Ty też możesz pomóc powodzianom
źródło: Informacja prasowa
2024-09-23r.
Południe i południowy zachód Polski w dalszym ciągu walczy z powodzią i jej skutkami. Liczy się każde wsparcie, bo wielu z mieszkańców straciło dorobek życia. Zalane zostały domy, mieszkania, szkoły, schroniska… Ty też możesz pomóc. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje. Zobacz, co możesz zrobić!
Liczba poszkodowanych w wyniku powodzi i skala strat rośnie z każdym dniem. Potrzeby również, te finansowe, jak i materialne.
Nie wiesz gdzie kierować pomoc i jaką?
Skontaktuj się z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim, który zbiera deklaracje, jak firmy i osoby prywatne mogą pomóc. Dzięki temu konkretna pomoc dotrze do potrzebujących. W tym celu został utworzony specjalny adres e-mail: powodzianie@duw.pl. Deklaracje można też składać telefonicznie pod numerem: 71 340 69 91.
Zbiórki organizowane są także przez urzędy miast i gmin w całej Polsce oraz fundacje. Powodzian wspiera m.in. Caritas czy Polski Czerwony Krzyż. Transport zbiórek prowadzonych przez samorządy terytorialne koordynuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki wraz Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej.
Co jest potrzebne?
Obecnie zbierane są m.in.: · ubrania robocze · obuwie gumowe · porządne, grube rękawice robocze, tak aby chronić dłonie przed bakteriami · płyny do dezynfekcji · środki czystości · jedzenie z długim terminem przydatności · agregaty prądotwórcze · latarki · woda pitna · produkty higieniczne (podpaski, pieluchy, papier toaletowy) · środki przeciwbólowe · karma dla zwierząt · koce.
Są to przykładowe rzeczy i produkty wskazane przez Caritas. Szersza lista potrzeb znajduje się na stronie organizacji: https://caritas.pl/powodz/. Przygotowane paczki ze specjalną naklejką (znajdziesz ją w materiałach na dole strony) należy zanieść do najbliższej placówki Caritas wskazanej do obioru paczek.
- Na terenie m. st. Warszawa:
Caritas Polska w centrali CP na ul. Okopowej 55 (ilości niehurtowe, poniżej 1 palety, bez palety - same paczki)
oraz w diecezjach:
Caritas Archidiecezji Warszawskiej (ilości niehurtowe, poniżej 1 palety, bez palety - same paczki)
ul. Krakowskie Przedmieście
62 00-322 Warszawa
+48 22 828 18 15 +48 22 828 18 15
Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej (ilości niehurtowe, poniżej 1 palety, bez palety - same paczki)
ul. Kawęczyńska 49, 03-775 Warszawa
+48 22 619 44 76 +48 22 818 51 67
Mapa oraz wszelkie dane dot. diecezji, które pokrywają się z terenem Województwa Mazowieckiego: https://episkopat.pl/Diecezje
Zbiórki prowadzi także Polski Czerwony Krzyż. Poniżej adresy ich punktów:
Mazowiecki Oddział Okręgowy PCK
ul. Szańcowa 25
Warszawa Wola (przy Metrze Urlychów)
Poniedziałek-piątek 8.00-180, sobota 9.00-15.00
Oddział Rejonowy PCK w Ciechanowie
Ciechanów, ul. Rzeczkowska 11
godz. pon-pt 8.00-18.00, sobota 8.00-14.00
Oddział Rejonowy PCK Ostrołęka
Ostrołęka, ul. Kościuszki 24/26
Poniedziałek –piątek godz. 7.00-18.00
Oddział Rejonowy PCK Płock
Płock, ul. Misjonarska 22
Poniedziałek-piątek godz. 7.30-18.00
Oddział Rejonowy PCK Kozienice
Kozienice, ul. Kopernika 8 lok 30
Poniedziałek-piątek godz. 16.00-17.00 sobota godz. 12.00-13.00
Uwaga na fałszywe zbiórki!
Często jednak pojawiają się ogłoszenia o fałszywych zbiórkach. Oszuści żerują na ludzkich sercach i wyłudzają pieniądze. Dlatego przestrzegamy, aby szczególnie zwracać uwagę, na to w jakich zbiórkach bierzecie udział.
- wspieraj tylko oficjalne zbiórki organizowane przez znane i zaufane organizacje,
- weryfikuj strony internetowe oraz profile społecznościowe, na których publikowane są apele o pomoc (upewnij się, czy organizatorzy udostępniają swój kontakt np. telefon, mail),
- uważaj na podejrzane wiadomości e-mail, SMS-y lub komunikaty w mediach społecznościowych.
W przypadku wątpliwości co do wiarygodności zbiórki, skontaktuj się bezpośrednio z jej organizatorami.
Więcej informacji na ten temat: https://cbzc.policja.gov.pl/bzc/aktualnosci/390,Uwaga-na-mozliwe-oszustwa-w-zwiazku-z-sytuacja-powodziowa.html
Zaangażowanie służb Wojewody w pomoc powodzianom
Służby Wojewody Mazowieckiego od początku czynnie zaangażowały się w działania na terenach dotkniętych powodzią na południu Polski. Ponad 140 policjantów z Komendy Stołecznej Policji oraz 47 funkcjonariuszy z oddziałów prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu pojechało do terenów objętych powodzią. Z kolei z Państwowej Straży Pożarnej z Mazowsza działania na Dolnym Śląsku wspiera 41 strażaków przy użyciu 16 pojazdów. Ponadto w pomoc zaangażowało się 34 ratowników z WOPR z Legionowa, Białobrzegów, Piaseczna, Ciechanowa i Warszawy używając do tego łodzi, skuterów oraz pontonów. W najbliższych dniach pojedzie 22 inspektorów budowlanych: z Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego oraz powiatowych i pomoże w ocenie stanu budynków zniszczonych powodzią.
Ponadto z magazynów Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego trafiło 100 tys. worków, natomiast do Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego 500 tys. Jesteśmy gotowi do udzielania dalszej pomocy i odpowiadamy na wszystkie prośby kierowane z terenów objętych powodzią.
Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo