Światowy Dzień Walki z Cukrzycą
źródło: Urząd Miasta Płocka
2013-11-08r.
14 listopada to data symboliczna. 122 lata temu tego dnia urodził się Frederick Banteng, który razem z Charlesem Bestem w 1921 roku odkrył insulinę. To odkrycie stanowiło przełom w leczeniu cukrzycy, dlatego Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna postanowiła ustanowić międzynarodowe święto, które stało się doskonałą okazją do podjęcia próby zwiększenia ogólnej świadomości społeczeństwa na temat cukrzycy.
Cukrzyca to choroba przewlekła. Człowiek w swojej codziennej aktywności psychicznej i fizycznej potrzebuje energii. Aby poszczególne komórki mogły zużytkować glukozę jako materiał energetyczny musi być obecna we krwi insulina. U chorych na cukrzycę trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub produkowana insulina nie jest prawidłowo wykorzystywana przez komórki ciała.
Do najczęstszych symptomów cukrzycy należą: senność, ogólne osłabienie, nudności, utrata wagi mimo prób zaspokojenia silnego głodu, zwiększone pragnienie i związana z tym zwiększona ilość oddawanego moczu. Chorzy na cukrzycę mogą mieć również zaburzenia ostrości widzenia oraz częste, nawracające się infekcje w okolicach narządów płciowych.
Utrzymujący się przez długi czas wysoki poziom cukru jest przyczyną uszkodzenia małych naczyń krwionośnych i dużych tętnic. Zbyt późno wykryta może być przyczyną poważnych powikłań, np. utraty wzroku, niewydolności narządów wewnętrznych czy naczyń krwionośnych. Cukrzyca wcześnie wykryta pozwala uniknąć powikłań.
Według danych z początku 2013 roku na cukrzycę choruje w Polsce ponad 3,1 miliona Polaków, co stanowi około 10,6 proc. dorosłej populacji. W ostatnim dziesięcioleciu liczba chorych z rozpoznaną cukrzycą wzrosła aż dwukrotnie. Szacuje się, że ok. 1 mln chorych w naszym kraju w ogóle nie wie o swojej chorobie. 60 proc. Polaków, u których ryzyko zachorowania na cukrzycę jest wysokie, nie wie lub nie sądzi, że może zachorować. Rzadko kto pamięta o tym, że choroba ta dużo częściej dotyka osób ze znaczną nadwagą lub otyłością. Niestety, pacjenci w dalszym ciągu zgłaszają się do lekarza, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. Dlatego Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej apeluje o skorzystanie z bezpłatnych badań.
Źródło: Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej, opr. mp
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo