Rogówka w kształcie stożka – czy wiesz, jakie to schorzenie?
źródło: Materiał partnera
2021-03-25r.
Rogówka jest bardzo istotą częścią naszego oka. Ochrania je od zewnątrz, a także załamuje i skupia światło, dzięki czemu pośrednio przyczynia się do tego, że widzimy. Jest taka choroba, w której jej kształt ulega zaburzeniu i staje się bardziej wypukły. Mowa oczywiście o stożku rogówki. Poniżej zbieramy najważniejsze informacje na temat tego schorzenia.
Wypukła rogówka to problem. Ale dlaczego?
Rogówka jest niewielką i dość niepozorną strukturą w naszym oku. Aby prawidłowo funkcjonować, musi być gładka, przezroczysta i mieć odpowiedni kształt. Niestety, u niektórych z nas (średnio u 1 na 800 osób) dochodzi do zaburzenia jej parametrów: rogówka staje się m.in. zbyt cienka i w efekcie nadmierne się wybrzusza (uwypukla), przyjmując kształt zbliżony do stożka. Wtedy właśnie mówimy o chorobie zwanej stożkiem rogówki. Schorzenie to najczęściej pojawia się u osób młodych, około 30. roku życia.
Jakie objawy daje stożek rogówki?
Stożek rogówki może objawiać się na wiele różnych sposobów. Jak to często bywa, im bardziej nasilone zmiany w tkance, tym większe dolegliwości dla pacjenta. Do najczęstszych symptomów tego schorzenia należą m.in.:
-
szybko (z miesiąca na miesiąc) pogarszający się wzrok;
-
swędzenie i pieczenie oczu;
-
nadwrażliwość na światło;
-
gorsze widzenie po zmroku i przy słabym oświetleniu;
-
uczucie potrzeby pocierania oczu;
-
trudności z doborem właściwych okularów;
-
zmniejszona tolerancja soczewek kontaktowych (np. częste wypadanie ich z oczu).
Na wczesnym etapie stożek rogówki może przebiegać bezobjawowo. Pojawienie się pierwszych dolegliwości pacjenci często wiążą z czymś zupełnie innym, np. intensywną pracą przy komputerze, alergią lub po prostu zmęczeniem. Tymczasem wczesna diagnostyka pozwala osiągnąć lepsze efekty w walce ze stożkiem. W szybkim wykryciu ewentualnego problemu pomoże regularne odwiedzanie okulisty i badanie wzroku! Polecamy zajrzeć też tutaj: https://vidiummedica.pl/pierwsze-objawy-stozka-rogowki-tego-nie-lekcewaz-vidium-medica-krakow/.
Przyczyny stożka rogówki
Niestety bezpośrednia przyczyna rozwoju stożka rogówki nie została jeszcze poznana. Naukowcy wyszczególnili jednak szereg czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się choroby. Należą do nich m.in.:
-
duża ekspozycja na promieniowanie UV (np. niestosowanie okularów słonecznych z filtrem UV);
-
niektóre choroby oczu, takie jak np. zwyrodnienie barwnikowe siatkówki czy retinopatia wcześniacza;
-
schorzenia związane z atopią (np. atopowe zapalenie skóry, alergie);
-
niepełnosprawność intelektualna;
-
wrodzona łamliwość kości;
-
dysplazja stawów biodrowych;
-
czynniki genetyczne;
-
niewłaściwe używanie soczewek kontaktowych (np. zbyt częste lub długie ich noszenie, brak odpowiedniej higieny);
-
pocieranie oczu (!).
Warto zwrócić szczególną uwagę na te czynniki, które możemy sami zmodyfikować. Jednym z nich jest tarcie oczu – pozornie niewinny nawyk, który występuje u większości z nas. Tymczasem okazuje się, że rzeczywiście wpływa on na zwiększone ryzyko rozwinięcia się stożka rogówki. Dlatego najlepiej zrobimy starając się go oduczyć!
Więcej o przyczynach stożka rogówki przeczytasz też na stronie https://crosslinking.pl/.
Jak można walczyć ze stożkiem rogówki?
Choć stożka w pełni wyleczyć się nie da, można skutecznie hamować jego postępy, dzięki czemu objawy nie będą dokuczliwe i nie wzrośnie ich nasilenie. Im wcześniej rozpoznana choroba, tym lepsze perspektywy terapii. Oto niektóre sposoby terapii:
-
Cross Linking – złoty standard w leczeniu stożka rogówki. Szerzej opisujemy tę metodę w kolejnym akapicie;
-
Pierścienie rogówkowe Intacs – zabieg wszczepienia sztucznych, ale w pełni przyjaznych dla organizmu pierścieni, które pomagają zmniejszyć objawy stożka przez spłaszczenie krzywizny rogówki;
-
Zabieg Topoguided – procedura laserowego wyrównania powierzchni rogówki w oparciu o obraz uzyskany podczas badania zwanego topografią. Obecnie rzadko stosowana.
Cross Linking – najpopularniejsza metoda walki ze stożkiem rogówki
Przyjrzymy się nieco bliżej najczęściej stosowanej metodzie leczenia stożka rogówki. Zabieg Cross Linking to krótka (trwająca ok. 30-40 minut), bezpieczna i skuteczna procedura. Dzięki miejscowemu znieczuleniu - również całkowicie bezbolesna. Polega na nasączeniu rogówki roztworem ryboflawiny (który działa jak fotouczulacz), a następnie naświetleniu jej światłem UV o specjalnie dobranej długości fali.
Dzięki temu dochodzi do pobudzenia tkanki do wytwarzania większej ilości połączeń między cząsteczkami kolagenu. Połączenia te noszą nazwę wiązań krzyżowych (czyli z angielskiego cross linking). Efektem jest zwiększenie wytrzymałości rogówki, wzmocnienie jej i regulacja jej kształtu. Cross Linking można wielokrotnie powtarzać. Zabieg jest bardzo popularny w terapii stożka rogówki na całym świecie - pozwala zahamować postępy choroby, a znane są także przypadki częściowego cofania się schorzenia po jego wykonaniu!
Jednym z miejsc, w których możesz skorzystać z leczenia stożka rogówki pod okiem profesjonalnej i troskliwej kadry, jest Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica. Więcej informacji na temat oferty znajdziesz tutaj: https://vidiummedica.pl/korekta-stozka-rogowki/cennik/.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo