Zasady gry w Scrabble – o czym warto pamiętać?
źródło: Materiał partnera
2023-01-10r.
Reguły Scrabble są prawdopodobnie znane każdemu z nas. I choć nie należą do najtrudniejszych, wciąż możemy mieć problem z niektórymi zasadami. Przypomnijmy sobie o działaniu tych podstawowych i bardziej skomplikowanych, nad którymi często się zastanawiamy i szukamy odpowiedzi. O czym warto wiedzieć podczas kolejnej rozgrywki w Scrabble?
Podstawowe reguły gry
Zacznijmy od przypomnienia sobie główny zasadach, na których opiera się gra w Scrabble. W rozgrywce mogą brać udział 2, 3 lub 4 osoby w wieku od 10 lat. W każdym zestawie znajdziemy m.in. planszę oraz kwadratowe płytki, na których umieszczone są poszczególne litery alfabetu. W polskiej wersji językowej posiadamy aż 100 elementów, z czego 2 z nich są puste – nazywa się je „blanki” lub „mydła”. Oczywiście na płytkach mamy także wszelkie znaki diakrytyczne. Każdy gracz z wylosowanych literek musi układać słowa i umieszczać je na planszy. Celem rozgrywek jest uzyskanie jak największej ilości punktów – standardowo osoba o najwyższym wyniku wygrywa. Skąd wiemy, jaką wartość posiadają wymyślone przez nas słowa? Na płytkach w prawym dolnym rogu znajdziemy liczbę punktów, które odpowiadają każdej z liter. Przykładowo znak alfabetyczny „A” możemy wylosować aż 9 razy, ale jego wartość wynosi 1. Z kolei jest tylko jedna płytka „Ś” o wartości 5. Warto także korzystać ze strony poocoo.pl, gdzie znajdziemy darmowe i pomocne narzędzie, dzięki któremu, wpisując wylosowane litery do wyszukiwarki, ukażą się nam wyrazy o najwyższej ilości punktów. Ponadto, na planszy umieszczone są premiowane pola, które są najbardziej opłacalne do wykorzystywania przez graczy. Tak więc końcowa ilość punktów będzie zależeć nie tylko od użycia płytek z najwyższą wartością, ale także ułożenie ich w określonych miejscach na planszy.
Ważne zasady
Jeśli chodzi o puste płytki, możemy nimi zastępować dowolną literę z alfabetu. Gracze, którzy wylosowali blanki, są zobligowani do wskazania, jakiego znaku będzie to odpowiednik, z czym musimy liczyć się do samego zakończenia rozgrywki. Warto jeszcze przypomnieć, że mydła nie mają żadnej wartości, więc za ich użycie nie otrzymamy punktów.
Układając płytki na polach premiowanych, warto pamiętać o kilku kwestiach. Możemy wyróżnić ich 2 kategorie – zwiększanie wartości konkretnej litery (odcienie niebieskiego) lub zwiększenie wartości całego słowa (odcienie czerwonego). Jasne barwy podwajają liczbę punktów, natomiast ciemniejsze potrajają. Jeżeli stworzone słowo ułożymy zarówno na polach premii literowych, jak i słownych, to przed pomnożeniem całego wyniku musimy najpierw zsumować wartości punktów wynikających z położenia znaków. Podwojenie lub potrojenie premii dotyczy także blanka, natomiast umieszczenie go na polu premii literowej daje wartość zerową. Ponadto dodatkowe punkty otrzymuje wyłącznie zawodnik, który położył swoje płytki na danym miejscu – dokładający kolejne litery nie mogą liczyć na żadną premię.
Warto wiedzieć, że nie wszystkie wyrazy, które mogą powstać za pomocą wylosowanych liter, są zatwierdzone przez Polską Federację Scrabble. Jeśli zależy nam na sprawdzeniu, czy wymyślone przez nas słowa scrabble są dopuszczalne w oficjalnej grze, mamy okazję sprawdzić to w prosty sposób. Istnieje słownik, w którym znajdziemy wszystkie dozwolone wyrazy. Co ciekawe, możemy zapoznać się przykładowo z akceptowanymi 2-literówkami typu „AA” lub „WE”.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo