Szkolenie dla dyspozytorów medycznych
źródło: plocman.pl
2011-03-23r.
Jego celem jest również przygotowanie dyspozytorów medycznych do pracy zgodnie z nowym planem ratownictwa medycznego dla Mazowsza. Zajęcia trwają od 21 do 24 marca 2011. Uczestniczy w nich prawie 300 osób.
Podnoszenie kwalifikacji tej grupy zawodowej jest kluczowe, ponieważ to dyspozytor medyczny jest najważniejszym ogniwem systemu państwowego ratownictwa medycznego. Przyjmuje powiadomienia o zdarzeniach, ustala priorytety i niezwłocznie kieruje karetki pogotowia w odpowiednie miejsce. Ma obowiązek przekazywania niezbędnych informacji osobom udzielającym pierwszej pomocy do czasu przyjazdu ambulansu. Osoba na tym stanowisku musi być opanowana i nie może popadać w rutynę, ani ulegać wpływom środowiska zewnętrznego. Jej decyzje mają charakter natychmiastowej wykonalności.
Podczas szkolenia omawiane są m.in. najczęściej popełniane przez dyspozytorów medycznych błędy, do których zalicza się m.in. zbyt powierzchowny wywiad z wzywającym pomocy. Takie sytuacje często prowadzą do wysłania ambulansu w sytuacji, kiedy pomocy powinna udzielić jednostka podstawowej opieki zdrowotnej – powiedział Michał Borkowski, dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
Szkolenie służy także poprawie współpracy dyspozytorów z lekarzem koordynatorem ratownictwa medycznego, który uzyskuje od nich informacje o zadysponowaniu lub odmowie wysłania zespołu ratownictwa medycznego oraz o liczbie i rodzaju dostępnych zespołów. Koordynuje współpracę dyspozytorów w przypadku zdarzeń wymagających użycia jednostek spoza obszaru działania jednego dysponenta jednostki. Lekarz koordynator pełni całodobowe dyżury w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Jednym z głównych celów szkolenia jest też zwiększenie współpracy LPR z dyspozytorami. Obecnie jednym z podstawowych mankamentów systemu jest brak angażowania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do wypadków, szczególnie na trasach wojewódzkich. Nowy plan ratownictwa medycznego dla Mazowsza zakłada zwiększenie wykorzystania śmigłowców, zwłaszcza w ciągu dnia – powiedział Michał Borkowski. Podczas szkolenia omawiany jest schemat i przyjęcie wezwania LPR, zasady łączności i komunikację. Dyspozytorzy uzyskują informacje o nowych miejscach do lądowania śmigłowców, wyznaczonych przez mazowieckie gminy.
Zadaniem wojewody mazowieckiego w zakresie ratownictwa medycznego jest wszystkim planowanie, organizowanie, koordynowanie oraz nadzór nad systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne w województwie mazowieckim.
Ivetta Biały
Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo