Relacja z otwarcia Pałacu w Sannikach
źródło: Informacja prasowa
2014-09-23r.
Uroczystość otwarcia XVIII-wiecznego pałacu odbyła się w minioną sobotę w Sannikach, kończąc jednocześnie realizację projektu unijnego pn. „Rewaloryzacja Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach”, dzięki któremu możliwe było odrestaurowanie budynku i otaczającego go parku.
Gospodarzami uroczystości byli marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wójt gminy Sanniki Gabriel Wieczorek i dyrektor Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach Monika Patrowicz.
Specjalnymi gośćmi wydarzenia byli m.in. Ambasador Argentyny Patricia Salas wraz z Monicą Albisu i radca ds. informacji Ambasady Hiszpanii Carmen Batres. Kancelarię Prezydenta RP reprezentowała dyrektor Biura Kultury i Dziedzictwa Narodowego Agnieszka Celeda-Honkisz, a Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych jej dyrektor Mariusz Frankowski. Z kolei na zaproszenie gminy Sanniki w uroczystościach wzięła także udział delegacja z zaprzyjaźnionego Chalonnes-sur-Loire z mer francuskiego miasteczka Stellą Dupont na czele. Nie mogło zabraknąć także ordynariusza diecezji łowieckiej, do której należą Sanniki, mianowicie księdza biskupa Andrzeja Dziuby.
Licznych przedstawicieli miały także instytucje kultury zwiazane ze środowiskiem chopinowskim. Towarzystwo im. Fryderyka Chopina reprezentowała dyrekcja w osobach Antoniego Grudzińskiego i Jacka Kowalskiego, swoje delegacje przysłały też m.in. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Fundacja Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju czy Ośrodek Chopinowski w Szafarni.
Uroczystości rozpoczeły się o godz. 14.00 od mszy św. w kościele parafialnym w Sannikach. Po jej zakończeniu przed frontem pałacu rozpoczęła się konferencja organizowana przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych, która była poświęcona realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego w latach 2007-2013. Stosowne informacje na ten temat przedstawili w rozmowie z Miłką Skalską, która prowadziła konferencję, Sylwia Maksim-Wójcick, kierownik Wydziału Wdrażania Priorytetu V i VI RPO WM, i dyrektor Mariusz Frankowski z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Przedsięwzięcia realizowane z unijnych środków zaprezentowali ponadto dyrektor Muzeum Niepodległości dr Tadeusz Skoczek i dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Robert Kochanowicz. W trakcie przerwy przed zaproszonymi gośćmi wystąpił Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki“ oraz pianista Paweł Wakarecy. Ostatnim akcentem konferencji była prezentacja Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina poprowadzona przez dyrektor Monikę Patrowicz.
Czas między zakończeniem konferencji a wieczornymi wydarzeniami poświęcono na zwiedzanie pałacu. Specjalnie na okoliczność uroczystości zwiedzającym udostępniono księgę gości Pałacu myśliwskiego książąt Radziwiłłów w Antoninie, wypożyczoną z Zamku Królewskiego w Warszawie, oraz rysunek autorstwa Fryderyka Chopina przedstawiający Samuela Bogumiła Lindego z Muzeum Malczewskiego w Radomiu, które weszły w skład stałej ekspozycji „Byłem wówczas w Sannikach u Pruszaków. Sanniki, Pruszakowie, Chopin”.
O godz. 20.00 na elewacji pałacu rozpoczął się pokaz multimedialny, który był fragmentem spektaklu „Chopin światłem malowany”, prezentującego historię Sannik, włączywszy w to pobyt Fryderyka Chopina z 1828 r. Pokazowi towarzyszyli RZPiT „Sanniki” oraz aktorzy Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku z Sebastianem Rysiem w roli Chopina.
Po zakończeniu spektaklu na scenie pojawił się Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który dał niespełna godzinny koncert. Jako ostatni wystąpił Stanisław Soyka z zespołem, a finał wydarzenia zwieńczył pokaz laserowy.
Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
Sponsorami i partnerami wydarzenia byli: PESA, Koleje Mazowieckie, Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy, Agencja Rozwoju Mazowsza, Warszawska Kolej Dojazdowa, Krajowa Spółka Cukrowa S.A., MARS Polska, Pietrzak Holding, Orion Ochrona.
Patroni medialni: TVP Warszawa, kulturaonline.pl, Radio Warszawa, Radio Victoria, Radio Sochaczew, Echo Powiatu, Tygodnik Płocki, Nowy Łowiczanin, Portal Płock, Dziennik Płocki, gostynin24.pl, Multi TV.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo