Wczasy pod gruszą - komu przysługują?
źródło: Materiał partnera
2023-06-13r.
Wczasy pod gruszą to zagadnienie, które interesuje wiele osób. Zastanawiamy się nad tym, czym są takie wczasy i komu przysługują. W tym wypadku warto bliżej przyjrzeć się przepisom prawnym, które rozwiewają wszelkie wątpliwości. Sprawdźmy zatem, co warto wiedzieć o wczasach pod gruszą. Kto może z nich skorzystać? Przez jaką instytucję są wypłacane? O czym należy pamiętać?
Wczasy pod gruszą
Warto wiedzieć, że wczasy pod gruszą to świadczenie, jakie wypłacane jest w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Ten Fundusz tworzony jest przez pracodawców, którzy zatrudniają więcej niż 50 pracowników na pełne etaty. Co w sytuacji, gdy firma zatrudnia mniej niż 50 osób? Wtedy ZSŚS jest tworzony na wniosek zakładowej organizacji związkowej. Pamiętajmy o tym, że nie każdy pracodawca ma obowiązek wypłacania takiego świadczenia.
Kto może skorzystać z wczasów pod gruszą? Ustawodawca wskazuje, że ze środków ZFŚS korzystają pracownicy, ich rodziny, emeryci i renciści oraz inne osoby, którym pracodawca umożliwił takie rozwiązanie, przykładowo wskazując to w regulaminie. Istotne jest to, że wczasy pod gruszą to odmienne świadczenie od świadczenia urlopowego. Spore znaczenie ma w tym wypadku kryterium dochodowe, co wynika z ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. To oznacza, że przyznawanie świadczeń zależne jest od sytuacji materialnej, życiowej i rodzinnej danej osoby.
Co musimy wiedzieć?
W celu skorzystania ze świadczenia tego typu, trzeba wykorzystać 10 dni nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego i złożyć wniosek o przyznanie świadczenia. Więcej informacji o wczasach pod gruszą znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy. Faktem jest, że wczasy pod gruszą mogą zostać przyznane pracownikom udającym się na urlop zimowy i letni. Nie trzeba takiego urlopu spędzać poza domem.
Regulamin ZSŚS powinien zawierać dokładne zapisy dotyczące tego zagadnienia. Spore znaczenie mają informacje takie jak:
- Kto może skorzystać ze świadczenia?
- Jaka jest wysokość i częstotliwość wypłat?
- Ile dni nieprzerwanego urlopu musi wykorzystać pracownik, aby skorzystać z dofinansowania do wakacji?
Jeśli pracodawca zatrudnia 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników, może zrezygnować z działalności socjalnej lub wypłaty wynagrodzenia urlopowego w pierwszym miesiące danego roku.
Wniosek o wczasy pod gruszą
Pracownicy mają za zadanie złożyć oświadczenie o swojej sytuacji rodzinnej i majątkowej. W efekcie pracodawca może określić, w jakiej kwocie pracownikowi przysługują wczasy pod gruszą. W tej sytuacji nie wystarcza jedynie wniosek urlopowy. Co jeszcze warto wiedzieć? Sama kwota świadczenia nie jest dokładnie określona. Wysokość zależy od zarobków pracownika i jego członków rodziny. Istotne jest to, że na wysokość świadczenia nie mają wpływu kryteria typu kwalifikacje, staż pracy i przebywania na urlopie. Nie ma możliwości wypłacenia każdemu takiej samej kwoty. Okazuje się, że pracodawca może samodzielnie określić wysokość świadczenia urlopowego w swoim przedsiębiorstwie.
Wczasy pod gruszą to niezwykle cenione świadczenie, które jest wypłacane wielu pracownikom. Dzięki temu uzyskujemy dodatkowe pieniądze, które możemy przeznaczyć na wakacje lub na inne cele. Bardzo ważne jest to, że świadczenie wypłacane jest w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Najczęściej dotyczy firm, które zatrudniają więcej niż 50 pracowników na pełny etat. Poza tym znaczenie ma tutaj sytuacja majątkowa i rodzinna danego pracownika, co wpływa na wysokość takiego świadczenia.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo