Kurs na zieloną pracę
źródło: Artykuł sponsorowany
2015-04-10r.
Zielony potencjał, zielone zawody, zielony rozwój - to temat konferencji podsumowującej projekt - Zielony potencjał subre-gionu płockiego szansą rozwoju rynku pracy. Od 2012 roku prowadził go w Płocku Zakład Doskonalenia Zawodowego, wspierany przez partnerów: Miejski Urząd Pracy, Powiatowy Urząd Pracy oraz SET Doradztwo Personalne.
Zakład Doskonalenia Zawodowego jest pozarządową organizacją oświatową działającą na rynku usług edukacyjnych od ponad 40 lat. Swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę, koncentrując działalność na obszarze województwa mazowieckiego oraz wybranych powiatów województwa łódzkiego. Misją zakładu jest świadczenie usług w zakresie kształcenia ustawicznego, gwarantujących jak najbardziej skuteczne i efektywne zaspokajanie potrzeb i oczekiwań wielu grup zawodowych i bezrobotnych oraz osiąganie wiodącej pozycji na rynku edukacyjnym.
Zasadnicze kierunki działania ZDZ w Płocku to: kształcenie zawodowe młodzieży i dorosłych w formach szkolnych, kształcenie zawodowe w formach kursowych, kształcenie ustawiczne nauczycieli, poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy, komisje egzaminacyjne. Poza bieżącą działalnością - związaną z realizacją działań statutowych -jest wnioskodawcą wielu projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Jednym z nich jest projekt „Zielony potencjał sub-regionu płockiego szansą rozwoju rynku pracy" realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet VI. Rynek pracy otwarty dla wszystkich -projekty innowacyjne, Poddziałanie 6.1.1. Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy.
Początki projektu sięgają czerwca 2012. Zakończenie przewidziane jest w kwietniu br. Całkowita wartość projektu wynosi 2 128 040,00 zł.
- Głównym celem projektu „Zielony potencjał subregionu płockiego szansą rozwoju rynku pracy" był wzrost zainteresowania nowymi zawodami w obszarze zielonej gospodarki na terenie subregionu płockiego przyczyniający się do zwiększenia kwalifikacji i umiejętności osób do 24 r.ż. pozostających bez zatrudnienia - podkreśla Aleksandra Grzy-bowska, kierownik projektu ZDZ w Płocku.
Grupa docelowa projektu była dość złożona. Wśród odbiorców bezpośrednich produktów znajduje się: 50 osób bezrobotnych młodych - do 24 roku życia zarejestrowanych w Miejskim Urzędzie Pracy oraz w Powiatowym Urzędzie Pracy w Płocku, a ponadto 16 doradców zawodowych oraz 10 pracodawców bądź przedsiębiorców subregionu.
Wśród użytkowników wypracowanych produktów znajdują się: przedstawiciele ministerstw, organów samorządowych, pracodawców, szkół zawodowych z obszaru Mazowsza i całego kraju.
Co najważniejsze, realizacja projektu zakończyła się pełnym sukcesem. Dziś pomocą jest interaktywna baza zielonych zawodów, którą znajdziemy na www.portal.zielonypo-tencjal.pl. Powstał też program doskonalenia doradców zawodowych w zakresie trendów rozwojowych zielonej gospodarki oraz program kształcenia i doskonalenia osób bezrobotnych do 24 r.ż. w zakresie ekotechnolog. Ponadto w urzędach pracy działają Laboratoria Zielonych Zawodów.
• Czas na dyskusję
Okazją do dyskusji na temat projektu była czwartkowa konferencja. Spotkali się na niej nie tylko przedstawiciele Zakładu Doskonalenia Zawodowego oraz partnerzy projektu, ale też osoby zainteresowane tematem zielonych zawodów. Podobny projekt w Radomiu realizował dr Krzysztof Symela, kierownik Ośrodka Pedagogiki Innowacyjnej Gospodarki. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na perspektywy związane z zielonymi zawodami wiążącymi się w dużej mierze ze strategiami rozwojowymi obowiązującymi w całej Europie.
- Musimy się wpisać i generować nowe zawody ~w obszarze zielonej gospodarki związanej ze strategią Europa 2020, która zastąpiła poprzednią strategię uczenia się przez całe życie. Pojawiają się tutaj technologie kluczowe dla Europy, które generują nowe kwalifikacje i nowe
zawody związane z zieloną gospodarką - tłumaczył w swoim wystąpieniu doktor.
Efektem przyjętych w całej Europie kluczowych technologii są tzw. inteligentne specjalizacje. Związane są m.in. z nanotechnologią, mikrotechnologią, biotechnologią. - Polska przyjęła 18 takich inteligentnych specjalizacji. Obowiązują również na poziomie regionalnym, czyli na terenie Mazowsza będą nas obligowały tzw. inteligentne regionalne specjalizacje - mówi Krzysztof Symela.
Za inteligentnymi specjalizacjami kryją się badania naukowe, rozwiązania technologiczne czy organizacyjne, a także metody czy systemy, które będą obsługiwać konkretni specjaliści.
- Poza tym Polska do 2020 roku musi zwiększyć wskaźnik korzystania t odnawialnych źródeł energii Z aktualnego poziomu 8% do 15%. Europa ma 12% wykorzystania tego wskaźnika. W związku z tym, wstępnie analizując, można powiedzieć, Że natura sama generuje nam przyszłe miejsca pracy. Za nośnikami wiatru, wody, słońca, ziemi, upraw i innych kryją się procesy przygotowawcze, wdrożeniowe, inwestycyjne i eksploatacyjne. To generuje nam nowe miejsca pracy i nowe zawody. Ważne jest przygotowanie bazy i przygotowanie kadry - podkreślał Symela.
W Radomiu sprawdził się np. nowy zawód technik gospodarki odpadami. Został sprawdzony w Ośrodku Pedagogiki Innowacyjnej Gospodarki od strony praktycznej. Kierunek ma zostać wprowadzony do sieci ZDZ. - Zależy nam na budowaniu bazy zawodów czy szkoleń, które rozpoczęto w Płocku, jak również integrowaniu zasobów,
Żeby były ~w jednym miejscu i żeby z nich wspólnie korzystać - zaznaczył specjalista z Radomia.
• Ciekawostki z Grzybowa
Ciekawy wykład na konferencji wygłosiła Ewa Smuk-Stratenwerth ze Stowarzyszenia Ekologiczno-Kultu-ralnego „Zózm?". A temat jej wystąpienia to „W poszukiwaniu zielonych zawodów na Mazowszu Płockim. Doświadczenia ze wsi Grzybów".
Wszystko zaczęło się w 1989 roku. Na 4 i pół hektara ziemi Szwajcar, mąż Ewy Smuk-Stratenwerth, postanawia utworzyć gospodarstwo specjalizujące się w produkcji tradycyjnego szwajcarskiego sera. Nie przeszkadza mu, że w gospodarstwie brakuje wody, że musi ją dowozić z oddalonej wiele kilometrów miejscowości. Odnosi sukces. Gospodarstwo ekologiczne rozwija się systematycznie i rośnie w sławę. Specjalizuje się nie tylko w produkcji serów, ale też w wypieku chleba, zajęciach ekologicznych dla dzieci. Przyjeżdżają tu ludzie z całego świata. Nie tylko zwiedzają, ale też uczą się rolnictwa ekologicznego. Zatrudnienie znajdują tutaj bezrobotni z okolicznych miejscowości. - To mała inicjatywa, ale wciąż przyciąga wiele osób. Realizujemy to, co nas interesuje. To nasza wartość—tłumaczy Ewa Smuk-Stratenwerth. Wymieniła przy okazji całą listę zielonych zawodów, którymi może poszczycić się Stowarzyszenie „Ziarno". To zarówno rolnik ekolog, jak i producent ekologicznej żywności, sprzedawca na kiermaszach, animator społeczności lokalnej oraz przyszłościowy hodowca trzmieli, który jest coraz bardziej poszukiwany w związku z zanikaniem w przyrodzie owadów zapylających. Anajnowsza inicjatywa „Ziarna" to z kolei Ekologiczny Uniwersytet Ludowy, oferujący 20 młodym osobom dwa lata nauki, w tym 14 miesięcy praktyk u rolników ekologicznych. Obok nauki gwarantuje rozwijanie pasji i zainteresowań. Projekt rusza we wrześniu.
• Doradcy
Ogromnym zainteresowaniem podczas konferencji cieszył się też wykład Grzegorza Gacka, dyrektora handlowego Solar Energy S.A. i jednocześnie wiceprezesa Doliny Czystej Energii, który przybliżył zebranym temat fotowoltaiki. To dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Chodzi o ekologiczne wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego.
-To nie jest opłacalne na krótką metę. To inwestycja długoterminowa, przynosząca małe, ale stałe zyski w długim okresie. Na szczęście coraz więcej osób przekonuje się do tej metody. Sądzę, że przez najbliższe 5 lat ten biznes będzie się rozwijał, bo zmienia się nastawienie społeczeństwa. Mamy coraz większą świadomość ekologiczną - mówi Grzegorz Gacek. Jest optymistą, pomimo że dziś systemy fotowoltaiczne w Polsce są traktowane po macoszemu. Miejmy jednak nadzieję, że szybko nauczymy się brać przykład z innych krajów np. z Algierii, gdzie fotowol-taika ma 100% poparcia rządu, 100% finansowania i nie ma utrudnień formalnych.
Na koniec konferencji o roli doradcy zawodowego w planowaniu kariery ekologicznej opowiedziała Urszula Wojtalewicz, doradca zawodowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Okazuje się, że według danych urzędów pracy zielonych zawodów przybywa. Na topie są zarówno ekobudownic-two, jak i ekorolnictwo. Polska jest na razie daleko w tyle za Europą, ale w najbliższych latach na pewno zwiększy się choćby zatrudnienie w zawodach związanych z energią odnawialną. A dlaczego warto udać się do doradcy zawodowego? - Doradca dzięki swojej wiedzy jest w stanie odpowiednio ukierunkować osoby bezrobotne. Ponadto urzędy pracy oferują też pomoc pracodawcom, którym podpowiadają jak ekologicznie dostosować, czyli zazielenić istniejące stanowiska pracy - wymienia Urszula Wojtalewicz.
Powoli, ale stale zmienia się świadomość życia społeczeństwa. Wszyscy chcemy być bardziej eko, chcemy żyć lepiej. Jeśli przy okazji możemy realizować się zawodowo i mieć z tego zyski, tym bardziej nastawieni jesteśmy na pozytywne zmiany.
LIDER PROJEKTU
PARTNERZY PROJEKTU
Zakład Doskonalenia Zawodowego w Płocku
09-402 Płock, ul. Ułańska 1 www.zdz-plock.com.pl
MIEJSKI URZĄD PRACY
w PŁOCKU www.mup.plock.eu
www.setdoradztwo.pl
POWIATOWY URZĄD PRACY
w PŁOCKU
09-400 Płock, ul. Kostroga) 1
www.pupplockpl
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo