostęp do cyrkulacji c.w.u., a także typ wyposażenia łazienki, np. prysznic czy wanna.
Określ typ odbiorników ciepła
Pompa ciepła najlepiej współpracuje z ogrzewaniem niskotemperaturowym, a zatem np. z tzw. podłogówką. Uspokajamy jednak: jeśli nie chcesz wymieniać grzejników w starym domu, wcale nie musisz tego robić. Dostępne są także urządzenia, które będą współpracować z tradycyjnymi kaloryferami lub z klimakonwektorami.
Dobierz moc pompy ciepła
Przy dopasowaniu tego parametru weź pod uwagę wszystkie kwestie opisane powyżej. Pamiętaj, że dla strefy klimatycznej III punkt biwalentny wynosi 9C i to do niego powinno się odnosić, określając moc pompy ciepła.
Wybierz odpowiedni model pompy ciepła
Już wiesz, jakimi kryteriami należy się kierować przy zakupie pompy do Twojego domu. Pozostaje więc tylko (i aż) porównać ze sobą modele urządzeń wpisujących się w te wymagania i wybrać najlepsze. Przy podejmowaniu decyzji koniecznie zweryfikuj wskaźniki SCOP W35 oraz SCOP W55. Im wyższe, tym bardziej wydajne będzie urządzenie.
Znajdź wykonawcę pomp ciepła w Płocku
Kiedy już udało Ci się doprecyzować, czego potrzebujesz, czas na wybór ekipy, która przeprowadzi montaż pompy ciepła w Płocku. W tym mieście i w okolicach działa wiele firm – zarówno tych operujących na skalę lokalną, jak i ogólnopolską.
Przy poszukiwaniu odpowiedniej firmy weź pod uwagę:
- doświadczenie na rynku;
- opinie, np. z Google (choć pamiętaj, aby traktować je jedynie jak wskazówkę, a nie jako wyrocznię);
- zakres świadczonych usług – dobrym wyborem może być np. współpraca z partnerem, który pomoże na każdym etapie, włącznie z ubieganiem się o dofinansowanie na pompę z programu Moje Ciepło albo Czyste Powietrze.
A co z ceną? Pamiętaj, że koszt pompy ciepła to nie jedyny wydatek powiązany z inwestycją. Dodatkowe poniesiesz np. w związku z inwestycją w:
- orurowanie i armaturę;
- bufor ciepła;
- zawory, filtry, pompy obiegowe;
- górne źródło ciepła, np. gdy wymieniasz stare grzejniki na podłogówkę;
- zasobnik c.w.u.;
- system przeciwzamrożeniowy.
Ostatnim wydatkiem będzie ten związany z samą robocizną. W Płocku stawki są zróżnicowane, m.in. w zależności od złożoności wybranego urządzenia i poziomu skomplikowania montażu. Jednak przy wyborze powietrznej pompy ciepła możesz się spodziewać ceny w przedziale ok. 4,5 tys. – 12 tys. zł.
Pamiętaj, że cena nie powinna być czynnikiem ostatecznie decydującym o wyborze. Czasami warto nieco dopłacić do urządzenia lub kosztu obsługi, aby cieszyć się większymi oszczędnościami w długiej perspektywie.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo