Co warto wiedzieć na temat e-recepty?
źródło: Artykuł sponsorowany
2023-05-18r.
Recepta elektroniczna została wprowadzona w roku 2020 jako odpowiedź na problemy związane ze stosowaniem papierowych recept. Pomimo tego że od momentu jej wprowadzenia minęło już kilka lat, nie wszyscy pacjenci wiedzą, na jakiej zasadzie funkcjonują e-recepty.
Recepty elektroniczne a teleporady
E recepta doskonale łączy się z teleporadą – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Przekonali się o tym pacjenci, którzy w okresie pandemii potrzebowali pomocy medycznej. To właśnie na medycynie zdalnej w tamtym czasie opierało się funkcjonowanie wielu placówek medycznych.
Połączenie teleporady i recepty elektronicznej sprawiło, że pacjenci nie musieli wychodzić z domu w celu otrzymania pomocy medycznej i mogli zadbać o swoje bezpieczeństwo w tym trudnym czasie.
Wielu pacjentów początkowo wykazywało dość ograniczone zaufanie do tematu teleporady. Tymczasem szybko okazało się, że udzielenie fachowej pomocy lekarskiej przy pomocy internetu bądź telefonu jest jak najbardziej możliwe. W wielu sytuacjach wystarczy zwykła rozmowa, by opisać lekarzowi swoje dolegliwości i otrzymać potrzebną pomoc. A rozmowę przecież można przeprowadzić za pośrednictwem telefonu, internetu bądź też wideoczatu.
Czy e receptę można otrzymać przez internet?
Wielu pacjentów zastanawia się, czy recepta otrzymana za pośrednictwem internetu lub telefonu jest legalna. Otóż, według przepisów aktualnie obowiązującego prawa, recepta może zostać wystawiona wyłącznie po zakończonej konsultacji lekarskiej. Ta jednak wcale nie musi odbyć się twarzą w twarz ze specjalistą.
Pacjenci coraz częściej decydują się na skorzystanie z portali internetowych, które umożliwiają kontakt z lekarzem poprzez wypełnienie rozbudowanego formularza. Bardzo ważne, aby pacjent podczas udzielania odpowiedzi na pytania zachował pełną szczerość – tak, aby lekarz mógł podjąć właściwą decyzję co do wystawienia recepty elektronicznej.
Jak można otrzymać e-receptę? Jak wygląda jej realizacja?
Jeśli po zakończeniu konsultacji lekarz uzna, że dany pacjent potrzebuje leku na receptę, wystawi dokument. Warto jedynie podkreślić, że będzie on dostępny w wersji elektronicznej. Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, że e-recepty zawierają dokładnie te same dane, co recepty papierowe, z tym, że przechowywane są one w systemie internetowym Ministerstwa Zdrowia.
Pacjent, który posiada Internetowe Konto Pacjenta, zamiast papierowej recepty otrzyma SMSem czterocyfrowy kod. E-receptę może otrzymać także pod postacią wydruku PDF wysłanego na jego skrzynkę mailową. Kod dostępu do e-recepty podaje się farmaceucie wraz z numerem PESEL pacjenta. Leki wykupić można w dowolnej aptece na terenie kraju.
Z kolei osoby, które nie posiadają dostępu do internetu, otrzymają e-receptę pod postacią papierowego wydruku z kodem kreskowym. Wystarczy, że okażą go farmaceucie w aptece, a niezwłocznie będą mogły wykupić potrzebne im leki.
Jak widać, realizacja e recepty jest mało skomplikowana. Dobra wiadomość jest taka, że pacjenci nie muszą realizować dokumentu osobiście. Równie dobrze mogą przekazać potrzebne do tego dane bliskiej osobie.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo