Rozliczenie PIT - Kto ma obowiązek złożenia deklaracji?
źródło: Materiał partnera
2025-02-17r.

Wypełnianie deklaracji podatkowej jest obowiązkowe dla każdego podatnika wymienionego we właściwej ustawie. Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z otrzymaniem kary, dlatego lepiej jest złożyć zeznanie w terminie, by uniknąć kłopotów z urzędem skarbowym. Sprawdź, kto musi złożyć PIT i w jaki sposób zrobić to przed Internet.
- Kto podlega obowiązkowi złożenia deklaracji PIT?
- Rozliczenie PIT 2024 - najważniejsze informacje
- Jak przebiega proces rozliczenia PIT?
- Szybkie i proste rozliczenie online
Większość podatników w Polsce jest zobowiązanych do złożenia deklaracji PIT każdego roku przypadającego po roku podatkowym, w których osiągnęli dochody podlegające opodatkowaniu. Oznacza to, że nawet kilkanaście milionów Polaków i cudzoziemców musi złożyć PIT w terminie do 30 kwietnia kolejnego roku. Jeśli chcesz zrobić to szybko i poprawnie, możesz wypełnić druk przez Internet za pomocą specjalnego programu. Sprawdź, czy podlegasz obowiązkowi złożenia PIT i dowiedz się, jak łatwo prześlesz go do fiskusa z pomocą programu do PIT.
Kto podlega obowiązkowi złożenia deklaracji PIT?
Obowiązek złożenia deklaracji PIT w Polsce mają osoby, które w danym roku podatkowym osiągnęły dochody podlegające opodatkowaniu. Dotyczy to głównie etatowców, którzy w większości przypadków wypełniają PIT-37. Ponadto obowiązek ten ciąży na przedsiębiorcach, prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej (PIT-36), podatkiem liniowym (PIT-36L) lub ryczałtem ewidencjonowanym (PIT-28), a także na emerytach i rencistach, którzy w razie chęci skorzystania z ulg muszą samodzielnie wypełnić druk PIT. Istnieje także szereg innych osób, które muszą wypełniać co roku formularze PIT - ten temat dokładnie omawia portal podatkowy.
Rozliczenie PIT 2024 - najważniejsze informacje
Podstawą prawną dotyczącą opodatkowania PIT jest ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, znana jako ustawa PIT. Kwestie związane z opodatkowaniem w formie ryczałtu reguluje z kolei ustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osób fizycznych, zwana ustawą ryczałtową. Określa ona bardziej ograniczony zakres opodatkowania - podlegają jej wyłącznie podatnicy rozliczający się na podstawie ryczałtu.
Najczęściej stosowaną formą opodatkowania dochodów jest skala podatkowa, która obejmuje dwa progi podatkowe – 12% i 32%. Obowiązujący limit dochodu wynosi 120 000 zł, a roczna kwota obniżająca podatek to 3 600 zł. W określonych przypadkach możliwe jest zastosowanie jednolitej stawki 19% dla dochodów pochodzących z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji księgowej. Wybór tej formy opodatkowania wymaga złożenia przez podatnika pisemnego oświadczenia do właściwego urzędu skarbowego. Ponadto niektóre dochody podlegają wyłącznie opodatkowaniu według stawki 19%, w tym dochody z określonych źródeł kapitałowych, takich jak sprzedaż papierów wartościowych czy instrumentów finansowych, a także przychody ze sprzedaży nieruchomości i określonych praw majątkowych. W każdym wymienionym przypadku bez względu na wysokość dochodów i stawki podatku pojawia się obowiązek rocznego rozliczenia podatku PIT.
Jak przebiega proces rozliczenia PIT?
Proces rozliczania PIT i jego wysyłki do właściwego urzędu skarbowego rozpoczyna się od przygotowania dokumentów niezbędnych do wypełnienia druku. Są to przede wszystkim: PIT-11, księga przychodów i rozchodów dla przedsiębiorców, a także dokumenty potwierdzające prawo do skorzystania z różnych ulg. Dzięki nim można kolejno wypełnić wszystkie wymagane rubryki w deklaracji, a następnie wysłać gotowy PIT do fiskusa. Wysyłka odbywa się poprzez bezpieczny, szyfrowany portal, który dokładnie weryfikuje tożsamość użytkownika i chroni jego dane. Dodatkowo użytkownik ma możliwość skorzystania z programu do PIT, który pomoże mu samodzielnie złożyć zeznanie, a nawet gdy robi to po raz pierwszy i ma znikomą wiedzę z zakresu prawa podatkowego.
Zeznanie PIT za pośrednictwem Internetu obejmuje także możliwość wypełnienia i przesłania formularza PIT-0, na którym można wykazać m.in. prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej, rehabilitacyjnej lub termomodernizacyjnej. Dzięki temu podatnik może odzyskać część zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy i podreperować domowy budżet.
Szybkie i proste rozliczenie online
Serwis Podatnik.info oferuje narzędzie do rozliczania, czyli program PIT, które umożliwia szybkie i wygodne wypełnienie oraz wysyłkę deklaracji podatkowej online. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi i automatycznym podpowiedziom użytkownicy mogą łatwo uniknąć błędów i skorzystać z dostępnych ulg podatkowych. Darmowy program do PIT zapewnia również bezpieczeństwo danych oraz możliwość sprawdzenia statusu złożonego zeznania. Dzięki temu podatnik ma pewność, że prawidłowo przeprowadził proces składania zeznania podatkowego, a na potwierdzenie tego ma urzędowe poświadczenie odbioru, które może przedkładać we wszelkich wymagających tego instytucjach.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo