Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Powrót Aktualności

Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej czyli jak wyjechać do sanatorium z ZUS-em

źródło: Informacja prasowa
2024-04-18r.

Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej od 1996 r. Co roku kilkadziesiąt tysięcy osób korzysta z bezpłatnego pobytu, zabiegów i zajęć w ramach tego programu.  Tylko w 2023 roku z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS-u skorzystało ponad 48,4 tys. osób. Zdecydowanie częściej z możliwości poprawienia swojego stanu zdrowia korzystają kobiety. Stanowią 59 proc. wszystkich osób skierowanych na rehabilitację. Najwięcej osób rehabilitowanych było z powodu chorób narządu ruchu w systemie stacjonarnym –33,4 tys. i w systemie ambulatoryjnym – 6 tys. Kolejna grupa, to osoby  z chorobami narządu głosu – 2,8 tys. - informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

 

Klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych chętnie korzystają z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS-u, tym bardziej że ośrodki, do których wysyła Zakład, są zlokalizowane na terenie całej Polski, w tym w wielu miejscowościach uzdrowiskowych. Zainteresowanych wyjazdem nie brakuje, zwłaszcza że osoba skierowana do sanatorium z ZUS-u nie ponosi żadnych kosztów związanych z rehabilitacją, wyżywieniem czy zakwaterowaniem. Leczenie jest finansowane w całości przez Zakład, który również pokrywa koszty dojazdu do sanatorium i z powrotem najtańszym środkiem komunikacji publicznej.

 

O skierowaniu na rehabilitację leczniczą i jej formie decyduje lekarz orzecznik ZUS. Rehabilitacja może odbywać się w systemie ambulatoryjnym, czyli 24 dni zabiegowe bez noclegu w ośrodku  znajdującym się w miejscu zamieszkania. Może być też przeprowadzona stacjonarnie. W przypadku tej drugiej kuracjusz może spędzić ponad trzy tygodnie w sanatorium. Schorzenia, jakie można rehabilitować w ramach  prewencji rentowej to: narządy ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, narządy głosu, a także schorzenia psychosomatyczne, np. zaburzenia nerwicowe. Z sanatorium mogą skorzystać także osoby po leczeniu nowotworu piersi. Natomiast w systemie ambulatoryjnym można rehabilitować narządy ruchu, układu krążenia, w tym monitorowanego telemedycznie. W województwie mazowieckim w Warszawie, Płocku i Radomiu są ośrodki, w których można rehabilitować narząd ruchu w systemie ambulatoryjnym. 

 

Kto może skorzystać z rehabilitacji leczniczej 

Z rehabilitacji leczniczej mogą skorzystać osoby, które są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy, a jednocześnie rokują odzyskanie tej zdolności poprzez skorzystanie z leczenia. Muszą także spełnić jeden z warunków.  Aby skorzystać z rehabilitacji leczniczej ZUS, trzeba podlegać chociaż jednemu z ubezpieczeń społecznych (emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu lub wypadkowemu). O skierowanie mogą również ubiegać się osoby, które przebywają na zwolnieniu lekarskim (mają  uprawnienia do zasiłku chorobowego), czy świadczeniu rehabilitacyjnym. Z programu, który poprawi kondycję zdrowotną, może również skorzystać emeryt, ale tylko wtedy, gdy jest jeszcze aktywny zawodowo i podlega chociaż jednemu z ubezpieczeń społecznych. Prawo do rehabilitacji leczniczej ma również osoba, która pobiera rentę okresową z powodu niezdolności do pracy, a także osoba na rencie socjalnej przyznanej na czas określony, jeśli jednocześnie podlega ubezpieczeniom społecznym lub ma prawo do zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego.

 

Od czego zacząć?

Starania o wyjazd do sanatorium należy rozpocząć od wizyty u lekarza prowadzącego, który wypełni wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej (formularz PR-4).  To może być lekarz pierwszego kontaktu albo specjalista. Następnie wniosek należy złożyć do ZUS-u lub przesłać go za pośrednictwem poczty. A jeśli lekarz wypełni wniosek o rehabilitację w trakcie wizyty, to może przesłać wniosek w formie elektronicznej  przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, wtedy nie trzeba drukować wniosku i przynosić  go osobiście do ZUS-u.

 

- Do wniosku należy dołączyć dokumentację medyczną z przebiegu leczenia. Kolejny krok to badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który oceni czy po rehabilitacji w ośrodku chory ma szansę na odzyskanie zdolności do pracy. Jeśli tak, to lekarz wystawi orzeczenie o celowości przeprowadzenia rehabilitacji leczniczej. Wydaje wówczas zawiadomienie o skierowaniu na kurację leczniczą, które zawierać będzie termin rehabilitacji, adres ośrodka oraz najważniejsze informacje dotyczące organizacji turnusu rehabilitacyjnego w ośrodku. Jeśli dokumentacja medyczna będzie wystarczająca do wydania orzeczenia o potrzebie wyjazdu, ZUS może skierować do sanatorium w tzw. trybie zaocznym. Wówczas bezpośrednie badanie pacjenta przez lekarza orzecznika nie będzie konieczne – tłumaczy rzecznik.

 

Lekarz orzecznik ZUS może skierować na rehabilitację leczniczą nie tylko na wniosek lekarza, u którego pacjent się leczymy, ale także podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym aktualnie przebywa chory albo podczas badania gdy stara się o świadczenie rehabilitacyjne czy rentę z tytułu niezdolności do pracy. W razie odmowy skierowania na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS na wniosek lekarza leczącego  można wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu w ciągu 14 dni od otrzymania orzeczenia.

 

Czas oczekiwania na wyjazd do sanatoriów jest różny. Najdłużej czeka się na miejsca  w sanatoriach, w których rehabilitowane są narządy ruchu i głosu. Tu oczekiwać na wyjazd możemy nawet kilka miesięcy. Aktualna mapa ośrodków rehabilitacyjnych jest dostępna na stronie  https://www.zus.pl/swiadczenia/prewencja-i-rehabilitacja/prewencja-rentowa/kierowanie-na-rehabilitacje-lecznicza-w-ramach-prewencji-rentowej-zus.

 

Wojciech Ściwiarski

regionalny rzecznik prasowy ZUS

w województwie mazowieckim

Drukuj
    • Numer alarmowy- 112
    • Pogotowie ratunkowe- 999
    • Policja- 998
    • Straż Miejska- 986
    • Pogotowie Ciepłownicze- 993
    • Pogotowie Energetyczne- 991
    • Pogotowie Gazowe- 992
    • Pogotowie Wodno-Kanalizacyjne- 994
    • Pogotowie drogowe- 954, 24 268-02-22
    • Pogotowie elektryczne- 24 264-03-08
    • Pogotowie hydrauliczne- 24 264-55-94
    • Pogotowie opiekuńcze- 24 262-36-85
    • Pogotowie weterynaryjne- 24 262-40-72,   262-39-92
    • Rejonowe Płockie WOPR- 24 262-92-28
  • Kurs średni z dnia 2025-04-06

    • USD
      4,3341
      +0,23
    • USD
      4,3341
      +0,23
    • USD
      4,3341
      +0,23
    • EUR
      4,7073
      -0,24
    • EUR
      4,7073
      -0,24
    • EUR
      4,7073
      -0,24
    • CHF
      4,7014
      -0,22
    • CHF
      4,7014
      -0,22
    • CHF
      4,7014
      -0,22
    • GBP
      5,3443
      -0,38
    • GBP
      5,3443
      -0,38
    • GBP
      5,3443
      -0,38

    * portal plocman nie ponosi odpowiedzialności za aktualność umieszczonych danych umieszczonych danych




Nove  Kino  Przedwiośnie  zaprasza

  • repertuar
  • aktualności
rezerwacja

Kalendarz imprez

Pon Wt Śr Czw Pi Sob Nie
1 2 3 4 5 6
7
7.4.2025

* Najgłośniejsza akcja profilaktyczna tej wiosny w Płocku! „BądźMY Oryginalni!” już 7 kwietnia z telewizyjnym rozmachem i festiwalową energią!

Już w najbliższy poniedziałek, 7 kwietnia, Płock stanie się gospodarzem jednej z najbardziej wyczekiwanych akcji profilaktycznych w Polsce – ogólnopolskiej trasy „BądźMY Oryginalni!”. To wydarzenie o ogólnokrajowym zasięgu odbędzie się dokładnie w Światowy Dzień Zdrowia, podkreślając znaczenie troski o młodych ludzi w czasach pełnych wyzwań.

* Najgłośniejsza akcja profilaktyczna tej wiosny w Płocku! „BądźMY Oryginalni!” już 7 kwietnia z telewizyjnym rozmachem i festiwalową energią!

Po raz kolejny ruszyła ogólnopolska, wiosenna akcja psychoedukacyjna „BądźMY Oryginalni!” marki Agencja Profilaktyki Zdrowia Psychicznego „Projektanci Dobrostanu”, która jest profesjonalnym działaniem profilaktycznym dla nastolatków. Cały program „BądźMY Oryginalni!”, stworzony przez „Projektantów Dobrostanu”, to psychoedukacyjne spotkania autorskie o charakterze profilaktycznym w zakresie projektowania dobrostanu dot. zdrowia psychicznego z nastolatkami w wielu miastach w Polsce, podczas których twórca, producent i promotor programu, doświadczony profilaktyk, socjoterapeuta i psycholog - Adrian Zalewski, wraz ze współtwórczynią programu, psychologiem i trenerem mentalnym - Aną Zalewską oraz cenionym artystą młodego pokolenia - Adamo RUDNIK, raper, który w swojej twórczości od wielu lat niesie bardzo ważny społeczny przekaz, podejmą psychoedukacyjne działania na rzecz zdrowia psychicznego nastolatków. Oryginalnej akcji towarzyszy ambasadorka empatii i przyjaźni piesek o imieniu Kejsi. Tematem przewodnim drugiej edycji, wiosennej, ogólnopolskiej akcji będzie bycie oryginalnym, które twórcy i realizatorzy programu rozumieją jako bycie sobą! Akcja BądźMY Oryginalni!” została objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

8 9 10 11
11.4.2025

* Do Płocka wracają Food Trucki od Food Truck Festivals

Plac przy Galerii Wisła zamieni się w kulinarną strefę pełną wyjątkowych smaków. To będzie prawdziwa uczta dla miłośników dobrego jedzenia.

12
12.4.2025

* O mało co…

"O mało co…" Dereka Benfielda to gwiazdorska komedia teatralna, w której sport, jedzenie i ubrania często zmieniają swoje przeznaczenie!
 

* O mało co…

"O mało co…" Dereka Benfielda to gwiazdorska komedia teatralna, w której sport, jedzenie i ubrania często zmieniają swoje przeznaczenie!
 

* O mało co…

"O mało co…" Dereka Benfielda to gwiazdorska komedia teatralna, w której sport, jedzenie i ubrania często zmieniają swoje przeznaczenie!
 


imprezy trwające:

* Do Płocka wracają Food Trucki od Food Truck Festivals

Plac przy Galerii Wisła zamieni się w kulinarną strefę pełną wyjątkowych smaków. To będzie prawdziwa uczta dla miłośników dobrego jedzenia.

13
13.4.2025

imprezy trwające:

* Do Płocka wracają Food Trucki od Food Truck Festivals

Plac przy Galerii Wisła zamieni się w kulinarną strefę pełną wyjątkowych smaków. To będzie prawdziwa uczta dla miłośników dobrego jedzenia.

14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30