Powrót Aktualności

Zagraniczne projekty edukacyjne w Zespole Szkół w Drobinie

źródło: Informacja prasowa
2022-12-23r.

Zespół Szkół w Drobinie z powodzeniem zrealizował dwa międzynarodowe projekty edukacyjne, które współfinansowane były ze środków Unii Europejskiej:

Projekty europejskie w Szkole

Realizacja projektów ponadnarodowych w Szkole związana jest ze strategicznym celem placówki, związanym z podnoszeniem jakości i efektywności procesu edukacyjnego i kształceniem młodzieży w duchu wzmacniania kompetencji umożliwiających uczniom pełne sukcesów funkcjonowanie w dorosłym życiu, zarówno społecznym, jak i zawodowym. Zespół Szkół Ponadpodstawowych podejmuje liczne inicjatywy związane z modernizacją placówki, kształceniem kadry czy włączaniem innowacji pedagogicznych, a wejście na międzynarodowy, europejski poziom działań, w tym dołączenie do sieci szkół Erasmus+ stanowi ważny krok na tej drodze.

W mijającym roku 2022 Szkoła brała udział w aż dwóch inicjatywach wspieranych ze środków Unii Europejskiej, czyli:

- Projekt „Wzmocnienie kluczowych kompetencji uczniów Technikum w Drobinie”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w Programie Erasmus+

- Projekt „Mobilność zagraniczna narzędziem wzmacniania kluczowych kompetencji uczniów Technikum w ZSP w Drobinie”, finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój.

Celem tych inicjatyw, realizowanych we współpracy z grecką szkołą partnerską Mpakogianni Private School, było zwłaszcza podniesienie poziomu kompetencji kluczowych uczniów, umożliwienie im nabycia wiedzy i praktycznych umiejętności, w tym obszarze cyfrowym i marketingu.

Zagraniczne mobilności uczniów

W ramach obu projektów Szkoła przeprowadziła mobilności ponadnarodowe – zagraniczne wyjazdy uczniów, które dla pierwszej i drugiej inicjatywy objęły czas około dwóch tygodni. W ciągu wyjazdów młodzież realizowała przygotowany z myślą program edukacyjny, uczestnicząc w zajęciach w szkole Mpakogianni. Ich celem było wypracowanie w międzynarodowych, polsko-greckich grupach rezultatów materialnych, czyli profesjonalnych stron internetowych, które poświęcone są tematyce potencjału regionów Tesalii i Mazowsza oraz perspektywom jego rozwoju. Oprócz tego dla uczestników przygotowano szereg zajęć dodatkowych, warsztatów, a przede wszystkim wycieczek, które odbywane były w ramach tzw. „programu kulturowego”. Uczniowie wzięli udział m.in. w rejsie na wyspę Skiathos, odwiedzili Klasztory „Meteory”, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO czy miasto Saloniki. Zwiedzali także mniej oczywiste miejsca, jak np. tradycyjną tłocznię oliwy z oliwek czy Muzeum Ludowe w Gonnoi, założone w zabytkowym domu o budownictwie tradycyjnym dla tego regionu. Wśród innych animacji można wymienić np. lekcje tańca Zorba, które odbywały się w amfiteatrze. Mobilność stanowiła także okazję do szerzenia wiedzy o Polsce i naszej kulturze – podczas pobytu w szkole Mpakogianni uczniowie z Polski przedstawili prezentacje poświęcone Drobinowi i Mazowszu, a także odbyli występy w ramach programu artystycznego, prezentując polską muzykę ludową i popularną.

Uczestnictwo w mobilnościach było bezpłatne. Całość kosztów, w tym transport, zakwaterowanie i wyżywienie, ubezpieczenia czy realizacja programu, pokrywana była z pozyskanego finansowania. Dzięki temu dostęp do nowoczesnych, atrakcyjnych metod podnoszenia kompetencji uzyskali też uczniowie o trudnej sytuacji materialnej.

Efekty realizacji projektów

Dzięki udziałowi w projektach młodzież Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Drobinie zwiększyła poziom swoich kompetencji kluczowych, w tym zwłaszcza językowych, cyfrowych, kulturowych i związanych z rozumieniem i tworzeniem informacji. W ślad za tym szło podnoszenie poziomu wiedzy z przedmiotów podstawy programowej i nabycie praktycznych umiejętności, jak choćby projektowanie i budowanie stron internetowych, obróbka graficzna zdjęć czy optymalizacja stron dla wyszukiwarek. Dzięki międzynarodowej współpracy młodzież znacznie zwiększyła poziom znajomości języka angielskiego i przełamała barierę językową, a także wzmocniła swoją samodzielność, umiejętność pracy w grupie i pewność siebie. Co ważne, udział w projektach został potwierdzony odpowiednimi certyfikatami, które w przyszłości mogą stanowić ważny suplement przy aplikowaniu na uczelnię lub stanowisko zawodowe. Na całą społeczność szkolną inicjatywy podziałały natomiast motywująco, uświadamiając uczniom, jakie możliwości dają im europejskie działania na rzecz edukacji.

Międzynarodowa współpraca kluczem do rozwoju placówki

Korzyści wynikające z udziału w projektach objęły nie tylko uczniów, ale także kadrę pedagogiczną i zarządzającą Szkoły, przyczyniając się tym samym do zwiększania jej potencjału i podnoszenia jakości działań. Dla nauczycieli zaangażowanie w inicjatywy było szansą na poznanie nowych narzędzi, innowacji pedagogicznych, naukę poprzez praktykę w międzynarodowym środowisku czy podniesienie znajomości języka angielskiego w wymiarze zawodowym. Ten aspekt został dodatkowo wzmocniony dzięki realizacji mobilności kadry w projekcie „Wzmocnienie kluczowych kompetencji uczniów Technikum w Drobinie”, w trakcie której dwoje nauczycieli odbyło kurs poświęcony innowacjom cyfrowym w edukacji i upowszechnianiu. Bardzo ważne było również zwiększanie wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu pracy w metodzie projektowej i zarządzania projektami. Wszystkie te elementy pozwoliły na podnoszenie kwalifikacji całej kadry szkoły dzięki przeprowadzonym warsztatom i działaniom na rzecz dzielenia się wiedzą.

Międzynarodowe doświadczenie, pozyskane kontakty i rozwój kadry – to wszystko przekłada się na zakończony sukcesem start Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Drobinie w europejskim projektach edukacyjnych. Nie jest to ostatnie słowo, które powiedziała Szkoła w tym zakresie, bowiem już wiosną tego roku planowane jest kolejne działanie, tym razem związane z podnoszeniem kompetencji zawodowych uczniów technikum dzięki zagranicznym praktykom.

 

 

***

 

Więcej informacji na temat projektu znaleźć można na stronie Szkoły:

https://zspdrobin.edu.pl/, zakładka „Projekty europejskie”

Zachęcamy także do odwiedzenia naszej strony na Facebooku, gdzie można znaleźć relacje z obu zrealizowanych mobilności: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063660575682

 

 

Drukuj
    • Numer alarmowy- 112
    • Pogotowie ratunkowe- 999
    • Policja- 998
    • Straż Miejska- 986
    • Pogotowie Ciepłownicze- 993
    • Pogotowie Energetyczne- 991
    • Pogotowie Gazowe- 992
    • Pogotowie Wodno-Kanalizacyjne- 994
    • Pogotowie drogowe- 954, 24 268-02-22
    • Pogotowie elektryczne- 24 264-03-08
    • Pogotowie hydrauliczne- 24 264-55-94
    • Pogotowie opiekuńcze- 24 262-36-85
    • Pogotowie weterynaryjne- 24 262-40-72,   262-39-92
    • Rejonowe Płockie WOPR- 24 262-92-28
  • Kurs średni z dnia 2024-09-16

    • USD
      4,3341
      +0,23
    • USD
      4,3341
      +0,23
    • USD
      4,3341
      +0,23
    • EUR
      4,7073
      -0,24
    • EUR
      4,7073
      -0,24
    • EUR
      4,7073
      -0,24
    • CHF
      4,7014
      -0,22
    • CHF
      4,7014
      -0,22
    • CHF
      4,7014
      -0,22
    • GBP
      5,3443
      -0,38
    • GBP
      5,3443
      -0,38
    • GBP
      5,3443
      -0,38

    * portal plocman nie ponosi odpowiedzialności za aktualność umieszczonych danych umieszczonych danych




Nove  Kino  Przedwiośnie  zaprasza

  • repertuar
  • aktualności
rezerwacja

Kalendarz imprez

Pon Wt Śr Czw Pi Sob Nie