Remont drogi? Korzystaj z kładki pieszo-rowerowej!
źródło: Materiał partnera
2023-01-19r.
Roboty drogowe z jednej strony są nieodzowne, jeśli droga jest w złym stanie i wymaga remontu. Z drugiej jednak – bywają niemałym utrudnieniem nie tylko dla kierowców, którzy muszą korzystać z objazdów, ale również dla pieszych i rowerzystów. Pomocne w takiej sytuacji okazują się kładki pieszo-rowerowe.
Na czas trwania robót drogowych miasto lub gmina mają obowiązek zapewnić pieszym i rowerzystom alternatywne przejście. Przepustowość infrastruktury drogowej zapewnia kładka pieszo-rowerowa, potocznie zwana kładką pieszą. Sprawdź, jakie wymogi powinna spełniać konstrukcja tego typu i dowiedz się, w jakich sytuacjach może, a nawet powinna być montowana.
Kładka pieszo-rowerowa – charakterystyka i zalety
Kładka dla pieszych montowana nad drogą, na której przeprowadzane są roboty, ma charakter tymczasowy. Elementy kładki wykonane są najczęściej ze stali, a warstwa wierzchnia często jest pokryta antypoślizgowym kruszywem. Kładka kompozytowa wykonana ze stali jest też znacznie trwalsza niż zbudowana z drewnianych elementów.
Co ciekawe, taki most dla pieszych i rowerzystów musi spełniać wymogi normy Eurocode LM4 oraz mieścić się w określonych parametrach. Maksymalne obciążenie wynosi 500 kg/m2, szerokość kładki nie może przekraczać 3 metrów, zaś długość 67 m. Kładka pieszo-rowerowa może być dodatkowo wyposażona w różne udogodnienia, takie jak schody, winda osobowa czy rampy.
Co więcej, gmina lub miasto nie musi kupować komponentów, z których zostanie zmontowany tymczasowy most – kładkę kompozytową można wypożyczyć na czas trwania robót drogowych. Jest to rozwiązanie tańsze niż zakup elementów takiej kładki. Ponadto wypożyczona kładka nie generuje problemów z przechowywaniem jej komponentów po zakończonej inwestycji.
Kładka nie tylko pozwala na bezpieczne przemieszczanie się pieszych i rowerzystów. Mogą być w niej również umieszczone przewody instalacji gazowej, hydraulicznej czy elektrycznej.
Należy pamiętać, że kładki pieszo-rowerowe, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do ruchu lekkiego. Nie mogą się po takich mostach poruszać pojazdy silnikowe – nie tylko samochody, ale również motory, motorowery, a także skutery.
Most pieszo-rowerowy nie tylko w miejscach robót drogowych
Kładka dla pieszych i rowerzystów może pojawić się nie tylko nad remontowaną drogą. Takie rozwiązanie potrzebne jest wszędzie tam, gdzie ruch jest utrudniony przez przeszkodę taką jak: rzeka, autostrada, wąwóz czy tory kolejowe.
Kładka dla pieszych nad autostradą czy kładka dla pieszych nad rzeką nie ma wówczas charakteru tymczasowego, a jest na stałe wpisana w krajobraz miejscowości. Często na takich mostach wydzielony jest pas dla rowerzystów, dzięki czemu powstaje wygodna i bezpieczna kładka rowerowa dla amatorów dwóch kółek. Takie mosty rowerowe są często wykonywane ze stali i betonu. Solidne materiały zapewniają im trwałość na lata. Dzięki temu z takich mostów będą mogły korzystać kolejne pokolenia mieszkańców, a władze miasta nie będą narażone na koszty związane z częstym remontem kładek.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo