Powrót Aktualności

Wszywka alkoholowa Esperal Płock

źródło: Materiał partnera
2021-08-18r.

Wszywka alkoholowa Esperal Płock

Dane publikowane w literaturze psychologicznej i medycznej, a także te przez Komisje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w różnych miastach są spójne i można z nich wywnioskować, że każdego roku zwiększa się liczba osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych, szczególnie zwracając uwagę na alkohol.

Tym samym każdego roku nowi Pacjenci szukają różnych form wsparcia w walce z tym nałogiem, a także odnotowuje się przypadki upijania się wśród kolejnych osób, często coraz młodszych, którzy wykazując ryzykowne zachowania wobec używek, narażają siebie na potencjalne uzależnienie.

Jedną z metod walki z chorobą alkoholową, niezależnie od jej stadium rozwoju jest zastosowanie farmakologicznej metody awersyjnej, popularnie zwanej wszywką alkoholową Esperal.

Wszywka alkoholowa Esperal

Wszywka alkoholowa Esperal ma formę tabletek. Są one przeznaczone do umiejscowienia głęboko pod skórą Pacjenta poprzez ingerencję chirurgiczną. Mimo, iż można go dostać jedynie na receptę i jest w formie okrągłych pastylek, należy podkreślić, iż nie jest to lek na alkoholizm, ponieważ nie obniża on głodu alkoholowego. Przybliżony opis metody działania opisany jest w dalszej części tekstu.

Esperal ma dość ciekawą historię, sięga ona wczesnych lat XX wieku, a samo jego działanie zostało odkryte przez przypadek. Jego działanie antyalkoholowe zostało zauważone przez dr Erika Jacobsena z Kopenhagi, który bardzo często testował na sobie różne medykamenty. Połykając Esperal przed kolacją zakraplaną alkoholem, podczas jej trwania odczuł na sobie jego skutki uboczne. W tym miejscu warto wspomnieć o roku 1945, kiedy duńscy badacze połączyli tą substancję z występowaniem nieprzyjemnych konsekwencji u osób sięgających po alkohol. Przypadkową obserwację przełożono na bardzo rentowną produkcję wyrobów medycznych celem podjęcia walki z alkoholizmem. Lek ten szybko trafił do masowego obrotu w Danii, a następnie na skalę światową. Esperal jest nazwą handlową leku, którego głównym składnikiem jest chemiczny związek organiczny Disulfiram.

Sposób działania Esperalu

Głównym celem stosowania Esperalu, jak i Disulfiramu jest chęć wywołania awersji u osoby, która jest w trakcie farmakologicznego leczenia awersyjnego. Wspomnianą niechęć osiąga się poprzez znajomość konsekwencji, jakie pojawiają się po łączeniu Esperalu z etanolem. Nazywa się to „reakcją disulfiramową”. Dzięki niej, środek, który wcześniej był formą zapewniającą relaks, odprężenie, zapomnienie o problemach lub czynnikiem dodającym pewności siebie i odwagi, nagle zaczyna być kojarzony z bólem, dyskomfortem, strachem i innymi objawami. Dzieje się tak, ponieważ Disulfiram zaburza prawidłową pracę enzymu wątroby o nazwie dehydrogenaza alkoholowa. Jest to kluczowy aspekt, ponieważ właśnie ten enzym odpowiada za proces metabolizowania alkoholu. Jeśli jest on zaburzony, w organizmie człowieka zaczyna kumulować się toksyczny dla organizmu aldehyd octowy. W normalnych warunkach organizm radzi sobie z nim, przekształcając go w znacznie mniej groźny kwas octowy, a następnie wydala go z organizmu. Ze względu na działanie Disulfiramu, proces ten jest zaburzony, a zbyt duże ilości skumulowanego aldehydu dają objawy silnego zatrucia alkoholowego.

Objawy reakcji disulfiramowej

W ten sposób u Pacjenta dochodzi nawet do kilkunastogodzinnego złego samopoczucia, w którym odczuwa on: bóle mięśni, głowy i brzucha, zawroty głowy, wymioty, biegunki, nudności, problemy z oddychaniem, duszności, rozszerzenie naczyń krwionośnych (zaczerwienienie twarzy), skoki ciśnienia, kołatanie serca, nadwrażliwość na bodźce, wzmożoną potliwość, problemy ze snem, stany lękowe. Jak widać, objawy te są bardzo podobne do tych, które pojawiają się przy klasycznym kacu, jednak różnią się od niego długością trwania, a także intensywnością i natężeniem objawów. W przypadku opisywanej reakcji są one wzmożone i bardzo nasilone. W skrajnych przypadkach może dojść do zawału, trwałego uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet śmierci.

Esperal – czy warto?

Farmakologiczna terapia awersyjna na szerokie grono zwolenników, zarówno wśród lekarzy, terapeutów, jak i wśród samych Pacjentów, o czym mogą świadczyć liczne historie ludzi i ich rodzin, którym udało się pokonać uzależnienie i współuzależnienie przy wsparciu ze strony Esperalu. Tym samym jest on środkiem, który pomaga utrzymać wysoki poziom motywacji, a także samozaparcia. Warto dodać, że jego działanie szacuje się od 8 do 12 miesięcy. Jest to czas, kiedy substancja aktywna przenika do organizmu, dzięki czemu reakcja na alkohol zachodzi zawsze, nawet przy niewielkich jego dawkach. Zaszyty pod skóra lek można usunąć jedynie poprzez kolejny zabieg chirurgiczny, wszywki wbrew pozorom nie można przepić. Z tego powodu jest to polecane rozwiązanie dla osób, które szczerze chcą wyjść ze swoich alkoholowych problemów, wspierając się różnymi formami leczenia, takimi jak psychoterapia lub spotkania w grupach AA. Jest to konieczne, ponieważ wszywka stosowana solo generuje ryzyko nawrotu choroby. Konieczne jest przepracowanie mechanizmów powstawania uzależnień, a także nabywania umiejętności radzenia sobie w trudnych chwilach.

Opis zabiegu i przeciwwskazania

Zabieg trwa około 30 minut, jest bezbolesny, mało inwazyjny i w bardzo korzystnej cenie. Na początku przeprowadzana jest konsultacja z lekarzem, który sprawdza istnienie przeciwwskazań zabiegowych, do których zalicza się:

 • Stan nietrzeźwości lub brak zachowanej obowiązkowej 48-godzinnej abstynencji przed zabiegiem. Lekarz wykonuje test alkomatem. Jeżeli wynik jest podwyższony, Pacjent kierowany jest na odtrucie alkoholowe (o ile wyrazi zgodę),
 • Ciąża i karmienie piersią,
 • Nadwrażliwość na składniki tabletki Esperal,
 • Poszczególne choroby przewlekłe: np. choroby układu krążenia i zaburzenia psychiczne.

Następnym krokiem jest podpisanie dokumentów. Pacjent na piśmie wyraża zgodę na zabieg i oświadcza znajomość działania wszywki i konsekwencji złamania abstynencji. Później lekarz podaje znieczulenie miejscowe i kiedy jest ono aktywne, nacina skórę Pacjenta – zwykle w okolicy pośladka. Oryginalne leki  zapakowane fabrycznie, dostępne są od ręki w naszym gabinecie https://esperalwarszawa.pl/. Pod powięziowo za pomocą sterylnych narzędzi chirurgicznych wprowadza odpowiednią dawkę leku. Jest ona dobierana indywidualnie pod Pacjenta i jego cechy, takie jak waga i stopień uzależnienia. Powstała rana jest zaszywana szwami – Pacjent ma do wyboru szwy rozpuszczalne (bardziej komfortowe) lub nierozpuszczalne (mniej komfortowe lecz tańsze). Miejsce ingerencji skalpelem okłada się opatrunkiem, a na koniec podawane są antybiotyki w celach profilaktyki zakażenia drobnoustrojami.

Po zabiegu

Jeszcze tego samego dnia Pacjent może wrócić do swoich codziennych obowiązków, musi jednak ograniczyć w pierwszych dniach ciężką aktywność fizyczną, ponieważ tabletka z lekiem może się np. przesunąć.

Po zabiegu ważne jest, aby pamiętać o regularnym zmienianiu opatrunku. Należy miejsce zabiegowe obserwować. Mimo, iż na co dzień Esperal nie jest wyczuwalny przez skórę, ani nie ogranicza ruchów, a sam zabieg jest bezpieczny, w niektórych przypadkach dochodzi o potraktowania wszywki jak ciała obcego, przez co organizm próbuje ją usunąć. Pojawia się wtedy wyciek z rany i obrzęk. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem. 

Drukuj
  • Numer alarmowy- 112
  • Pogotowie ratunkowe- 999
  • Policja- 998
  • Straż Miejska- 986
  • Pogotowie Ciepłownicze- 993
  • Pogotowie Energetyczne- 991
  • Pogotowie Gazowe- 992
  • Pogotowie Wodno-Kanalizacyjne- 994
  • Pogotowie drogowe- 954, 24 268-02-22
  • Pogotowie elektryczne- 24 264-03-08
  • Pogotowie hydrauliczne- 24 264-55-94
  • Pogotowie opiekuńcze- 24 262-36-85
  • Pogotowie weterynaryjne- 24 262-40-72,   262-39-92
  • Rejonowe Płockie WOPR- 24 262-92-28
 • Kurs średni z dnia 2024-05-27

  • USD
   4,3341
   +0,23
  • USD
   4,3341
   +0,23
  • USD
   4,3341
   +0,23
  • EUR
   4,7073
   -0,24
  • EUR
   4,7073
   -0,24
  • EUR
   4,7073
   -0,24
  • CHF
   4,7014
   -0,22
  • CHF
   4,7014
   -0,22
  • CHF
   4,7014
   -0,22
  • GBP
   5,3443
   -0,38
  • GBP
   5,3443
   -0,38
  • GBP
   5,3443
   -0,38

  * portal plocman nie ponosi odpowiedzialności za aktualność umieszczonych danych umieszczonych danych
Nove  Kino  Przedwiośnie  zaprasza

 • repertuar
 • aktualności
rezerwacja

Kalendarz imprez

Pon Wt Śr Czw Pi Sob Nie