Wkręty ciesielskie – co takiego warto o nich wiedzieć?
źródło: Materiał partnera
2023-01-29r.
Drewno od lat towarzyszy nam w branży budowlanej. Co więcej, w wielu miejscach wraca ono do łask. Zresztą, nie od dziś wiadomo, że dobra konstrukcja dachu wymaga dobrego cieśli. Ten z kolei będzie potrzebować wkrętów ciesielskich.
Czym są wkręty ciesielskie?
Jest to rodzaj specjalnych śrub, które służą do mocowania elementów drewnianych. Służą one do tworzenia trwałej i stabilnej struktury z różnymi materiałami budowlanymi. Umożliwia to wykonanie silniejszych połączeń niż za pomocą tradycyjnych gwoździ lub śrub. To z kolei przekłada się na większe bezpieczeństwo za sprawą dobrej stabilności całej konstrukcji.
Jest to rozwiązanie bardzo powszechne, ponieważ samo łączenie poszczególnych elementów jest bardzo proste. Tyczy się to nawet grubych i ciężkich belek. Wkręty ciesielskie (https://te-ch.pl/wkrety-ciesielskie) są więc bardzo praktyczne, dlatego ich obecność w budowlanym świecie nie dziwi.
Na sklepowych półkach natrafimy na dwa rodzaje wkrętów. Pierwszym z nich jest model stożkowy, a drugim talerzykowy. Tak naprawdę różnią się one głównie typem zastosowanych gniazd. Są natomiast kompatybilne z wkrętakami typu TORX.
Jak używać wkrętów ciesielskich?
Dużym atutem jest fakt, że ich użycie nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Na dobrą sprawę wystarczy nam zwykły śrubokręt. Tu jednak należy zastrzec, że przy bardziej skomplikowanych pracach specjaliści najczęściej używają wkrętaków mechanicznych. Jest to spowodowane tym, że mają one bardziej równomierną siłę wkrętu, co naturalnie przekłada się na lepsze mocowanie.
Wkręty cechują się różną długością. Decydując się na konkretny rozmiar musimy kierować się głębokością, na którą przyjdzie nam umieścić wkręt. Zasada jest prosta – musi być on jak najgłębiej umiejscowiony w strukturze drewna.
Wkręty ciesielskie WKRĘT MET
Ten rodzaj wkrętów cechuje się wzmocnionymi właściwościami. Mają one specjalnie opracowany kształt frezującej końcówki. To przekłada się na zmniejszony opór podczas wkręcania. To oczywiście przekłada się na sprawniejszą i lżejszą pracę.
Niektórzy mogą być również zainteresowani wkrętami wyposażonymi w podwójny gwint. Dzięki nim szybciej „chwycimy” drewno przy mniejszej sile ucisku.
Jak wygląda wkręt?
Typowy wkręt prezentuje się następująco:
- Oznaczenie długości – znajduje się ono na główce wkręta, dzięki czemu nawet po jego wkręceniu łatwo go zidentyfikujemy;
- Głębokie gniazdo – dzięki niemy przeniesiemy siłę wkręcającą przy jednoczesnym zapobiegnięciu wyskakiwania bitu;
- Żebra tnące – ich zadaniem jest ułatwienie zagłębienia i wkręcenia główki na równo z powierzchnią metalu;
- Długi frez – poszerza otwór, dzięki czemu możemy wkręcić wkręt przy użyciu mniejszej siły;
- Karby tnące – zapobiegają rozszczepianiu drewna, a także łamią wiór, który powstaje przy wkręcaniu;
- Końcówka wiercąca – dzięki niej możemy lekko wkręcić wkręt nawet bez uprzedniego nawiercenia;
- Gwint – zapobiega ślizganiu się ostrza oraz ułatwia łatwe wkręcenie się w obiekt.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo